Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak na silvestrovskou kocovinu

Jak na silvestrovskou kocovinu

27.12.2018 - redakce Babinet.cz

Dlouho očekávané sváteční období Vánoc a oslav Nového roku s sebou často nese i méně příjemné pocity. Náš organismus se musí vyrovnat s přemírou jídla a alkoholu. Jak na vánoční svátky a Silvestra, abychom se nepřejedli a nepřepili?

Dávejte pozor na skryté kalorie v alkoholu. Myslete na to, že alkohol plnohodnotně nenahradí nezbytné tekutiny, ale naopak dehydruje tělo. Hlavním nebezpečím alkoholu je pro náš organismus ztráta životodárných tekutin a minerálů. Dalším problémem, který pocítíte druhý den, je kocovina.

Víte, co je to vlastně kocovina?

Pojem kocovina se k nám v 19. století rozšířil pod vlivem německé Katze (kocour či stav opojení). A ve skutečnosti vlastně znamená „zánět“, který se v těle vytvoří poté, co vypijeme toxiny obsažené v alkoholu. Tak zareaguje náš imunitní systém a uvolní citokiny – bílkoviny, které pak společně s dehydratací způsobují právě stav zvaný kocovina.

„Těžká jsou rána opilcova“

Chcete tělu ulevit? Zde je několik zaručených rad, jak na kocovinu:

1. Nadopujte se vitaminem C

Před večírkem si dopřejte opravdu koňskou dávku vitaminu C. Ten ochrání od bolesti hlavy a pomáhá tělu odbourávat alkohol. Kromě vitaminového drinku si před večírkem dopřejte tučnější jídlo. Uvidíte, že vydržíte mnohem více.

2. Pijte promyšleně

Zaměřte se na pití kvalitního alkoholu a vždy pijte jen jeden druh. Čím tmavší drink, tím horší. A také platí, že čím kombinovanější, barevnější a sladší koktejl, tím horší ráno vás čeká. Zároveň si zapamatujte pravidlo, že po drinku přichází na řadu voda. Ideálně minerální. Alkohol je vždy dobré kombinovat s pitím čisté neperlivé vody nebo minerálky.

3. Osvěžte se

Prvním pomocníkem hned ráno je sprcha, a to vlažná. Díky ní rozproudíte krev v těle. V horších případech přidejte pohyb na čerstvém vzduchu – třeba jen procházku. Dostanete se tak znovu do kondice.

4. Nepodceňujte jídlo

Nejhorší, co můžete ráno po večírku udělat, je vstát bez snídaně a hladovět. I když máte žaludek na vodě a máte pocit, že nemůžete vůbec nic pozřít, nezanevřete na jídlo. Zkuste do sebe natlačit alespoň celozrnný rohlík se sýrem či vývar. Taková pořádná polévka dokáže s naším žaludkem divy. Na kocovinu je podle našich babiček nejvhodnější česnečka. Dobrá jsou také mastná jídla. K tomu si ještě dejte trošičku chilli. Ostré jídlo vás dokonale nabudí a rozproudí váš krevní oběh.

4. Dejte si vyprošťovák

Po konzumaci alkoholu je vaše tělo dehydrované. Pijte dostatek tekutin. Pijte, co hrdlo ráčí neperlivou vodu, minerálku nebo zelený čaj. Určitě nepijte mléko a kafe. Výborným přírodním vyprošťovákem, který srovná zatížený žaludek, je minerální voda Poděbradka. Doplní alkoholem dehydrované tělo minerály, uklidní podrážděný žaludek, případně zrychlí peristaltiku a pomůže očistit trávicí trakt. Nenásilně a efektivně zrehydratuje tělo, povzbudí energii a pomůže zapomenout na těžké ráno.

 

 

(ree, zdroj textu: Poděbradka)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip