Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Dětský pokoj pro malého školáka i velkého studenta

Dětský pokoj pro malého školáka i velkého studenta

19.2.2019 - redakce Babinet.cz

Začátek školní docházky je v životě dětí a jejich rodičů velkým milníkem. Hodně se toho mění a jedna z věcí, která by rozhodně neměla zůstat při starém, je dětský pokoj. Nenechte proto nic náhodě a pusťte se do výběru nového nábytku a plánování změn s dostatečným předstihem.

Při vytváření plánu musíte zvážit hned několik hledisek. Pokoj dítěti totiž bude sloužit jako obývák, ložnice, šatna, pracovna i herna v jednom. Všem těmto funkcím se musí umět přizpůsobit a zároveň poskytnout svému malému obyvateli dostatek prostoru.

Barvy stěn a typy podlah jsou samy o sobě velkou kapitolou. My se tentokrát zaměříme na vybavení pokoje. Co všechno tedy budete do dětského pokoje muset pořídit?

Moderní dětský nábytek do pracovního koutku

Pracovní kout je zcela nezbytné vybavit kvalitním psacím stolem a židlí. Dítě totiž potřebuje mít dostatek prostoru na práci. Hodit se bude i komoda nebo regál na pomůcky a knihy.

Ideální volbou je při zařizování pracovního místa sáhnout po tzv. rostoucím nábytku. Jeho kouzlo tkví v tom, že dětský psací stůl a židle se dají postupně zvyšovat, podle toho, jak vaše ratolest roste. Výhodné je to hned z několika důvodů, dítě bude mít v každém okamžiku života správnou výšku stolu i židle, což je důležité pro jeho správný růst a navíc nábytek v pokoji vydrží klidně celou základní školu.

Z tohoto důvodu je také dobré vybírat neutrální barvy a design. Je totiž velmi pravděpodobné, že i když nyní je vaše princezna neotřesitelnou fanynkou panenek Barbie nebo poníků, v 15 letech už ji moc bavit nebudou.

Dětská postel

Je potřeba vybrat správné místo pro spánek. A dále je také nutné vybrat správnou dětskou postel. V ideálním případě postel, která má i chytře vymyšlený úložný prostor na hračky a nezbytné drobnosti, které potřebuje mít malý spáč neustále po ruce.

Vzhledem k tomu, kolik funkcí musí dětský pokoj plnit, se jako vhodná varianta jeví vyvýšená postel, která vám poskytne dostatek místa pro uložení věcí nebo pro umístění pracovního stolu. Pokud zařizujete pokoj pro dvě děti, může místo úložného prostoru být umístěna druhá postel.

Skříně a další nábytek do dětského pokoje

Další velmi důležitou součástí dětského nábytku je skříň. Je jedno, jestli zařizujete pokoj pro holčičku nebo pro kluka, skříň na oblečení prostě nesmí chybět. Postupem doby budou děti potřebovat stále více prostoru na oblečení.  Je proto nutné s tím počítat a zvážit také postupný nákup úložných systémů, které do sebe budou zapadat. Pokud máte v pokoji prostor, je vhodné pořídit i věšák na oblečení a koš na špinavé prádlo.

Důležité je i osvětlení, je třeba pořídit lampičku k psacímu stolu i nad postel, aby si dítě nekazilo oči při tajném čtení s baterkou.

Nezapomeňte také na prostor pro návštěvy a na hraní. Vhodné je do pokoje pořídit skládací židli nebo sedací vak, na který si můžete sednout, až budete pomáhat s úkoly do školy. Děti ho jistě využijí i s kamarády, kteří je budou navštěvovat.

Dekorace do dětského pokoje

Je pěkné mít funkčně vybavený dětský pokoj, ale je také velmi důležité ho udělat útulný. Toho docílíte pomocí dekorací. Dbejte na to, aby dekorace byly vyrobeny z nezávadných materiálů a aby byla jejich údržba snadná.

Velkým plus bude i to, když bude snadné je vyměnit, jak vaše dítě poroste, bude se měnit jeho vkus i zájmy, proto by mělo být možné se tomu snadno přizpůsobit. Přeměna z dětského pokoje pro školáka na pokoj pro studenta pak nebude tak finančně náročná a bude i poměrně snadná.

Nezapomeňte do výběru nábytku i dekorací do dětského pokoje zapojit vaše dítě. Jednak ho to bude bavit a jednak tím zaručíte, že se mu bude v pokoji lépe žít. Navíc ho to bude i motivovat k tomu, aby se staralo o udržování pořádku v pokoji.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip