Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  I smíchu se můžeme naučit. Jak na to?

I smíchu se můžeme naučit. Jak na to?

30.12.2018 - redakce Babinet.cz

„Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou: ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se.“ Jan Werich.

I smíchu se dá naučit. Nejsou to jen vtipy a nejapné žertování na účet druhého, co nám může zpříjemnit den. Humor můžeme zařadit do každodenní hygieny naší duše. Napadlo vás někdy, že se smát můžete různými částmi těla, třeba zády? Minule jsme si vyprávěli o způsobech smíchu, které můžete použít téměř vždy. Dnes se seznámíte s některými způsoby, které je potřeba používat s trochou opatrnosti. Návody, jak na to, čerpáme z knihy Léčivá moc humoru, jejíž autorem je Prim. MUDr. Karel NEŠPOR, Csc.

Způsoby smíchu, které lze veřejně používat, ale s jistou obezřetností

Práce jako hra

Berte alespoň na chvíli brát práci jako hru. Zeptejte se sami sebe: "Co bych teď udělal. kdybych tuhle práci dělal jen tak pro zábavu?"

Výhody: Kde končí práce a začíná hra, je více dáno postojem než charakterem práce. Např. dva cestující dělají přesně totéž, ale jeden pracuje (obchodní cestující) a druhý se cestováním baví.

Rizika: Ať vás ani nenapadne hrát si s atomovým reaktorem. V Černobylu se to nevyplatilo.

Naučte smát svá záda

Nechte si předvést např. od zad nebo jiné přetěžované části těla, jak se právě u ní projevuje vaše veselost. Pak v příslušné části těla vyvolejte pocity smíchu.

Výhody: Dobrý trik, jak některé části těla uvolnit.

Rizika: Nevhodné v situacích, kdy je třeba podávat svalový výkon (např. při stěhování klavíru).

Smích břichem

Při zavřených ústech vydávejte kuckavý smích.

Výhody: Není tak nápadný jako hlasitý smích.

Rizika: Je lépe cvičit opatrně a ne moc nahlas, aby se příliš nezvyšoval tlak v hrudníku a břišní dutině. Nevhodné pro lidí s kýlou, po břišní operaci, s pokročilými hemeroidy, vážnými srdečními nemocemi, výhřezem dělohy, těhotenství, při akutních nemocech, u lidí s glaukomem nebo krvácením v oblasti oka.

Uvědomovat si vlastní směšné myšlenky a jednání

Večer si v duchu projděte uplynulý den a vybavte si, jaká největší hloupost vás napadla nebo co komického jste udělal. Zasmějte se tomu, aniž byste tím jakkoliv oslaboval sebedůvěru. Uvědomovat si vlastní směšné myšlenky a jednání i vtipně je komentovat můžete i průběžně.

Výhody: Budete otevřenější a dokážete lépe zvládat stres.

Rizika: Je důležité se umět sám sobě zasmát, ale přitom se mít rád.

Humor a vy

Který druh humoru je vám nejbližší (suchý anglický, dětský, drsňácký nebo naopak laskavý, nesmyslný). Možná mate rádi politické vtipy či nahrávky různých komiků. Netvrdím, že třeba humor Vlasty Buriana musí vyhovovat každému, ale dá se na něm, ledacos naučit. Tak v jedné scénce Burian vypráví, jak potkal známého, který byl umazaný. Nesouvislé vyprávění prostého příběhu je přerušováno záchvaty smíchu, což zabere více času než mluvený text. Jste-li spíše do vnějšího světa zaměřený extrovert, asi budete s chutí vyprávět anekdoty, kdežto spíše do sebe uzavřený introvert dá možná přednost tichému smíchu při nějaké duchaplné knížce. Kde nejčastěji nacházíte dobrý důvod se zasmát právě vy?

Výhody: Lepší sebepoznání a sebepřijetí.

Rizika: Asi žádná.

Jakoby se smát

Nebraňte se skutečným pocitů a nepopírejte je. Přitom se ale po dobu 3 vteřin až 3 minut chovejte tak, jako byste byli neobyčejně veselí.

Výhody: Nepopíráte pocity, ale přitom vytváříte nové.

Rizika: Záleží na tom, jak silně se budete plácat do stehen.

Smějte se s dětmi

Děti se smějí více než dospělí a nepotřebují k tomu zvláštní důvod. Připojte se k nim.

Výhody: Hrát si s malými dětmi a smát se s nimi prospívá dětem i dospělým.

Rizika: Nemohu si na žádné vzpomenout.

Více smíchu do vztahů

Zkuste třeba se na sebe více usmívat, upozorňovat se na směšnosti v okolí, vyprávět si humorné historky, brát s humorem sex, dávat si humorné dárky, nechávat si humorné vzkazy, žertovně "zápasit" či se jen tak bez důvodu společně smát.

Výhody: Může to projasnit váš vztah.

Rizika: Nutno spojit s taktem a jistou ohleduplností k druhému.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz