Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Zámek Svijany zahájil sezónu 2019, nabízí tematické prohlídky i rozšířenou realitu

Zámek Svijany zahájil sezónu 2019, nabízí tematické prohlídky i rozšířenou realitu

24.4.2019 - redakce Babinet.cz

Zámek Svijany již koncem března otevřel po zimním spánku své brány veřejnosti. Kromě prohlídek se návštěvníci mohou během sezony těšit i na rozmanitý kulturní program, únikovou hru a rozšířenou realitu, která je přenese do doby bronzové. Na hotelové hosty čeká několik novinek v podobě možnosti zapůjčení sportovního vybavení včetně elektrokol či elektrokoloběžek.

Zámek Svijany pro své návštěvníky každoročně chystá atraktivní program a nejinak tomu bude i letos v jeho třetí sezóně. S nástupem měsíce dubna se můžeme těšit na tematické prohlídky, hudbu, program pro děti a řadu dalšího.

Zámek Svijany nabízí jedinečnou možnost prohlédnout si jeho prostory po setmění. Pravidelné noční prohlídky budou od 5. dubna probíhat vždy první či druhý pátek v měsíci, a to s výjimkou prázdnin až do listopadu. Kromě netradičního zážitku z prohlídky zámku v nočním světle čeká návštěvníky navíc odborný výklad archeologa Petra Brestovanského.

Speciální prohlídky připravil zámek také pro své nejmenší návštěvníky. Ti budou od června moci absolvovat zábavné procházky zámkem se zámeckým skřítkem, během kterých je čekají soutěže, úkoly a hádanky. Na závěr pak dostanou sladkou odměnu. Prohlídky pro děti budou probíhat vždy v neděli odpoledne, přibližně každé tři týdny.

Na oslavu třetího výročí svého otevření chystá zámek již vyhlášené Zámecké slavnosti. V sobotu 22. června jeho prostory ožijí celodenním programem pro rodiny s dětmi, chybět nebude ani již tradiční jarmark na nádvoří zámku a plno volnočasových a zábavných aktivit v zahradě. Zámek během slavností ožije pohádkovými postavami. Ve Svijanech pochopitelně nemůže chybět pivo v podobě Zámeckého Mázu z Pivovaru Svijany.

Kromě toho se na zámku budou konat rozmanité koncerty a další kulturní události. Například 15. května se mohou milovníci knih těšit na Noc literatury s herečkou Miluší Bittnerovou. Na podzim se také chystá koncert Jana Vančury. Aktuální program je vždy zveřejněn na www.zameksvijany.cz.

Mimo běžnou realitu

Zámek Svijany nabízí možnost vydat se po stopách historie prostoupené záhadami prostřednictvím zámecké zážitkové hry Arcana, která zájemce provede zámkem a jeho neuvěřitelnou historií za pomoci herní aplikace v tabletu nebo telefonu. Účastníci hry musí na své cestě vyřešit řadu úkolů, rozluštit několik šifer a překonat nastražené překážky. Týmy, které se dostanou až do cíle, se mohou těšit na malou odměnu.

Moderních technologií využívá i projekt rozšířené reality na Zámku Svijany. Jeho tvůrci prostřednictvím mobilní aplikace přenesou návštěvníky do doby bronzové a umožní jim důkladně si prohlédnout pec na pečení chleba, svatyni, chýši, jehlici a další nálezy z doby bronzové přímo v terénu. V areálu zámku je rozmístěno celkem 14 informačních tabulí s obrázky, které se díky aplikaci promění v realistické 3D modely. Pro výlet do dávné minulosti je potřeba jen chytrý mobilní telefon nebo tablet s aplikací Svijanský zámek AR. Aplikace je dostupná zdarma pro OS Android.

Zámek stojící v těsné blízkosti Pivovaru Svijany ve stejnojmenné obci na Turnovsku byl vybudován v 16. století a jeho existence byla úzce spjata se sousedícím pivovarem. Po druhé světové válce byl přebudován z reprezentativního sídla na zaměstnanecké byty, a tak není divu, že se postupně měnil v ruinu. Jeho osud se otočil k lepšímu v roce 2013, kdy jej odkoupili vlastníci sousedního pivovaru. Rozhodli se navrátit zámku jeho dřívější podobu a zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti.

Okolí obce Svijany patří k významným archeologickým nalezištím z doby bronzové a i během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z této doby. V obnoveném zámku byla proto zřízena stálá expozice archeologie, ve které našly unikátní archeologické nálezy ze zámku i okolí své místo. Dále byly v prostorách zámku vybudovány výstavní prostory s expozicí o jeho historii, expozicemi lázeňství a pivovarnictví či expozicí podzemí. Zpřístupněna je i krásně zrekonstruovaná zámecká kaple.

Kromě výstavních prostor byl na zámku zřízen také hotel a restaurace, které z něj činí vyhledávané místo pro pořádání svateb, firemních teambuildingů i relaxačních pobytů. Hoteloví hosté mají k dispozici řadu služeb jako relaxační masáže či piknikové koše pro příjemná odpoledne v zámecké zahradě. V letošním roce k nim přibude možnost zapůjčení sportovního vybavení na stolní tenis, badminton, pétanque nebo třeba lukostřelbu. Pro kratší i delší výlety do krajiny Českého ráje budou nově k zapůjčení elektrokola a elektrokoloběžky.

----------------------------------------------------------

Zámek Svijany

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v červnu 2017 v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu a restaurační zařízení.

www.zameksvijany.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

hapehape
25.4.2019 06:58

Tak nevím, ale zámek Svijany mě ničím nezaujal, jeho návštěva mě zklamala, možná být hostem hotelu a restaurace, tak to vidím jinak, ale prohlídkové prostory zámky - spíše, kde nic, tu nic, sem tam něco.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip