Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Anna: Dnešní matky? Katastrofa!

Anna: Dnešní matky? Katastrofa!

19.2.2019 - redakce Babinet.cz

Do redakce nám napsala paní Anna. Vaše příběhy samozřejmě vítáme a děkujeme, že se na nás v tak hojném počtu obracíte. Nicméně konkrétně u tohoto příběhu bych ráda podotkla, že paušalizování není nic hezkého. Vše je o lidech, o jednotlivých lidech. Paní Anna si stýská nad dnešními mladými maminkami a ženami. Mluví o slušnosti a jakémsi správném nastavení společnosti. Vyzdvihuje generaci svou, ale jedním dechem přitom neopatrně nahází všechny mladé maminky a ženy do jednoho pytle. Je tohle správné a slušné?

Občas tady pročítám příběhy a musím se s vámi také o jeden podělit. Je úzce spjatý s častým tématem zde. A to jsou děti a jejich rodiče.

Já jsem vychovala dva syny. Neměli jsme papírové pleny, příkrmy, umělé mléko se shánělo jen horko těžko. Prali jsme všichni v pračkách stejné značky, telefon byl u sousedů a auta zhruba čtyři v ulici. Chodili jsme do práce a stavěli dům. Nikdy jsem si nemohla dovolit být unavená. Teď mám dvě malé vnučky a jejich maminky jsou opravdovou katastrofou. Pořád jsou unavené. Věčně si na něco stěžují. Pořád si myslí, že jen jediné ony dvě mají na světě děti a tak budeme kolem nich všichni našlapovat po špičkách. Vnučky jsou zhruba stejně staré a tak se jejich maminky stýkají velmi často. Až moc často, na můj vkus. Prokecají spolu hodiny v kavárnách a propíšou další hodiny přes mobil, nebo internet. Když se ptám vnuček, nebo synů, kdo doma vaří, většinou je odpověď stejná. Chodí se do restaurací, jídlo se objednává, nebo mají vnučky kupované obědy ze skleniček.

Když jdu s vnučkama na hřiště, ty maminky tam vidím. Jedna je horší, než druhá. Všechny v ruce telefony, nohu přes nohu, ještě tak kafe v termohrnku a jsou jako v debatním kroužku. Ale že děti jim rostou jako dříví v lese, to jim nevadí. Křičí, kňourají, hádají se a běhají po hřištích jako urvané z řetězu. Já jsem se synům vždy stoprocentně věnovala. Vedla jsem je spíše intelektuálním a klidným směrem. Nikdy nebyli jako paviáni. Četla jsem si s nimi, malovala, hrála si, nebo stavěla stavebnice. I přesto, že byla spousta práce na domě. Pro rodinu jsem se vždy obětovala. To však obě moje mladé snachy neumí. Dětem radši šoupnou mobily, jen ať mají klid. Vnučky ode mě dostaly knížky, ale ještě se do nich snad ani nepodívaly. I když jsou jim teprve dva roky, obzvláště s knížkami se musí začít brzo. Je smutné tomu přihlížet. Poradit si snachy však nedají. Mají svou hlavu a trvají si na svém. V jejich případě jde většinou o tvrzení, že každá doba je nějaká a že srovnávám nesrovnatelné. Ale to je holý nesmysl. Jaké nesrovnatelné? Děti vždycky byly a budou stejné. Ale je na rodičích, aby z nich vychovali pořádné lidi. Z mých synů vyrostli stabilní a slušní muži. Ale musela jsem je k tomu vést. A nevychovávala jsem je pro ženy, které jim ani neuvaří a nejsou schopné je docenit. Vidím, jak se k nim chovají. Moji synové, když přijdou z práce, a že pracují zvlášť těžce, dostanou do ruky děti a nazdar. Slečinky mají volno. Tohle jsem si já k mému muži nikdy nedovolila. Vždy měl uvařeno, vypráno, nažehleno a nemusel hnout prstem. Dnešní mladé ženy tohle nechápou. Pořád křičí po svých právech, ale že mají hlavně ženské povinnosti, to jim nedochází!

Anna, 66 let

 

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Redakčně zpracovala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kolcava
19.2.2019 18:23

Jak se to jen mohlo stát, že si vaši synové, kterým jste se, cituji, "vždy stoprocentně věnovala" a ze kterých "vyrostli stabilní a slušní muži", tak špatně oženili? Jaktože založili rodiny s ženami, které jsou "katastrofa"? Oba dva. To je tedy životní smůla! Anebo že by ve vašem vidění světa něco nesedělo?

volna
19.2.2019 23:25

paní Anno, mně je 67, ale s vámi bych teda kamarádit nechtěla. Naše děti (syn a dcera) taky lítaly po hřišti, křičely a rvaly se. A my matky seděly a drbaly. Pravda, termohrnky jsme neznaly, kafe nám musela podávat sousedka z přízemního balkonu. Ale naši manželé rozhodně nebyli hladoví, ani špinaví, a dokonce i děti dokázali pohlídat. A ještě vás dorazím. My jsme místo mobilů měly v ruce cigára. To dnešní matky jsou daleko rozumnější! A ty vaše snachy mají kliku, že jsou dvě, tak e z vás nezblázní.

ajka50
20.2.2019 09:39

Kdybyste neuvedla svůj věk,tak bych si myslela,že je Vám přes 80.Připomínáte mi moji matku,které je 87,(která vedla tyhle řeči,když jsem byla mladá matka),mně je 64. Nakonec se tím ohání dodnes,ty její řeči o obětování se rodině,otec také nemusel hnout prstem,ještě po večerech šila,kdo ji nutil? Celý život dávala nevyžádané rady a snažila se mluvit do výchovy všem,dcerám,vnučkám,proč kojí tak dlouho,proč tohle a proč ono. Ženské povinnosti? A které to jsou?Děti a domácnost jsou snad obou rodičů,ne? Vy jste si děti vychovala podle svého,jsou plnoletí,svéprávní,tak přestřihněte pupeční šnůru a nechte žít rodiny svých synů podle jejich představ. Divím se Vám,mějte své,své koníčky a přátele,užívejte života a vnoučat,knížky jim čtete vy,uvařte něco dobrého a jinak je nechte na pokoji.na světě je krásně,tak si to nekažte.

Dadaj
25.2.2019 14:41

Matkou jsem se stala ve 30 letech. Bylo to před 3 léty. Spadám tedy do kategorie "dnešní matky". Po přečtení vašeho příběhu jsem se zarazila, zda opravdu odsuzujete dnešní matky nebo obecně matky, které svým dětem nevěnují na 110%? Že děti kňourají, křičí a běhají na hřišti a matky jen sedí, koukají do mobilu, pijou kávu nebo pokuřují? Hřiště je výhradně dětský prostor, kde probíhají první socializace v kolektivu, učí se jak fungovat mezi druhými, spoléhat sami na sebe, tam je prostě matka jen dozor bezpečnosti. Pokud já vidím matku, která nezdravě zasahuje do tohoto přirozeného řádu, tak to dítě trochu lituji. Mám doma všechny vymoženosti dnešního světa - pračku, sušičku, myčku, vlastní auto. A díky tomu je starost o domácnost snažší. Raději s dcerou vyjedu na výlet než abych doma uklízela. A že proto nestihnu uvařit? Manžel se rozhodně nehroutí. Vlastně se i díky tomu naučil vařit a našel si nového koníčka :)

Moni1
25.2.2019 20:27

Paní Anno, nikdo z nás není dokonalý, ani Vy ne;). Nechte každého žít svůj život, buďte ráda, že mají synové rodinu, fungující manželství, že jsou všichni zdraví, ono to totiž není samozřejmostí. Také buďte ráda, že si snachy rozumí nebo byste snad byla spokojená kdyby si šly po krku? Nechte je na pokoji, nevyžádané rady a komentáře nejsou nic příjemného, zvláště od tchýně ;).

Vercinka.
6.3.2019 16:16

Teda, vy musíte být tchýně za odměnu..Jak můžete říct "snad ani nepodívaly"? Vy to ani netušíte a přesto jste přesvědčená, že dětem nečtou, nebo že si knihu neprohlédly? Takhle hodnotíte celou jejich výchovu? Je vidět, že o nich nic moc nevíte, pouze si domýšlíte svoje vlastní domněnky a předsudky. Mimochodem měla byste být ráda, že mají snachy mezi sebou hezký vztah, není to běžné. A také že máte zdravé děti i vnučky, ale to je Vám asi málo.

noral
12.3.2019 18:45

Nedávno jdu po ulici a za mnou dvě maminky s kočárky,každá cigáro v ruce a povídají si:"Ten můj se zbláznil,včera večer říkal že by si dal tak jednou teplou večeři,to víš,ani mne nenapadne něco takového,"to je jasné,ten můj by tak někdy chtěl vepřo knedlo zelo,na to zapomen řekla jsem,já mám uklizeno ,vyvoněn byt a budu smradit zelím,zajdi si do hospody"!

Ely
13.3.2019 00:59

Paní Anno, tak Vás bych za tchýni nechtěla. Představte si, že já po svém muži chci, ať se věnuje naší dceři. A taky si k němu dovoluji požadavek, až uvaří, když je nemám čas. Ale to nevadí, klidně si dál žijte ve víře, že jste byla dokonalá matka i manželka :D.

Šáry
20.4.2019 06:43

Tak mi především stačí slyšet slovník dvou procházejících se matek se svými ratolestmi a svoji představu o jejich životě a výchově dětí mám obrázek ucelený.

St.
24.4.2019 11:08

No jeste ze nevidite, jak to vypada "jinde"! :D:D:D V tom vyspelem zapadnim svete jsou mlade matky, ktere ani netusi, ze jidlo se da taky uvarit doma, protoze samy vyrostly na fast foodu, v lepsim pripade na hotovkach z mikrovlnky. Deti jsou od miminka uz v kolikate generaci krmeny stejne. Stejne tak nechapou, proc by mely pracovat, kdyz stat je preci povinen zajistit jejich potreby, a tak jim roste dluh na najemnem, protoze kadernice, manikura, tetovani a nekdy dokonce i kosmeticka operace je prednejsi. Ze jim nezbyva na uklizecku vnimaji jako krivdu. Obcas je uzitecne kouknout "k sousedum" - prinejmensim aby cloveku doslo, ze fakt muze byt hur....

Almo
22.5.2019 12:05

Paní Anno, je mi Vás líto.

aski
14.6.2019 11:03

Musím se paní Anny zastat. Je mi 47 let a jsem matka 3 dětí, které byly a jsou hodně aktivní. Neměli jsme žádné babičky na hlídání. Vše jsme zvládali a zvládáme společně s manželem. Byla a jsem stále aktivní matka, která je ráda se svými dětmi. A to často dnešní maminky nejsou. Zdá se, že vše je přednější. Také si myslím, že dnešní matky tráví zbytečně hodně času s mobily, počítači, kamarádkami. Že se dětem málo čte, že si s nimi maminky málo povídají, že jim je zatěžko doma vařit a péct. Pro mě byla mateřská dovolená to nejkrásnější období a byla jsem vždy smutná, že končí a musím se vrátit do práce. Dnes se matky vracejí do práce i po roce. A pořád se řeší jen peníze. My také máme vysokoškolačku, středoškolačku a žáka základní školy a zvládáme to. Děti navštěvují ZUŠky i sportovní oddíly. Vše je jen otázkou priorit. A když se svým dětem nevěnujete od mala láskyplně, nedáte jim svůj čas a sama sebe, tak už to nikdy v jejich pozdějším věku nedoženete. Nebudou už o to stát. A větě redakce, zda to, co napsala paní Anna je správné a slušné, nerozumím. Ona jen vyjádřila svůj názor, což je správné. I já na svém širokém okolí vnímám, že se větší část mladých maminek k dětem a svým partnerům chovají jako snachy paní Anny. A nepřijde mi to neslušné. Protože když přijde manžel z práce, měl by dostat teplé jídlo od oběda a měla by pak rodina vyrážet na společné aktivity a být spolu se svými malými dětmi. To zase vnímám já, že daleko více mužů je dnes lepšími otci než bývali otcové dříve.

Cibetka
29.6.2019 14:45

Musím se zastat paní Anny , vnímám to stejně. Mladé kozy, oči věčně zapíchlé v mobilu a cigára v pyskach děckam přímo pod nos...Čest výjimkám, které se dětem skutečně věnují.Pročetl jsem celou diskuzi a paní Dadaj tvrdí , že matka je na hřišti bezpečnostní prvek - no tu určitě! Jak může být bezpečnostní prvek, když je věčně zažraná do mobilu a ani pořádně nevnímá svět kolem? Jsem v rozvodovém řízení. No bodejť by ne , když se manželce nelíbilo moje rýpání časem už na všechno....bordel po baráku, nevěnování se děcku a ve finále mi vmete, že není služka od toho, aby denně stála u sporáku. Tak to už bylo i na mě silné kafe. Kdybych věděl , co za semetriku se z ní po 12ti letech vyklube, tak se ani nežením. To by jí šlo - být dva roky na pracáku, nebrat nabízenou práci , vstávat v 11 hodin dopoledne , pak kávička, nožky v altánu pěkně na stole a cigárko. Hláška čím dál častější : "Dneska nevařím, starej se....děcko má oběd ve škole." ..... Takže já blbec makal, platil a ženuška si uvědomila, že není služka a jen : "Máš nějaké peníze?". Výborně....Žijeme odděleně a pokud mám desetiletou dcerku na víkend, tak neexistuje sedět doma nebo aby byla na mobilu. Jdem na ryby , do lesa , lítáme po výletech.... Když se jí pak zeptám , co dělá doma , tak odpověď je : "Nic, nudím se." .Takže žena ji ani k ničemu nevede. Žádný úklid pokojíčku nebo domácí povinnosti. Natož aby ji zapojila v kuchyni a učila ji vařit něco jednoduchého. Masakr jak ty děcka vyrůstají...

Karin2000
1.8.2019 00:04

Také budu reagovat a zastávat se dnešních matek nebudu. Mám 20 letého syna kterého jsem vychovala myslím si že dobře a doufám, že si nevybere ženu, která nevaří, nepere a neuklízí. Nechápu dnešní matky, které mají děti ještě ve 3 letech na plenách a v 5 letech ještě v noci. Neumějí mluvit a šišlají ještě v druhé třídě. Prostě se jim nevěnují. Jdu okolo hřiště děti si hrají na pískovišti asi staří 4 roky a chlapeček povída Mazenko co vazis. Mazenka odpoví ať táhne plotna je studená. Maminky se baví a vtipu se smějí. Mazenku bych doma nechtěla. Dnešní mateřská je fakt dovolená. Před 20 lety to bylo jiné. Dnes děti neposlouchají, neuklízí, nemají povinnosti a hlavně úctu ke starším. Neznají autority. Cenu peněz. To by je měli naučit rodiče a ne školka, škola a společnost vůbec. Přijde mi že v dnešních rodinách chybí láska, porozumění a hlavně se nemluví. Je to hrůza. Líbil se mi kdysi jeden vtip. V autobuse sedí mladý muž a žvýká. Vedle něj si sedne babička s hůlkou. Na další zastávce přistoupí mladá maminka s dcerou. Dcera si sedne naproti babičce a kope do ní, plive na ní, pokřikuje. Když už babička nevydržela a řekla matce zda by mohla dceři vysvětlit že se to nedělá, matka odpověděla že má volnou výchovu. V tom mladý muž vstal, že bude vystupovat, vyndal žvýkačku a nalepil ji matce na čelo s tím, že maminka měla také volnou výchovu. Babička byla spokojená a matka vystoupila z autobusu. Snad dnes děti nerostou jako ta holčička.

ADFka2
14.8.2019 14:57

Já jen doufám, že v důchodovém věku nebudu tak , abych si myslela, že 'dnešní matky /otcové /děti atd. jsou hrůza. To za nás...' Bože, jak já nesnáším tohle paušalizování! První dítě jsem měla ve 32, teď čekám druhé, je mi 36. Rovnou podotýkám, že NO A CO, bylo to moje rozhodnutí. Pracuju v bance, manžel v zahraničí. Nemáme se špatně. Dokonce jsme takoví lenoši, že máme pračku, myčku, dvě auta a robota na vysávání, protože mám vyhřezlé dvě plotýnky a v těhotenství trpím bolestmi. Sušičku teda nechci, jednu jsem měla a nic mi to neříká. Jako fakt nevim, proč bych měla žít jako pred třiceti lety naši. Napadlo ty chytré drsné nikdy neunavené hrdinské matky, co tady kérujou do současných matek, že se tehdy chovaly úplně stejně jalo dnes my? Nebo jak mi vysvětlí, že měly pračku, teplou vodu, ústřední topení, TV atd.,když jejich matky to neměly, a taky to zvládly??? Můj muž je naprosto skvělý otec. Náš syn je s ním obr parťák, dělají spolu první poslední, hrajou na bubny, kytaru, jezdí na kolech, koupili jsme mu bugynu, takže se učí jezdit, mně pomáhá prcek v kuchyni, ptz je to zábava a tatínek si potrpí na teplé obědy i večeře. Čteme pohádky, mobil mu nedáváme, jen večer kouká na pohádky z internetu. Protože nemáme televizní příjem. Naše rodina naa všechny baví a máme se rádi. Takže když někde zahlednu kecy typu 'dnešní matky/děti', tak se opravdu cítím špatně. Víte, i to, jak žijí ostatní, je normální. Pro ně. Nikdo nemá právo říkat jiným, že žijí špatně. Já si naopak myslím, že naše dítě je šťastné, manžel nemá nikdy hlad, já nemám pocit vyčerpání, protože máme moderní domácnost a jako celek fungujeme.

Ely
16.8.2019 09:26

ADFka2, souhlas :-). Az na tu susicku, tu mam a uz nikdy bych nechtela byt bez ni, protoze s dcerou latkuji, a bez susicky ty bambusove plenky v zime spatne a dlouho schnou. :D Boze, jak ja jsem rada za svoji matku a tchyni, ze to nejsou takove protivne babizny, jako autorka clanku :D.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip