Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Elena (59): Manžel má popálený obličej. Učíme se žít s tím, že se většina lidí nevhodně dívá

Elena (59): Manžel má popálený obličej. Učíme se žít s tím, že se většina lidí nevhodně dívá

22.7.2019 - redakce Babinet.cz

Fascinuje mě, že dnešní doba nemá žádné limity a přesto mám problém, který mám. Lidé dnes mají šílené barvy vlasů i ty nejbizarnější účesy. Móda je často za hranicí vkusu. Lidé jsou extrémně tlustí, nebo hubení. Chodí holky s holkama, kluci s klukama, jdou spolu po ulici i páry, kde je dokonce lidí ve vztahu více. Začíná se mluvit o nových uznaných pohlavích, a protože se v tom neorientuji, tak bych se ani nedivila, kdyby už se přemýšlelo také o bezpohlavních jedincích. Chci tím, říct, že dnes je tolik zvláštností, anomálií, excesů a bizarních atributů, že by mě ani ve snu nenapadlo, že lidé budou neomaleně civět na obyčejné popáleniny.

Můj muž byl vždy pohledný muž. Vysoký, ramenatý a na svůj věk téměř bez vrásek. Ve společnosti byl oblíbený a vítaný. Pak se mu ale stala ta ošklivá nehoda. Vařící voda mu nenávratně zohyzdila obličej. Je popálený na osmdesáti procentech obličeje. Na jedno oko nevidí téměř vůbec, a na druhé jen velmi chatrně. Po jeho hezkém obličeji nezůstalo skoro ani památky. Sám si často, když má lepší den, prohlíží své fotografie a připomíná si dobu, kdy bylo všechno v pořádku. Nehoda se mu stala před rokem a vypadá to, že psychicky jen z nejhoršího venku, ale jeho životem to samozřejmě otřáslo a následky si ponese navždy. Což je pochopitelné. Co ale pro mě pochopitelné není, je chování dnešní společnosti. U dětí ještě dokážu akceptovat, že se na ulici třeba leknou a je to pro ně cosi zvláštního. Ale dospělí lidé? Hloupě a dlouze na nás civí. Kolikrát se za námi i otočí a začnou se smát. Když jedeme s mužem třeba na koncert a je tam spousta lidí na jednom místě, je to vůbec nejhorší. S rostoucí hladinou alkoholu se mu klidně hlasitě vysmívají a ukazují si na něj. Můj muž se snaží žít normálně a nechce se ukrývat nikde v koutě, ale někteří lidé umí pořádně potrápit.

Elena, 59 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

 

ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Ely
22.7.2019 13:50

Na to se dá říci jediné. Idioty nezměníte, takže je prostě ignorujte. Vám a Vašemu muži přeji hodně sil a trpělivosti. Kdo se mu směje, je prostě blb.

Mandla
22.7.2019 14:26

To je smutné. Přesto věřím, že takových lidí je menšina, jen si jich víc všímáte, není se čemu divit. Já zase při pohledu na handicapované rychle nevím kam s očima, snažím se chovat normálně, přesto se cítím trapně, že je to okaté. Také přeji hodně sil :)

jaboko
22.7.2019 19:43

Manžel se s tím určitě naučí žít, stejně jako já se svou obezitou. Mám hormonální poruchu a i kdybych se na hlavu postavila jiná nebudu. Ve společnosti na mne často zírají, jako bych měla dvě hlavy! Je to tak jak to je, pokud se někdo okatě směje - je to vůl! Manželovi radím začít nosit tmavé brýle, část handicapu zakryje a navíc se bude moci dívat, obrazně řečeno, i děvčatům pod sukně!! Přeji veselou mysl a šťastné žití!

Nocturmas
23.7.2019 11:00

Taky se divím, že se tomu má někdo potřebu smát, to musí být nezpochybnitelná známka duševního ochrnutí a spíše by mi takového člověka bylo líto. Více by mě ale zajímalo, jaký chytrák zase nakecal paní Jaboko, že má hormonální poruchu a nemůže kvůli tomu zhubnout. Jako jaké hormony konkrétně? Inzulín? Glukagon? Tyroxin? Trijodthyronin? Cholecystokinin? Ghrelin? Leptin? Adiponektin? Adrenalin? Estrogen? A co s nimi máte tak v nepořádku, že by to nešlo změnit? Ano, hormony jsou pro funkci metabolismu velice důležité, dávají povel k tomu, co se kdy má pálit, budovat a kolik a do čeho ukládat. Ale vždy jsou závislé na vnějších stimulech. A i kdybychom měli nadprůměrné hodnoty klidně všech těchto hormonů, nebo na ně byli sebecitlivější, tak pokud si je nepícháme injekcemi do těla externě v dvacetinásobných dávkách jaké tělo člověka dokáže vůbec kdy vyprodukovat (typicky vrcholní kulturisti), tak jsou tyto výkyvy naprosto zanedbatelné. A bude vždy platit, že pokud přijímáme potřebné množství živin, tak s nimi tělo musí pracovat v souladu s vlastními potřebami. Pokud budeme cvičit, tak tělo bude muset investovat část živin do obnovy a tvorby svalů i kdyby sebevíce nechtělo a o to méně energie zbyde na uložení do tuku, a čím více máme svalů tím více potřebují energie pro každý pohyb a pokud jí do těla nedostaneme jídlem v potřebném množství (energetický výdej je vyšší než příjem), tak si ho vezme z vlastních zásob (tuků) čím méně tuků v těle máme, tím méně se tvoří estrogenu a celkově se mění poměry všech enzymů a hormonů v těle v závislosti na našem výkonu, aby naše těla mohly být efektnější a výkonnější. A tyhle pravidla nedokáže zvrátit žádná existující nemoc na této planetě. Inteligenci a vůli na to mít krásné tělo má každý pohybu schopný člověk. Jediné co musí obětovat je vlastní komfort, stud a účelové lži typu "i kdybych se na hlavu postavila jiná nebudu".

Nocturmas
23.7.2019 11:15

Každopádně chápu doktory, proč některé pacienty odbudou slovy porucha hormonu/štítné žlázy atd. Mnozí to možná nedělají schválně a jednoduše je jim to fuk a ti co se o to aktivně zajímají, zase nemají čas vysvětlovat něco looserům, kteří chtějí hlavně nějakou pěknou výmluvu pro okolí. Věřím, že každý doktor má díky každodennímu kontaktu s lidmi vysokou sociální inteligenci i empatii na to aby poznal s kým má cenu pracovat a kdo ho přišel jen připravit o čas.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip