Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Klíšťata, komáři vosy a včely. První pomoc při poštípání hmyzem

Klíšťata, komáři vosy a včely. První pomoc při poštípání hmyzem

26.5.2019 - redakce Babinet.cz

Blíží se léto, a tak je vhodná doba si připomenout, co dělat, když nás štípne nějaký obtížný hmyz. Existuje několik druhů hmyzu, který nám v letních měsících znepříjemňují život.V našich klimatických podmínkách jsou to nejčastěji komáři, mušky, vosy, včely a klíšťata. A právě kousnutí klíštětem může být velmi nebezpečné, neboť může způsobit virový zánět mozkových blan a boreliozu. Pokud nás štípne vosa nebo včela není to tak nebezpečné, ale u alergických jedinců může toto bodnutí vyvolat opuchnutí.

Klíště

Najdeme-li na sobě klíště, musíme jej co nejdříve odstranit. Je důležité se velmi důkladně prohlídnou, neboť klíšťata se velmi často vyskytují na málo viditelných místech (ve vlasech, pod kolenem, v podpaží, v třísle...).

K odstranění klíštěte potřebujeme pinzetu, desinfekci a kousek vaty. Klíště zachytneme pinzetou hned u pokožky a šroubovitým pohybem jej odstraňujeme. Je třeba klíště odstranit celé !! Po-té místo pečlivě desinfikujeme.

Pokud se v průběhu 14 dnů objeví potíže (horečka, bolest hlavy, malátnost, zvracení) je nutné navštívit lékaře, neboť je zde nebezpečí začátku encefalitidy (zánětu mozkových blan). Další onemocnění, je borelioza, která se projevuje od 3 do 30 dní po kousnutí klíštětem. Projevuje se zarudnutím v okolí přisátí. Je to červený kruh, který se může přemisťovat, a proto je důležité se velmi důkladně prohlížet. Lidem, kteří žijí v oblastech s vysokým výskytem klíšťat se doporučuje očkování.

Vosa a včela

Po bodnutí vosou nebo včelou je třeba nejdříve odstranit žihadlo. Ke zmírnění bolesti pak používáme kostku ledu, protože chlad zmírňuje otok a šíření jedu. Také můžeme použít roztok sody, octa či citronu nebo přiložíme plátek cibule. V případě, že je někdo na takovéto bodnutí alergický, můžou nastat komplikace, neboť místo začne velmi rychle otékat a můžou se objevit i problémy s dýcháním. Snažíme se tedy vyhledat lékařskou pomoc.

 

Napsala Zuzana Fuková

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip