Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z uvedených příznaků?

Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z uvedených příznaků?

25.10.2018 - redakce Babinet.cz

Krvácení dásní při čištění zubů je problém, který bychom neměli házet za hlavu a snažit se ho řešit opatrnějším čištěním. Tím bychom si zakládali na další potíže, které mohou končit až ztrátou zdravých zubů. Lepší bude vsadit na důkladnou péči o zuby a dásně.

Krvácení dásní nás upozorňuje na existující zánět. Stejně jako bychom věnovali pozornost zánětu a krvácení jinde na těle, není rozumné krvácení dásní opomíjet a doufat, že přejde, že šlo o náhodu nebo naši neopatrnou či příliš razantní manipulaci s kartáčkem. Pokud jsou dásně zdravé, běžné čištění je nemůže poranit. Stejně jako zdravá pokožka těla i po použití drsnější houbičky na mytí maximálně zčervená, nemohou zdravé dásně krvácet.

Trápí-li vás časté krvácení při čištění zubů, napnutá a místy i bolestivá dáseň či odhalující se krčky, měli byste o svůj chrup více dbát, protože možná právě u vás se projevují začínající příznaky parodontózy. Ty bez včasné péče mohou přerůst až ve vypadávání zubů. Příčinou těchto problémů je zubní plak obsahující obrovské množství bakterií a zubní kámen.

Jak jste na tom s krvácením dásní? Poznáváte některý z příznaků?

Gingivitida - dásně jsou kolem zubů silně začervenalé, zduřelé a při čištění zubů často krvácejí. Není-li léčena, může se dlouhodobá gingivitida změnit ve vážnou gingivitidu nebo v parodontitidu.

Paradontitida - je způsobena trvalou tvorbou plaku pod linií dásní – který se, není-li odstraněn, mění v zubní kámen a způsobuje záněty a krvácení. Dáseň začíná ustupovat, dochází k obnažení zubního krčku.

Pokročilá parodontitida - je způsobena trvalou přítomností bakterií, které způsobují další ústup dásní a uvolňování zubů. Může vést až ke ztrátě zdravého zubu.

Nejčastější příčinou ztráty zubů není zubní kaz, ale zánět dásní!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip