Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Hygge v obývacím pokoji: Jak dosáhnout hřejivé útulnosti?

Hygge v obývacím pokoji: Jak dosáhnout hřejivé útulnosti?

19.12.2018 - redakce Babinet.cz

Zimní plískanice přímo vybízejí zůstat doma, zavrtat se huňaté deky a s hrnkem teplého čaje nebo kakaa si užívat tepla domova. Jak si atmosféru domova ještě více zpříjemnit? Zařiďte jej ve stylu hygge.

Dánské slovo hygge vyjadřuje pokojný, vyrovnaný a šťastný přístup k životu, ve kterém si všímáme hezkých věcí kolem nás a náležitě si je umíme vychutnat. Hygge nemá pevná pravidla, záleží jen na vás a na tom, jak si doma kouzlo domova zařídíte. Pojďme si proto představit hlavní principy:

Vědomé zklidnění se

Abyste dosáhli stavu vnitřního klidu a pokoje, uklidněte si myšlenky. Hlučná televize, nahlas puštěné rádio, vyskakující upozornění na telefonu, překřikující se členové rodiny nebo dokonce hádky nemají ve světě hygge co dělat. Omezte veškeré rušivé elementy, vystupte vědomě z kolotoče svého běžného dne a užívejte si ticha.

Pokojná nálada

Navoďte si doma tlumenou atmosféru. Změkčete osvětlení a zbavte vybavení bytu ostrých obrysů. Pomohou vám s tím stojací lampy v rustikálním stylu, které vám doma navodí vzpomínky na staré dobré časy. Na osvětlení vybírejte zářivky s počtem kelvinů pod 3 000 - čím méně jich bude, tím bude světlo měkčí, a příjemnější. Zapalte si také svíčku. Mihotající plamínek tiší neklidnou mysl a nechává odpočinout unaveným očím.

Dobré jídlo

K hygge patří rodina, přátelé a samozřejmě také něco dobrého na zub. Nachystejte si k pití voňavý čaj, výbornou kávu nebo sladké kakao a do misek nasypte oříšky, máslové sušenky a perníčky. Dopřejte potěšení i svým chuťovým pohárkům a pochutnávejte si na dobrotách se svými blízkými. Povídejte si, vyprávějte si a uvolněte se, sdílnost lidi sbližuje.

Cokoliv, co vám dělá dobře na duši a těla, lze považovat za hygge. Užívejte si chvíle pohody a radujte si z drobností, které vám život přináší.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip