Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  10 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí

10 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí

11.1.2019 - redakce Babinet.cz

Leden by nebyl lednem, kdybychom si nedali nějaké to novoroční předsevzetí. Většina z nás si slibuje, že tentokrát opravdu bude jíst lépe, zhubne nebo se dostane do kondice. A ze začátku se nám to skutečně i daří. Jenomže naše staré návyky se vracejí zpět a s postupujícím datem nás opouští silná vůle i odhodlání.

Jedním z důvodů je fakt, že vidíme svá předsevzetí jako sprint, a to je špatně. Pokud chceme svých cílů dosáhnout, měli bychom k předsevzetím přistupovat spíš jako k maratonu. Budovat si svou vůli a nový návyk den za dnem. Přinášíme vám pár tipů, které vám pomohou váš závod vyhrát.

1. Definujte, co chcete změnit

Chcete-li změnit špatné návyky a nahradit je zdravějšími, musíte nejprve uvažovat o svém současném chování. Například, pokud víte, že jíte víc, než byste měli, je užitečné, přiznat si, že jste se přejídali a zároveň se na sebe trochu naštvat.

2. Dávejte si přiměřené cíle

Prvním krokem k dodržení předsevzetí je zajistit, aby bylo rozumné. Je to mnohem lepší než nastavování nerealistických cílů, které vede ke vzdání se hned na začátku. Při plánování novoročních předsevzetí je důležité udržovat rovnováhu. Klidně si připravte výzvu, která vás posune dál, ale myslete na to, aby to byla výzva zvládnutelná.

3. Formulujte svá předsevzetí

Když se rozhodnete pro změnu, formulujte ji co nejpřesněji. Je skvělé říci, „chci jíst méně tuku", ale to je příliš vágní. Namísto toho si nastavte měřitelný cíl „omezím příjem tuku na 40 gramů denně“.

4. Nastavte si priority

Pokud je váš seznam dlouhý, vyberte si pro začátek některé jednodušší. To vám pomůže získat sebedůvěru k tomu, abyste dosáhli toho, pro co jste se rozhodli. Pokud však máte pocit, že se pokoušíte provést příliš mnoho změn najednou, možná budete muset trochu upravit svůj seznam.

5. Sepište svá předsevzetí

Jakmile se rozhodnete, jaká jsou vaše předsevzetí, napište je. Vaše písemné výzvy a plány vám pomohou, abyste se k nim zavázali. Vyvěste si seznam na viditelné místo a každý den si připomínejte svá rozhodnutí.

6. Plánujte, aby vaše nové návyky dostaly místo ve vašem životě

Jakmile přijmete své závazky, budete je muset začlenit do svého běžného programu a připravit si pro ně podmínky. Pracujete na svých stravovacích návycích? Zbavte se všech nežádoucích potravin a nakupte místo nich kvalitní potraviny a doplňky stravy, které vám mohou pomoci.

Máte v úmyslu více vařit doma? Zkontrolujte, zda máte ve své ledničce, komoře a mrazničce správné potraviny. Chcete začít běhat? Kupte si nové běžecké boty.

7. Pusťte se do toho a udržujte si přehled

Buďte trpěliví – chvíli to trvá, než si nové návyky osvojíte a budete se cítit přirozeně a pohodlně. Udržujte si přehled o "měřitelných hodnotách", které jste si stanovili – např. o příjmu kalorií nebo tuků, počtu porcí ovoce a zeleniny, které jste snědli, nebo o počtu týdnů, kdy jste si zabalili zdravý oběd namísto jídla venku.

8. Učte se ze svých chyb

Nenechte své chyby, aby vás porazily, spíše se z nich poučte. Snažte se zjistit, co vás vedlo k porušení zásad a zamyslete se, jak tomu můžete příště předejít. V žádném případě se za chyby netrestejte.

9. Odměňujte se za své úspěchy

Pokud jste v minulosti provedli změny, které vám zůstaly, můžete na tom úspěchu stavět tím, že trochu upravíte svá předsevzetí. A nezapomeňte se odměnit za své úspěchy a uznat je.

10. Hledejte podporu ve svém okolí

Přátelé, členové rodiny a on-line komunity mohou být obrovskými zdroji podpory. Dejte svému okolí vědět, čeho máte v úmyslu dosáhnout. A když nabídnete podporu ostatním, kteří to potřebují, oni zase na oplátku pomohou vám ve vašem vlastním úsilí.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz