Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyzrát na vánoční tuky

Jak vyzrát na vánoční tuky

19.12.2018 - redakce Babinet.cz

Co pro vás symbolizují Vánoce? Pro někoho je to jedna kalorická bomba za druhou. Je velmi těžké se ovládat a uhlídat. Smažený kapr, bramborový salát většinou s majonézou, cukroví, vaječný koňak, chlebíčky….Hlavním problémem svátečního jídla je tuk. Přitom stačí jen, abyste používala ten správný a tím tak snížila zdravotní rizika spojená s užíváním tuků.

Nejvíce tuku se do jídla dostane samozřejmě při smažení. Smažení a grilování masa je přitom nejoblíbenější způsob jejich úpravy. Smažení je nezdravé jednak proto, že hotové jídlo pak obsahuje příliš mnoho tuku, jednak také proto, že ženy obvykle nepoužívají tuky speciální na smažení. Ty mají například nižší obsah trans tuků. Na obalech se většinou uvádí trans mastných kyselin TMK. Tyto tuky by měly mýt 1 – 2 % TMK.

Hospodyňky nejčastěji smaži na rostlinných olejích a tucích, které nejsou určené na smažení, ale pro studenou kuchyni. Většinou obsahují dost nenasycených mastných kyselin, jenže právě z nich se nejvíce tvoří přepalované tuky, které jsou pro lidský organismus velice škodlivé. Dokonce více než cholesterol. Jednak poškozují cévy, ale také se podílejí na vzniku rakoviny. Kalorickou a cholesterolovou bombou je smažení na sádle, ale škodlivé látky nevznikají.

Existují ještě další triky, které vám pomohou snížit počet kalorií, které vaše tělo během Vánoc zkonzumuje. Nejúčinnější způsob je ale jen jeden. Budete si o Vánocích dopřávat tradiční jídla, ale v polovičních porcích, než na které jste zvyklá.

Mnoho lidí přibere o Vánocích až pět kilo. Nemuselo by to tak být, kdyby se rybí polévka nezahušťovala moukou nebo jíškou, ale zeleninou nebo bramborami. Kdyby byla majonéza v salátu nahrazena lehkým bílým jogurtem. Kdyby se do salátu nedávala vařená vejce. Kdyby se kapr nesmažil ale jen podusil.

 

zdroj textu: doformy.cz (ree)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

bendlinka
19.12.2018 12:49

Já se osobně nepřejídám a tak vařím a peču na vánoce se vším všudy, co k vánocům patří? 6ádné náhražky jogurtem atd. Moje babička mi říkala, že po každém tučném jídle se má sníst jablko, které tuky stáhne. Dělám to tak už 45 let a po vánočních svátcích jsme v pohodě. A navíc, vánoce jsou jen jednou v roce a trocha toho hřešní je dovolená. Celému týmu Babinetu přeji krásné vánoční svátky a do Nového roku hlavně moc zdraví.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip