Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás časté pálení žáhy? Víte, co to způsobuje?

Trápí vás časté pálení žáhy? Víte, co to způsobuje?

15.11.2018 - redakce Babinet.cz

Na rozhranní jícnu a žaludku je umístěna cirkulárně uspořádaná svalovina -- svěrač. Ten má zabránit navracení potravy a trávicích šťáv do horních etáží zažívacího traktu. Při jeho nefunkčnosti je dlouhodobě drážděna sliznice jícnu, což vyvolává dobře známý pocit pálení žáhy.

Jde o relativně těžko popsatelnou bolest, která se dá někdy zaměnit s příznaky patřící spíše k infarktu myokardu nebo blokádě páteřních obratlů. U části pacientů je pálení žáhy spouštěno určitými specifickými pokrmy, například sladkými kynutými buchtami, pečenými a smaženými jídly, alkoholem či černou kávou.

Jindy se obtíže objeví v polohách, při kterých gravitace usnadní zatékání žaludečního obsahu do jícnu. Typickým příkladem je zavazování tkaniček, předklánění se a následné zvedání těžkých břemen či odpočinek v leže na lůžku. Za určitých okolností se může žaludeční obsah dostat až do úst a po vdechnutí vyvolat zápal plic.

Dlouhodobý kontakt povrchu jícnu s žaludečním obsahem má za následek přestavbu sliznice. Může jít o chronický zánět nebo dokonce o buněčný zvrat, který skončí maligním bujením. V malém procentu případů se vytvoří vřed podobný žaludečnímu, který je pak zdrojem krvácení.

Léčba je v podobných případech kombinovaná. Je vždy výhoda, když pacient shodí nějaké to nadbytečné kilo (sníží se nitrobřišní tlak), naučí se spát s více polštáři pod hlavou a vyvaruje se dráždivé stravě. Z léků se uplatňují podobné preparáty jako u žaludečního vředu. Jsou to hlavně léky neutralizující nepříznivý účinek kyseliny chlorovodíkové. U velice omezeného počtu lidí je možno jít i cestou chirurgického zákroku.

Laické postupy mohou uškodit

Mezi časté rady patří vypít vodu se lžičkou jedlé sody. „To sice může pomoci, efekt ale bude spíše krátkodobý. Stejně tomu je u mléka. Zprvu uleví, vápník, který je v něm obsažený, ale nakonec donutí žaludek, aby produkoval více kyselin. Nedojde tedy k jeho uklidnění, ale k ještě většímu podráždění,“ říká PharmDr. Miklášová.

Jiné rady, jako je například zvýšená poloha těla při spánku, však skutečně mohou pomoci. Hodně záleží i na životním stylu, jehož součástí by měl pravidelný pohyb a vyvážená strava. Důležité je také přestat kouřit a případně shodit pár kilogramů.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip