Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Parné dny vyřeší tepelné čerpadlo

Parné dny vyřeší tepelné čerpadlo

7.3.2019 - redakce Babinet.cz

Všechna tepelná čerpadla umí chladit, ale některá zvládnou mnohem více. Například ohřívat při chlazení teplou vodu. Specialistou na chlazení a tepelný „multitasking“ je tepelné čerpadlo Ecoforest s plynulým řízením výkonu.

Znáte to, když už se před vedrem nejde ani schovat vevnitř. Parných dní už je v létě ale i na jaře tolik, že jsou budovy prohřáté. Stále více domácností a firem to řeší zdánlivě jednoduše, a to tak, že nakoupí klasické klimatizační jednotky. Ty však neprospívají zdraví ani vaší peněžence. A vedle vytápění kotlem přibude další neefektivní systém drahý na provoz.

Příjemný chládek a voda v bazénu tak akorát

Funkcí spolehlivě ochladit prostory disponují všechna tepelná čerpadla, některá z nich však zvládnout mnohem více úkonů najednou. Tepelné čerpadlo Ecoforest, fungující na principu země/voda, je v tomto odvětví skutečným přeborníkem. Nabízí čtyři varianty využití – pro topení, pro pasivní chlazení nebo aktivní chlazení, případně oba způsoby chlazení naráz.

Ecoforest tak zvládne v jeden okamžik chladit prostory, ohřívat vodu pro různé užití (integrovaný zásobník má objem 165 litrů), udržovat teplotu vody v bazénu a třeba i vytápět, kdyby bylo potřeba. Toto řešení se od ostatních tepelných čerpadel odlišuje tím, že ohřívá vodu současně s chlazením. Nemusí mezi režimy přepínat, pracuje tak méně času a díky tomu ušetří další peníze.

Příklad zapojení:

Velkoplošné chlazení budov je zdravější

Paradoxní situaci, kdy je venku nesnesitelné teplo, ale lidé jsou přesto nachlazení, způsobuje klasická klimatizace tím, že fouká velmi studený vzduch přímo na ně. Velkoplošné chlazení je mnohem lepším řešením. Lze využít například podlahové topení, do kterého se místo teplé pouští chladná voda. Díky velké ploše chlazení nemusí být voda vůbec studená, již voda o 20 °C prostor příjemně ochladí. Chlazení je možné doplnit o stropní systém, který funguje na stejném principu. Navíc jej můžete v zimě použít i pro vytápění.

Technologie ovládaná přes mobil

Tepelné čerpadlo nezabere téměř žádný prostor a nemusí se pro něj budovat speciální kotelna, stačí obyčejná místnost. Technologie je prakticky v jedné skříni.

Mezi velké výhody však patří řídící jednotka s intuitivním ovládáním celého systému, a to i se vzdáleným přístupem. Celý systém je tak možné ovládat na dálku přes web nebo přes váš mobil. Systém nabízí i jednoduché sledování ekonomiky provozu. Snadno si zobrazíte denní, měsíční či roční spotřebu energie nebo také průměrný topný faktor. Jednoduše nastavíte vytápění a chlazení, ohřev teplé vody, ohřev bazénu a směšovací ventily topných okruhů.

Tepelná čerpadla značky Ecoforest si tak skvěle rozumí s fotovoltaickými elektrárnami, protože dokáží přizpůsobit příkon aktuálnímu množství vyrobené elektřiny. Řešení země/voda je také možné doplnit i o vzduchový výměník a odebírat teplo ze vzduchu ve chvílích, kdy je to ekonomičtější. Tepelné čerpadlo lze využít pro rodinné domy ale i pro veřejné či komerční objekty. Díky možnosti zapojit až šest jednotek do kaskády, lze obsloužit i velké komerční budovy.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip