Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Celá ČR  /  Gospoda Kruszyna - tip na výlet do Polska 6

Gospoda Kruszyna - tip na výlet do Polska 6

3.7.2019 - redakce Babinet.cz

Zájezdní restaurace Kruszyna je stylové místo, ležící v centru malebné vesnice Kruszyn. Jeho název pochází ze slovanského slova, znamenajícího hrušku. V místě byly objeveny archeologické nálezy až období neolitu, nebo také mladší doba kamenné, což je pravěké období zhruba 8 000 až 5 000 let před naším letopočtem. Nejvýznamnějším důkazem slovanského osídlení je pohřebiště lužické kultury.

Leží dnes poblíž dálnice, spojující Drážďany s Wroclaví, poblíž města Boleslawiec, proslulého svou originální keramikou. Dalšími zajímavostmi, které lze v okolí najít, je např. výroba foukaného skla v nedaleké obci Tomaszow Boleslawiecki. Milovníci turistiky a historie by určitě neměli vynechat návštěvu hradu Grodziec, který podle toho, jak se majestátně se tyčí nad celou oblastí nazývají Hrad na sopce.

Sama restaurace již svým rustikálním vzhledem napovídá, že zde budou k dostání místní speciality. Skutečná hospoda - s dobrým jídlem a zajímavou společností. Kuchyně se liší podle sezóny a nabízí staré a osvědčené receptury.

My jsme měli příležitost ochutnat z nabízeného menu polévku Chlodnik, vařenou z červené řepy a smetany. Polskou, nikoli ruskou jak by název někomu mohl napovídat, specialitou jsou pirohy, vařené s mnoha náplněmi – od zelí, přes špenát, houby, až po masové pirohy, které Poláci sami z historických důvodů nazývají „ruské“. Závěrečnou tečkou byl tvarohový dort s mandlemi, dělaný též podle místního receptu.

 

Galerie (zobrazíte kliknutím na obrázek):

Užitečné odkazy:

https://www.kruszyna.com.pl

www.smakidolnegoslaska.pl

Poloha:


Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip