Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pixar odhalil v Praze kouzlo animace. Výstava potrvá do konce května

Pixar odhalil v Praze kouzlo animace. Výstava potrvá do konce května

5.4.2019 - redakce Babinet.cz

Světoznámé animační studio Pixar otevřelo v prostorách Křižíkova pavilonu E svou velkolepou výstavu. Putovní expozice se otevřela návštěvníkům v pátek
15. února 2019 a její brány zůstanou otevřeny do 26. května. Výstava ukazuje základní principy tvorby animovaných filmů, návštěvníkům přibližuje, jakým způsobem vznikají filmy, které znají z pláten kin. Americké studio stojí za vznikem slavných filmů, jakými jsou Příběh hraček, Auta, Ratatouille, Příšerky s. r. o.
a mnoho dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří iluzivní stroj Zoetrop,
ve kterém ožijí modely postaviček filmu přímo před zraky návštěvníků. Zajímavé je také velkoplošné kino Artscape. Výstava bude otevřena každý den. Více informací o výstavě na www.pixarexhibition.cz

Expozice s názvem Pixar - 30 let animace je oficiální putovní výstavou studia sídlícího v americké Kalifornii. Návštěvníci, kteří si do Křižíkova pavilonu najdou cestu, uvidí stovky skutečných skic, na kterých uvidí historicky první vyobrazení slavných postaviček filmů, které změnily pohled na animovaný film. Studio Pixar dalo v roce 1995 filmem Toy story: Příběh hraček světu nový fenomén zvaný 3D animace. Od té doby stihli tvůrci, mezi které patří také český režisér a animátor Jan Pinkava, vyprodukovat takové snímky jako Auta, Ratatouille, Hledá se Nemo, Vall-I, Vzhůru do oblak, V hlavě, Coco, a mnoho dalších. Studio získalo nespočet prestižních ocenění, včetně ceny americké akademie filmového umění Oscar, kterých má ve své sbírce celkem čtyřiadvacet.

"Trvalo celkem čtyři roky vyjednat možnost uspořádání výstavy slavného studia
v České republice. Jsme rádi, že můžeme veřejnosti nabídnout pohled na animaci z dílny těch nejlepších tvůrců světa,"
řekla k výstavě Markéta Matoušková, jedna z producentek z pořádající společnosti Art Movement, která v minulosti přivezla do Prahy například expozici slavného tvůrce Tima Burtona nebo Davida Cronenberga.

Výstava se nachází v jednom z pavilonů výstaviště Holešovice, který byl pro její potřeby kompletně přestavěn. "V pavilonu jsme vystavěli kompletně nový prostor. Vytvořili jsme např. několik samostatně fungujících kostek, ve kterých si návštěvníci vyzkouší různé aktivity spojené s tvorbou animovaného filmu. Speciální ocelová konstrukce zase slouží jako vyhlídková plocha, pod kterou se schovává impozantní stroj Zoetrop. Na návštěvníky čekají stovky originálních skic, storyboardů nebo velkoplošné kino Artscape. Velký zájem čekáme také o model auta Bleska McQueena v životní velikosti, nebo také o fotky s obřími postavičkami z filmu Příšerky s.r.o.," dodává Markéta Matoušková z pořádající agentury Art Movement.

Výstava bude veřejnosti otevřena od 15.2. do 26. 5. 2019 a návštěvníci ji mohou navštívit každý den, i během víkendů. "Výstava nebude v Praze prodlužována tak, jak to u jiných putovních výstav bývá, putuje následně do další země," upozorňuje Markéta Matoušková za pořadatele. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketmaster nebo přímo na místě v pavilonu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip