Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  4 tipy, jak se zbavit nechtěných dárků

4 tipy, jak se zbavit nechtěných dárků

1.1.2019 - redakce Babinet.cz

Ruku na srdce. Kolik bylo Vánoc, kdy jste pod stromečkem našli dárek, který nebyl zrovna dvakrát chtěný? Broušená váza, infantilní palčáky, jazzové CD? Dárky prostě někdy nesednou a minou se účinkem. Jak z nich ale mít užitek, radost a neurazit přitom toho, kdo nám dárky dal s tím nejlepším vědomím a svědomím? Pár taktních způsobů naštěstí existuje.

Na popelnici zapomeňte

Ano, určitě se může stát, že se vám s dárkem někdo blízký netrefí do noty. Možná nakonec i váš dárek byl pořádným šlápnutím vedle. To všechno se přihodit může. Ale jsou věci, které se jednoduše s dárky nedělají. Ať jsou sebehorší. Totiž ten, kdo dárek vybíral, kupoval, nebo vyrobil, neuvažoval zlomyslně (jistě, povlečení s tučňákem i když je vám přes třicet možná trochu podezřelé je). Jen to prostě nevyšlo. Je tak krajně neuctivé vyhazovat babiččin svetr do popelnice. A může být, jak chce příšerný. S nechtěnými dárky můžete naložit mnohem méně barbarským způsobem.

Jen si dávejte pozor na to, abyste to vzali vždycky za ten správný konec a měli tak připravenou věrohodnou bajku. Kamarádka, která vám dala kabelku, si všimne, že ji nemáte. Kdežto tetina z Moravy, se kterou se vidíte jednou za uherský rok, si bude těžko pamatovat, že jste nevystavila tu hnusnou porcelánovou kočku, kterou vám darovala.

Co můžete s nechtěnými dárky udělat?

Berte na vědomí, že když si věci necháte i přesto, že se vám vůbec nelíbí, dárek se tak stane totálně nevyužitým a zbytečným. Tedy Danajský dar. Máte s ním jen potíž a zabírá vám místo. Možná je vám hloupé se ho zbavit a proto putuje do skříně, ale tím si nepomůžete. Číhat na vás bude dál. Navíc ten, kdo vám dárek dával, si přál, aby splnil svůj účel.

Tak k problematice s nechtěnými dárky přistupujte tak, že opravdu dobře poslouží někde jinde. Ulevíte svědomí a někdo jiný si dárek skutečně užije. Hotovo. Není důvod se cítit nepatřičně.

Výměna

Je možnost dárek vyměnit v obchodě? Neváhejte a pospěšte. Vyměňte za něco, co se vám opravdu líbí a pak už jen připravte doprovodnou historku. Nemusíte se manželovi přiznávat k tomu, že jste kalhoty šla cíleně vyměnit. Nebyly vám v pase a v obchodě už nebyly vůbec. Vybrala jste tak tričko a máte z něj velkou radost. Pusa na tvář, poděkování a je to.

Podruhé darem

Ano, darujte dárek dál. Ale ne abyste zapomněli, kdo dal dárek vám. Pak se může snadno stát, že vrátíte dárek dotyčnému a ostuda je na světě. A také darujte jen tomu, o kom bezpečně víte, že dárek využije a bude se mu líbit.

Charita

Pravda, budete muset investovat trochu práce a obvolávání. Ale určitě se najde organizace, která o ten a onen dárek bude stát všema deseti. Když už nic jiného, alespoň oblečení umístěte do bílých kontejnerů a budete tak vědět, že jste pomohli dál.

Diskrétní prodej

Dárek diskrétně prodejte třeba na internetu v uzavřené skupině a za peníze si udělejte skutečnou radost. Nebo radost někomu jinému. U kupce máte jistotu, že dárek využije. Utrácí za něj přece své peníze.

A jak nakládáte s nechtěnými dárky vy?

 

Napsala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz