Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Světová populace stárne a senioři se často ocitají na okraji společnosti. Pomoci mají mezigenerační projekty

Světová populace stárne a senioři se často ocitají na okraji společnosti. Pomoci mají mezigenerační projekty

16.12.2018 - redakce Babinet.cz

V České republice, která čítá 10,5 milionu obyvatel, žijí téměř dva miliony seniorů starší 65 let. V řeči čísel to je 18 % populace. Podobná data najdeme i v ostatních zemích Evropy. Ve Francii je tento podíl 19%, v Německu dokonce 21%, a tato čísla budou v budoucnosti podle všeho nadále růst. Se stárnutím populace souvisí i vznikající problém. Senioři se často ocitají na samém okraji společenského dění. Jednou z cest, jak seniory navrátit do aktivního života, jsou takzvané mezigenerační projekty, které se snaží utužovat a podporovat vztahy mezi jednotlivými generacemi.

Evropská unie si k problému stárnutí populace nechala zpracovat průzkum, z jehož dat vyplývá, že naprostá většina dotázaných (90 %) vnímá mezigenerační aktivity jako velmi důležité téma, kterému evropské vlády budou muset v blízké budoucnosti věnovat více pozornosti. Na průzkumu spolupracovala i česká mezigenerační společnost Mezi námi, jejímž cílem je stmelování především té nejstarší a nejmladší generace. „Ačkoliv v poslední době počet mezigeneračních projektů roste, tak vzhledem k tomu, jak rychle populace stárne, je jich stále velmi málo. Mezigenerační setkávání je už od nepaměti zdrojem důležitých sociálních dovedností a pomáhá v nácviku zdravých společenských vztahů. Má se například za to, že jsou prevencí  diskriminací kvůli věku. Když se generace nedostatečně stýkají, nebo jsou vztahy nekvalitní, tyto neblahé fenomény se rychle šíří. V rámci Evropy v nich neslavně stojíme na pomyslných prvních příčkách,“ říká socioložka Lucie Vidovićová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, která se problematice generací a stárnutí dlouhodobě věnuje. Dávají jí zapravdu i další. V rámci průzkumu, do kterého se zapojilo 350 institucí a osob spojených s mezigeneračním problémem, naprostá většina dotázaných (84 %) uvedla, že politika států Evropské unie je v oblasti mezigeneračních vztahů nedostatečná,“ upozorňuje Kateřina Jirglová, ředitelka společnosti Mezi námi.

Děti a senioři by si měli předávat energii, moudrost a radost ze života

Mezi námi patří k největším projektům na českém území, které se tématice seniorů věnují. Primárně se soustředí na setkávání těch nejmladších a nejstarších. „Chceme, aby si tyto často poměrně vzdálené generace k sobě našly cestu a objevily, jak krásné a zajímavé jsou jejich světy, a zároveň si předávaly energii, moudrost a radost ze života,“ přibližuje smysl mezigeneračních projektů Kateřina Jirglová. Do konce roku 2017 se podařilo společnosti Mezi námi uspořádat 1 273 mezigeneračních setkání, do kterých se zapojilo 4 551 dětí a seniorů. „Ani v roce 2018 nepolevujeme a jsme nadšení, že se nám hlásí další seniorky, senioři i školky, které mají o setkávání zájem,“ doplňuje Jirglová.

Mezi námi mají ve svém portfoliu dva hlavní programy. První se jmenuje „Povídej“. Propojuje seniory ze zařízení pro důchodce a děti z mateřských či základních škol, podporuje jejich pravidelné setkávání a pomáhá utvářet prostor pro společnou řeč a aktivní sdílení času. Druhý nese název „Přečti“. Senioři v něm jednou týdně docházejí do mateřské školky předčítat pohádku. Děti tak získávají „svoji” kouzelnou pohádkovou babičku či dědečka a ti zase na oplátku mohou načerpat energii z nefalšované dětské radosti. „Někdy se opravdu cítíme jako v pohádce. V současnosti máme 76 čtecích babiček a 4 dědečky, kteří přečetli už téměř 1 200 pohádek. Děti čtení milují, doslova hltají každé slovo. Senioři jsou zase rádi, že našli v životě nový impuls,“ uzavírá Jirglová.

Mezigenerační program Mezi námi se rozhodla v tomto roce podpořit značka sušenek a oplatek Opavia, která v rámci projektu „Rozbal to“ na Vánoce daruje finanční obnos na podporu mezigeneračních projektů. Výše daru se bude odvíjet od prodeje produktů Opavia a také speciálních vánočních balících papírů, které navrhly děti ve spolupráci se seniory. Bližší informace o mezigeneračním projektu Mezi námi naleznete zde.

*Průzkum Analýza současného stavu mezigenerační spolupráce zpracovala IEICS (Innovative education in the field of intergenerational cooperation support) na vzorku 350 osob a institucí z mezigeneračního prostředí. Data byla sesbírána v období 15. prosince 2017 – 31. ledna 2018.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz