Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Za vysoký cholesterol mohou i genetické vlohy. Včasná léčba výrazně prodlouží a zkvalitní život

Za vysoký cholesterol mohou i genetické vlohy. Včasná léčba výrazně prodlouží a zkvalitní život

27.11.2018 - redakce Babinet.cz

Infarkty ve třiceti, mozkové mrtvice a také smrt padesáti tisíc Čechů ročně. To vše má na svědomí vysoký cholesterol. Ne vždy ale za něj může nezdravý životní styl, často jde o dědičnou genetickou poruchu. Lidé však prevenci stále podceňují a tak kardiovaskulární choroby připraví ročně o život přes 17 miliónů lidí po celém světě.

Z žádné jiné příčiny neumírají lidé na světě více, než kvůli kardiovaskulárním chorobám. Nemoci srdce a cév, jak se jim také říká, mohou za téměř třetinu úmrtí. V Evropě za polovinu, Česko nevyjímaje. Dobrou zprávou je, že většině těchto nemocí lze předcházet. Ne nadarmo lékaři radí vyhýbat se cigaretám či nezdravému stylu stravování a nutí pacienty k vyšší pohybové aktivitě a umírněnosti v pití alkoholu.

Infarkty, mozkové mrtvice, anginy pectoris i další nemoci způsobuje vysoký cholesterol. Mnoho Čechů však hodnotu svého cholesterolu ani nezná. Včasná léčba by jim přitom mohla prodloužit život mnohdy o desítky let. Medicína už totiž velice pokročila a vysoký cholesterol lze u mnohých pacientů regulovat pomocí statinů. To je lék, který se užívá ve formě tablet.

Včasné podchycení nemoci by zároveň výrazně ulehčilo zdravotním systémům jednotlivých zemí. Léčba kardiovaskulárních chorob představuje vysokou finanční zátěž. V Evropě, kde trpí kardiovaskulárním onemocněním téměř 49 miliónů lidí, se roční náklady šplhají až na 210 milliard eur.

Vysoce účinná prevence

Vysoký cholesterol však neohrožuje jen tlouštíky z fast foodů. Někdy za něj mohou i geny. Vrozená porucha metabolismu, která se projevuje právě vysokým cholesterolem, má název Familiární hypercholesterolemie (FH). Ta způsobuje ucpávání cév a pacienti mohou umřít na infarkt nebo mozkovou mrtvici už kolem pětatřicátého roku věku.

Familiární hypercholesterolemii má každý dvoustý Čech a tato porucha se dědí z generace na generaci. Nevyhýbá se ani malým dětem. Jestliže je tedy v rodině pacient s FH, měli by se nechat otestovat všichni její členové. Je bohužel pravděpodobné, že každý druhý potomek nemoc zdědí.

Česká republika patří v léčbě vysokého cholesterolu ke světové špičce. V současnosti mají lékaři zachyceno 30 % z předpokládaného počtu nemocných FH, což je třetí nejlepší výsledek na světě. Podle statistik u nás familiární hypercholesterolémií trpí zhruba 20 tisíc lidí. Když se nemoc zachytí včas, stačí k léčbě statiny.

A pokud se pacient s FH neléčí? Na 80 % dostane mezi třicátým a čtyřicátým rokem závažný infarkt. Díky tomu, že v ČR je skvělá organizace léčby akutních srdečních příhod, sice přežije 95 % pacientů, do konce života už ale mohou mít různá omezení. Pokud se FH začne léčit včas, není životní prognóza pacientů horší, než u zdravých lidí.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.