Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Kapesné: cash versus účet

Kapesné: cash versus účet

7.10.2019 - redakce Babinet.cz

Kapesné děti potřebují, to je bez debat. Otázek ohledně kapesného však pořád zůstává celá řada – kolik dětem dávat, jak často a hlavně jakým způsobem! Na to, co je lepší, asi neexistuje jednoznačná odpověď. Pojďme se podívat na to jaké výhody, které vám dává zavedení dětského bankovního účtu.

Na začátku, když se dítě učí hospodařit s penězi a dává si drobné do prasátka, je hotovost celkem jasnou volbou. Menší děti nejsou totiž schopné chápat, jak takový bankovní účet funguje. Oni zkrátka potřebují peníze fyzicky vidět a mít je takzvaně v ruce.

Jakmile má dítě dostatečné povědomí o penězích a zvládá základní počty, můžete začít uvažovat o založení dětského účtu s kartou. Podle odborníků je na to ideální věk kolem 8 let. V současné době, ale můžete pro své děti založit účet už od narození a začít je tak učit, jak funguje internetové bankovnictví, placení kartou i hlídání výdajů už od útlého věku. Čím dříve je začnete učit správným finančním návykům, tím lépe si potom povedou při hospodaření s vlastními penězi, až budou starší.

Oproti hotovosti má kapesné na účtu hned několik výhod:

  • Kapesné dítěti můžete posílat automaticky ze svého účtu, nemusíte si dělat hlavu s tím, že u sebe nemáte hotové peníze.
  • Dítě dostane k účtu kartu a nikdo neví, kolik na účtu má. Nemusí se tedy před kamarády stydět, že nedostává stejně vysoké kapesné jako oni.
  • Když kartu ztratí, nebo mu ji někdo ukradne, pohodlně v internetovém bankovnictví kartu zablokujete a dítě o peníze nepřijde. Když mu dáte hotovost, už ji nikdy neuvidí.
  • Máte neustálý přehled o výdajích, které dítě má. Nastavíte limity pro platby nebo si necháte zasílat upozornění na platby. Takový přehled u kapesného v hotovosti nikdy nebudete mít ani vy a vlastně ani dítě.
  • Snáze ho naučíte, jak šetřit. Veškeré výdaje můžete společně probrat a nechat ho zhodnotit jednotlivé nákupy.

Dětský účet je bezpečný způsob, jak naučit dítě hospodařit

U dětského účtu se nemusíte bát, že by se dítě dostalo do nějakých dluhů. „Dětské konto je bezpečné prostředí, v němž se děti mají naučit orientovat ve světě peněz. Kontokorenty ani jiné dluhy zde nehrozí,“ říká David Hubáček z programu Abeceda peněz České spořitelny.

Jak založit dětský účet

Založení dětského účtu je velmi snadné, stačí zajít na pobočku banky a účet bude mít vaše dítě k dispozici během pár minut. K založení účtu budete potřebovat rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Dětský účet je zdarma a zdarma je i vydání karty k účtu.

V každém případě dítě do tohoto procesu zapojte, jednak se bude cítit „dospěle“ a jednak se nenásilnou formou naučí, jak takové věci chodí. Společně nastavte PIN a ukažte mu prostředí internetového bankovnictví. Vysvětlete mu, jak všechno funguje a kde, najde pohyby na účtu nebo zůstatek.

Umět pracovat s penězi na bankovním účtu, online platbami, platbami kartou a dalšími věcmi, které dětský bankovní účet nabízí, je v dnešní době stejně důležité, jako umět počítat nebo číst. Je to zkrátka dovednost, bez které se v životě děti neobejdou. Čím dříve si takovou dovednost osvojí, tím lépe se jim bude ve finančním světě orientovat.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip