Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Že vás dovolená v Bulharsku, Chorvatsku či Řecku nemůže překvapit?

Že vás dovolená v Bulharsku, Chorvatsku či Řecku nemůže překvapit?

27.5.2019 - redakce Babinet.cz

Do Bulharska, Chorvatska i Řecka míří každým rokem stále více českých turistů. Pokud pro nadcházející dovolenou padlo rozhodnutí pro některou z těchto zemí, máme pro vás několik tipů, co byste si neměli nechat ujít.

Všechny tři země jsou z České republiky poměrně snadno dostupné. Jste-li přesvědčeni, že vás nemohou ničím překvapit, nenechte se mýlit. Každá země skrývá poklad, který je dech beroucí, a přitom turisty opomíjený.

Skvělé zážitky v Bulharsku

Bulharsko je krásná, poměrně cenově dostupná destinace. Najdete zde vše, od hor, přes krásné písečné pláže, po historická centra plná starodávných památek. Nejvíce je bezpochyby známý historický Nessebar, který je zapsán i na seznamu památek UNESCO. Méně známý ale pozoruhodný je Kamenný les (Pobite kameni), který se nachází zhruba 20 km západně od Varny. Jedná se o přírodní stalagmity vytvořené dávným mořem. Jsou vysoké až 7 metrů a staré zhruba 50 milionů let.

Plánujete-li cestu do Sozopolu, kde taktéž najdete krásné staré město s dřevem obloženými domky, a nevadí vám si zajet trochu dál, zhruba 15 km od města (5km od Primorska) se nachází přírodní rezervace Ropotamo, kterou tvoří i nejrozsáhlejší písečné duny v Bulharsku. Rezervaci je možné projet po stejnojmenné řece Ropotamo na lodičkách. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout volavky, kormorány, ledňáčky, želvy bahenní či chráněné bílé lekníny.

Za přírodními úkazy do Chorvatska

Už řadu let je Chorvatsko cílem především českých turistů. Známá jsou Plitvická jezera, Národní park Kornati nebo Národní park Brioni. I když bezpochyby stojí tyto přírodní krásy za návštěvu, Chorvatsko ukrývá i několik méně známých pokladů. Na ostrově Biševo, nedaleko ostrova Vis, se nachází vápencová Modrá jeskyně (Modra špilja).

Do jeskyně se dostanete malou lodičkou. Světlo sem proniká skalním otvorem pod vodou a díky lomu paprsků vzniká nádherná podívaná na množství barev od modrošedé po modro zelenou. Neměli byste se vyhnout ani návštěvě již zmiňovaného ostrovu Vis. Ostrov je ideální pro ty, kteří dávají přednost lokálnímu stravování nebo ochutnávce místních vín, a hlavně poměrně prázdným plážím, jelikož je ostrov minimálně obydlený.

U přírodních krás ještě zůstaneme. Nedaleko obce Imotski se nachází Červené a Modré jezero. Červené krasové jezero je hluboké až 255 m, původně se jednalo o jezero podzemní, když se ale zřítil strop jeskyně, ukázalo se nám na obdiv. K jezeru se bohužel není možné dostat, jelikož jeho červeně zabarvené stěny jsou kolmé. V Modrém jezeru je možné se přes léto i koupat. V období velkého sucha ale vysychá, jinak hloubka jezera kolísá mezi 20–90 m. I modré jezero bylo původně podzemní, dokud se nezřítil strop jeskyně.

Panenské řecké ostrovy

Bílé domky, panenská příroda, tyrkysové moře a skvělá středomořská kuchyně, to všechno na vás čeká v Řecku. Na jeho území najdete stovky starodávných památek, úchvatné scenérie i národní parky.

Kdo by neznal slavnou pláž Navaggio (Zakynthos) s vrakem lodi, Parthenon v Athénách nebo historická centra měst jako jsou Heraklion, Rhodos a další. Jednou z rarit Řecka je ostrov Milos, jeho pobřeží vyniká různými barvami i tvary. Najdeme zde více než 70 pláží a každá má jinou barvu, je to i díky sopečnému původu ostrova. Setkáme se s bílými, žlutými, černými i červenými,…

Zpravidla menší řecké ostrovy, které nejsou tak masově navštěvovány, vás uchvátí vším, co na nich naleznete. Dalším takovým je i ostrov Hydra, který mnozí považují za velmi kuriózní. Na ostrově totiž nejsou žádná motorová vozidla, kromě sanitky a popelářů, platí zde úplný zákaz motorizované dopravy. Jediný způsob, jak ostrov prozkoumat je tedy pešky nebo na oslících. Díky tomu si ostrov zachovává autentickou řeckou atmosféru a panenskou přírodu. Hydra je rájem pěších turistů.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip