Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Bitva u Sudoměře, bavorští skláři a Japonský den

Bitva u Sudoměře, bavorští skláři a Japonský den

20.3.2019 - redakce Babinet.cz

Podívejte se na přehled akcí ve středních Čechách v období 18.3. do 7.4.2019.

Akce na týden 18. - 24. 3.


Veselice, jitrnice a opak prohibice - Beroun (do 5. 4.)
V Duslově vile v Berouně byla 9. března otevřena společná výstava studentů UMPRUM, FAMU a FDULS s názvem Masopust. Parta kamarádů z dálky i blízka zamířila do Berouna, aby podpořila skvělý masopust na Černém vršku. Uvnitř městské galerie ožívá tato jedinečná událost a její atmosféra za pomoci fotografií, videa spolu s přehlídkou dochovaných původních masek, ilustrací, grafiky, malby a prostorových objektů navazujících na tradici masopustů.
,
Tak blízko a přesto tak daleko - bavorští skláři v Rakovníku (21. 3. - 28. 4.)
"Tak blízko a přesto tak daleko" je výstava bavorských sklářů, kteří budou od 21. března do 28. dubna vystavovat svá díla v mansardě rakovnického muzea. Zde bude svá díla prezentovat celkem 18 členů sdružení Glasheimat Bayern, které sdružuje pouze profesionální skláře s místem narození nebo bydlištěm v Bavorsku. Slavnostní vernisáž za účasti několika autorů s jejich hudebním doprovodem zahraným na sklo proběhne ve čtvrtek 21. března v 16 hodin. 
Více zde: http://www.muzeumtgm.cz/
,
Rekonstrukce bitvy u Sudoměře (23. 3.)
Letos uplyne 599 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V tento den k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křížovníky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci pak uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězil nad jízdou křížovníků a katolických pánů.
,
Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem (23. 3. - 28. 4.)
Tradiční výstava „Jaro na vsi“, zahrnující celý areál skanzenu, začíná letos v Přerově nad Labem už v sobotu 23. března. V interiérech všech sedmi chalup budou scénky ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období. V celém areálu skanzenu budou připomínány staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období život našich předků ve středním Polabí. Jarní gastronomická nabídka zahrnuje velikonoční pečení, zdobení perníčků nebo pohankových placek na mnoho způsobů. Při jarní výstavě jsou už zpřístupněny všechny expozice ve skanzenu. Ve velkém výstavním sále pokračuje jarní výstava velkou kolekcí kraslic zdobených starými technikami.
Více zde: https://www.polabskemuzeum.cz/
,
Pavel Kryz - Obrazy (do 30. 3.)
Městské divadlo Kolín zve až do 30. března na výstavu obrazů Pavla Kříže. Pavel Kříž vystudoval malbu v ateliéru profesora Karla Součka na pražské akademii v letech 1978-1984. Z akademie si Kříž odnesl příklon k figurální malbě. Základem vší jeho tvorby je vedle kresby smysl pro barvu a plné pochopení malířského vyjadřování. Přestože se Pavel Kříž věnuje také kresbě a plastice jeho doménou zůstává malba. 
Více zde: https://www.divadlokolin.cz/

,
Japonský den (23. 3.)
Dům dětí a mládeže Symfonie v Poděbradech pořádá celodenní akci pro celou rodinu s tématem Japonsko. Jsou připraveny přednášky (Život v japonské rodině, Meč samurajů, ...) nebo dílny, které se zaměří na japonské písmo - Kaligrafie, japonské jídlo - Sushi, aranžování květin Ikebana, skládání papíru - Origami  a další. Součástí Japonského dne budou také výstavy, čajovna nebo také promítání filmu. 
Více zde: https://ddmpodebrady.cz/

Akce na týden 25. - 31. 3.
.
Zámecká zabijačka Hořovice (30. 3.)
Na Starém zámku v Hořovicích vypukne 30. března Zámecká zabijačka. Na děti i dospělé čeká zábavný program.Těšit se mohou na vystoupení šermířů, lidové písničky, prohlídky Muzea Hořovicka a galerie Starého zámku a nebudou chybět zabijačkové dobroty. K mání bude prdelačka, jitrnice a jelítka, tmavý prejt, zabijačkový guláš, ovar, škvarková pomazánka a tradiční medovina, hruškový a jablečný mošt a svařák. Akce začne v 10 hodin a potrvá do 17 hodin.
Více zde: https://www.berounskozije.cz/udalost/zamecka-zabijacka-horovice/
,
Jarní Retro Garáž auto – moto veterán burza - Lysá nad Labem (30. 3.)
Poslední březnovou sobotu se koná největší auto-moto veterán burza a prodejní výstava veteránů pod střechou v krytých halách v České republice. V moderních výstavních halách výstaviště v Lysé nad Labem budou mít návštěvníci mimo jiné možnost nakoupit a prodat vše, co se veteránů týče.
,
Světový den vody: Exkurze na úpravně vody u Sv. Trojice v Kutné Hoře (27. 3. )
V rámci Světového dne vody 2019 pořádá Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Vrchlice-Maleč, a. s., exkurzi na úpravně vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře spojenou s prohlídkou společné výzkumné laboratoře umístěné přímo v areálu úpravny. Návštěvníci uvidí „výrobu“ pitné vody přímo na úpravně vody i technologický výzkum v laboratoři a jeho aplikaci v praxi.
Více zde: https://www.ih.cas.cz/verejnost/den-vody-2019/

Zahájení nové sezóny v HistoryParku (30. - 31. 3.)
HistoryPark Ledčice letos vstupuje už do páté sezóny. Milovníci archeologie jsou zváni na jarní víkendovou návštěvu. Mimo oblíbených venkovních aktivit, které pro návštěvníky HistoryPark průběžně upravuje a rozšiřuje, si v chladnějších měsících nadcházející sezóny užijí i zábavný program uvnitř. 
Více zde: http://www.historypk.cz/
,
Bratři Ebenové - Čas holin (27. 3.)
Doba zhrubla, proto je ''Čas holin'', usoudili Ebeni. David a Kryštof Ebenové za pomoci svých stálých souputníků Pavla Skály, Jiřího Veselého, Jiřího Zelenky, Jaromíra Honzáka a hostujícího Oskara Töröka nazuli kvalitní různobarevné holiny. Různobarevnost nelze hledat pouze na obutí těchto pánů, ale i v žánrové rozpřaženosti. Ebeni jsou nezaškatulkovatelní. Mimo rocku, folku a blues lze v jejich hudbě vnímat odlesky popu, jazzu, reggae i lidovky a nad tím vším ční jako střecha texty a osobnost Marka Ebena. Výtěžek koncertu směřuje ve prospěch domácího Hospice Dobrého Pastýře.
Více zde: https://www.benesov-city.cz
,
Akce na týden 1. - 7. 4.
,
Koncert George Watson's College - Mělník (5. 4.)

Vysoká škola George Watson's College se nachází ve Skotsku, byla založena již v roce 1741 a v současné době ji navštěvuje více než 2300 studentů. Tato škola má velmi rozsáhlý záběr v hudebním vzdělání a v hudebních aktivitách. Týdně na škole proběhne až 1200 hodin věnovaných hudbě a hudební nauce. Studenti studují hru na tradiční hudební nástroje jako je klavír, varhany a kytara, ale i na tradiční skotské nástroje jako jsou dudy. Koncert komorního sboru a smyčcového orchestru George Watson's College z Edinburghu pořádá Masarykův kulturní dům v Mělníku 5. dubna.
,
1. závod Českého poháru horských kol Grand Prix Kutná Hora (5. - 7. 4.)
Všichni, kdo mají rádi cyklistiku, zejména pak horská kola, jsou zváni na 1. závod Českého poháru horských kol Grand Prix Kutná Hora. UCI kategorie C1 startuje již 5. dubna 2019. Závod v Kutné Hoře je prvním ze série Českého poháru MTB 2019 – STRABAG Cupu.
Více zde: https://destinace.kutnahora.cz/d/mistrovstvi-cr-horskych-kol-kh-tour
,
Výstava "Dráteník na vsi" v Dobrovických muzeích (4. 4. - 30. 6.)
Dobrovická muzea zvou na výstavu "Dráteník na vsi". Výstava představuje historii a současnost drátenického řemesla.Tvořivé dílny a komentované prohlídky čekají na návštěvníky ve dnech 19. dubna, 14. května a 6. června.
Více zde: https://www.dobrovickamuzea.cz/
,
Skřítkové a víly ve Veltrusech (1. 4. - 31. 10.)
Veltruský zámek a park obývají bytosti, které vidí pouze děti. Při hrách, pohybu a zpívání se děti seznámí s vybranými  mytickými postavami české lidové kultury a nahlédnou do minulosti romantického parku. Dostanou příležitost jak k pozornému naslouchání a tréninku komunikace a paměti, tak i k vlastní tvořivé práci. Program těží z přírodního  a kulturního bohatství veltruského zámeckého areálu.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip