Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Antioxidanty v kosmetice

Antioxidanty v kosmetice

25.11.2019 - redakce Babinet.cz

Antioxidanty nás organismus jednoznačně potřebuje, možná dokonce více, než bychom si mohli myslet. Tento obecný pojem sice asi všichni známe a dovedeme jej matně zařadit, ale kde se antioxidanty berou, čeho jsou součástí a jak je pro svůj organismus získat a využít už většinou nevíme. Spojujeme si je především s pojmy jako je detoxikace, odstranění škodlivých látek z těla a celkové opětovné nastartování a oživení našeho organismu. Na druhou stranu se s nimi stále častěji můžeme setkat v kosmetice, včetně té nejmodernější. Proč tomu tak je, v jaké podobě jsou našemu tělu antioxidanty nejprospěšnější a jak je co nejvíce využít? Seznamte se s nimi do detailu, odhalte jejich účinky na náš organismus a objevte nejvhodnější formy, jak je do svého těla dostat, aby pro nás byly skutečným přínosem. Exkurze do světa antioxidantů ve všech podobách může začít.

Antioxidanty jsou charakterizovány jako látky chránící náš organismus proti takzvanému oxidačnímu stresu, tedy procesu, kdy vlivem působení volných radikálů může dojít k poškození různých struktur našeho těla. Jednoduše řečeno antioxidanty zabraňují oxidaci našeho těla a bojují právě proti volným radikálům, které se v našem těle usazují a při nahromadění mohou mít na naše zdraví fatální vliv.

Tyto látky zároveň podporují sílu imunitního systému, neutralizují volné radikály a pomáhají tělo udržovat v rovnováze. Bez jejich pomoci by se totiž volné radiály v organismu vázaly a poškozovaly a ničily by zdravé buňky, což by následně mohlo vést k celé řadě onemocnění, jako je třeba rakovina, šedý zákal, srdeční a cévní onemocnění nebo mrtvice a mozkové příhody.

Ať chceme či ne, volné radikály se totiž v našem těle vždy po určité době objeví. Dostávají se do něj, jak z vnějšího prostředí, jako je například znečištěné ovzduší, kouř, smog, ale třeba i vlivem kouření, slunečním zářením nebo nevhodnou stravou, tak rovněž dovedou vznikat i přímo v organismu. Za jejich vznikem mohou stát například záněty, stres, narušený metabolismus nebo oslabený imunitní systém. Proto je třeba s nimi bojovat, a právě antioxidanty jsou pro tento boj přímo stvořeny.

Antioxidanty a jejich pozitivní dosah

Antioxidanty nám mohou pomoci od celé řady problémů, které by při jejich nedostatku volné radikály napáchaly. Jsou to například cévní a srdeční onemocnění, včetně infarktu, mrtvice, dokáží zpomalit proces stárnutí buněk, předchází riziku vzniku rakoviny, přispívají k detoxikaci jater a tlustého střeva a pozitivně působí na nervový systém i kvalitu naší pleti.

Bez dostatečného množství antioxidantů naše tělo nezvládne dlouhodobě správně fungovat. Nejprve můžeme začít pociťovat únavu, nechuť do jakékoli aktivity, kterou můžeme někdy nazývat depresí, poté se často přidává například zhoršení stavu pleti, vznik drobných vrásek a v pozdější fázi můžeme začít pociťovat i zdravotní problémy, jako je například vysoký krevní tlak, stravovací obtíže a pochopitelně i potíže s imunitním systémem, časté onemocnění nebo problémy se zrakem.

Nejkvalitnější zdroje antioxidantů

Naše tělo si antioxidanty jako takové neumí vyrobit, proto je třeba je přijímat externě. Tedy ideálně ze správné stravy, která by měla tvořit základ. Antioxidanty totiž nalezneme v celé řadě ovoce, zeleniny i luštěninách, jež by měly být neodmyslitelnou součástí našeho jídelníčku. Zde sice náš organismus nedokáže získat 100% podíl těchto látek, ale díky přírodnímu zdroji, jakým ovoce a zelenina je, lze považovat stravu za základní a nejvhodnější způsob načerpání antioxidantů.

Antioxidanty je možné získat i v podobě speciálních doplňků stravy, ale vzhledem k časté chemické úpravě bychom se neměli při jejich konzumaci spoléhat jen na tablety, ale pokud je chceme touto formou konzumovat, mělo by to pro nás být spíše doplněním ke konzumaci ovoce a zeleniny, například v zimních měsících.

Skvělou, a možná ne tolik známou formou, je pak zisk antioxidantů prostřednictvím pečující pleťové kosmetiky. Ta totiž působí lokálně přímo na pleti a vstupuje do organismu prostřednictvím pórů. Právě kombinace vnější a vnitřní konzumace je považována za nejideálnější. Navíc pečující kosmetika s antioxidanty nám přímo pomůže od problému stárnutí pleti, zejména pak díky ostatním aktivním látkám obsažených v pleťových přípravcích.

A v jakých potravinách můžeme antioxidanty nalézt? Seznamte se s jejich drobným přehledem.


 • Borůvky
 • Ostružiny
 • Hroznové víno
 • Maliny
 • Meloun
 • Kustovnice čínská (goji)
 • Plody Acai berry
 • Brusinky
 • Jahody
 • Jablka
 • Brokolice
 • Kapusta
 • Lilek
 • Česnek
 • Paprika
 • Mrkev
 • Špenát
 • Fazole
 • Zelený čaj
 • Kopr
 • Máta
 • Rajčata


Kromě těchto potravin jsou dalšími zdroji antioxidantů také vitamíny A, B6, C a E, dále například beta-karoten, beta-glukan, selen nebo zinek.

Antioxidanty a kosmetika

Skutečný účinek antioxidantů odhaluje hlavně v poslední době i moderní kosmetologie, a tak se antioxidanty postupně stávají nedílnou součástí řady kvalitních pečujících krémů. Výhodou kosmetických přípravků s antioxidanty je jejich přímé působení na pleť, v místě aplikace, a dále i jejich pronikání do organismu, skrze porézní pleť. Dochází tak ke znásobení jejich účinků, které, když se navíc propojí se vhodnou stravou bohatou na tyto látky, jde o dokonalý detoxikační „koktejl“.

Kosmetika s antioxidanty má pochopitelně největší přínos pro pleť jako takovou, jednak na ni díky aplikaci přímo působí, a hlavně pečuje o pokožku a kožní buňky, které regeneruje, zbavuje je škodlivých volných radikálů a zároveň dodává energii i žádoucí anti-age efekt. Ideální je například kosmetika, kde jsou kromě látek obsahující antioxidanty zastoupeny i hydratační složky, které celkově pleť podpoří a zpomalí i procesy stárnutí.

Při volbě vhodné kosmetiky s antioxidanty je pak třeba sledovat hlavně účinné látky, jimi je například zinek, výtažek ze zeleného čaje, hroznového vína – jeho šťávy nebo oleje z jader nebo vitamíny A a E.

Tipy pro vás

Poznejte několik kosmetických přípravků, ve kterých jsou obsaženy antioxidanty, připraveny vaši pleť detoxikovat a dopřát ji tu nejlepší péči, energii, svěžest a vitalitu.

Antioxidanty prosti pleťovému stresu
Antistres Lifting Sérum – s antioxidanty a hydrokomplexem

Příjemné sérum obsahující výtažek ze zeleného čaje, kyselinu hyaluronovou, beta-glukan, vitamín E nebo olivový olej skvěle vypne a zjemní pleť. Antioxidant v podobě výtažku ze zeleného čaje se postará o detoxikaci pleti a bojuje i proti volným radikálům. Sérum pleť zároveň osvěží a rozjasní.

497 Kč, 30 ml, www.forlifemadaga.com

Vinnou révou k sametové pleti
Grapevine Line Therapy Cream – s antioxidanty, vinnou révou a přírodními oleji

Ryze přírodní krém založený na vinné révě a výtažku ze šťávy hroznů, BIO mandlovém oleji a oleji z hroznových jader, BIOsacharidu nebo bambuckém másle zajistí pleti sametový vzhled, poskytne ji anti-age efekt a dodá potřebnou energii i ochranu kožních buněk. O to se postarají právě antioxidanty obsažené v přírodních olejích lisovaných za studena. Ideální pro všechny typy pleti kromě velmi mastné.

556 Kč, 50 ml, www.forlifemadaga.com

Čajovníkem na problematickou pleť
S.O.S. gel s čajovníkem – s antioxidanty a bylinnými extrakty

Speciální přípravek určený pro problematickou a aknózní pleť obsahuje čajovníkový olej, bylinné extrakty nebo alfa-bisabolol, které působí jako přírodní antiseptikum a zároveň pleť regenerují. Vhodný je i pro léčbu oparu nebo po bodnutí hmyzem. Ideální je aplikace 1x – 3x denně, dle aktuálního stavu.

199 Kč, 18 ml, www.forlifemadaga.com

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip