Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jaký je původ slova snob

Jaký je původ slova snob

13.1.2019 - redakce Babinet.cz

Slovo snob běžně používáme a máme tím na mysli člověka, který obdivuje všechno módní a okázale dává najevo svůj majetek. Kde je však původ slova snob? Tady existuje několik teorií, já osobně se přikláním k té, kterou zde uvedu.

Ještě v 17. století na anglických univerzitách mohli studovat pouze studenti se šlechtickým titulem. V této době však již byla v Anglii bohatá vrstva měšťanů, zejména obchodníků, kterým se tento stav samozřejmě nelíbil. Vždyť na universitě mohli studovat i zcela chudí šlechtici, kdežto bohatí kupečtí synové nikoliv. Tak se časem bohatým měšťanům podařilo vydobýt, že na anglických univerzitách mohl studovat i měšťanský stav. Bohatí kupečtí synové však měli jedno omezení. Na lavici, ve které seděli, měli umístěnou ceduličku s latinským nápisem – sine nobile. To znamená bez vznešenosti, rozuměno bez šlechtického titulu. Přednášející profesor tak snadno zjistil, který student je šlechticem, a který nikoliv.

Bohatí kupečtí studenti se však snažili šlechticům nejenom vyrovnat, ale je i předčit. Tak nosili přepychové módní oděvy, masivní zlaté šperky zdobené drahými kameny, platili za celou krčmu, měli své osobní sluhy a na univerzitu se nechali vozit vlastními kočáry.

Ze slov sine nobile později vzniklo slovo snob, a dnešní snob byl na světě. Dnešní snobové zpravidla vůbec netuší, že jejich prapůvod je u anglické, kupecké „ zlaté mládeže“ ze 17. století.

napsal Jiří Glet

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz