Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Když výlet, pak Rožnov pod Radhoštěm! Podzimní skanzen vás absolutně okouzlí!

Když výlet, pak Rožnov pod Radhoštěm! Podzimní skanzen vás absolutně okouzlí!

23.9.2018 - redakce Babinet.cz

Milujete procházky a podzimní atmosféru víkendu, který ve vás doznívá ještě dlouho? Pak si určitě musíte naplánovat cestu do Rožnova pod Radhoštěm. Tamní skanzen láká nejen různými rodinnými akcemi, ale podzimní návštěva dřevěného městečka je velmi působivá a okouzlující.

Vybere si každý

Láká vás poznání starobylého způsobu života? Nebo máte spíš spadeno na technické stavby a řemesla, která se dnes již nevidí? Nebo se prostě jen chcete nechat očarovat místem, kde se zastavil čas? Ať je vašim přáním cokoliv, v Rožnově pod Radhoštěm si přijdete na své.

Tamní skanzen je vyhlášený široko daleko. A není divu, že se toto Valašské muzeum v přírodě těší takové oblibě. Protože rodiny s dětmi na tomto místě své ratolesti spolehlivě utahají až běda, milenci si ruku v ruce dopřejí úžasnou romantiku na čerstvém vzduchu a prarodiče si aktivně odpočinou dle svého tempa.

Na co se můžete těšit?

Ve Valašském muzeu v přírodě vás nečeká ledajaká prohlídka z dálky a přísné zákazy, jak tomu v muzeích bývá. Rožnovský skanzen záměrně nechává ožívat tradice, zvyky i život, který je vzácným odkazem předchozích generací. Tento odkaz na vás ve skanzenu dýchne prostřednictvím zpěvu, tance, práce, obyčejů i folklorních festivalů.

Dřevěné městečko aneb Jak se žilo kdysi

Dřevěné městečko je vesměs nejoblíbenější a nejnavštěvovanější expozicí. Jako nejstarší část, si to snad i tak trochu zaslouží. Jde o jednu ze tří částí Valašského muzea v přírodě. Uvidíte původní stavby, které jsou typické pro Beskydskou architekturu. Folklorní a řemeslné programy vás pak půvabně přenesou do doby před sto a více lety. Laskavost, štědrost, temperament i ráznost zdejších obyvatel vás vtáhne do děje připravovaných programů.

Mlýnská dolina aneb Benjaminek Valašského muzea

Pokud chcete zavítat naopak do nejmladší části, projděte se Mlýnskou dolinou. Seznámíte se s funkčními technickými stavbami, na principu především vodního pohonu. Zajímá vás valcha, lisovna oleje, mlýn, nebo pila z 19. století? Zmíněná lisovna je ještě o kousek starší a je přesnou rekonstrukcí lisovny své doby. Nenechte se pobízet a podívejte se, jak to vypadalo v době, kdy na každém kroku nestála šedivá továrna.

Valašská dědina aneb Jak se bydlelo kdysi

Pokud si představujete přestárlé, ale zachovalé chaloupky vonící dřevem, které romanticky zapraskají pod každým vaším zkoumavým krokem, představujete si správně. Přesně o tom je Valašská dědina. Čeká vás výlet do obydlí rozličných sociálních vrstev, seznámíte se s hospodařením tehdejších obyvatel, objevíte minimalistická, avšak dostačující políčka i zahrádky a ani milovníci zvířat nepřijdou zkrátka.

Tři expozice a dost? Vůbec ne.

Rožnov pod Radhoštěm je sám o sobě velice romantickým a úchvatným městem. Historické části jsou na podzim osobité a krásné. Projít se Rožnovem je jako hojivý balzám pro duši, která utrpěla uspěchaným týdnem. Proto se zastavte a poznejte krásy Beskyd.

Ani nedaleké Pustevny vás určitě nezklamou. Uspokojí milovníky výšlapů, ale také vášnivé sběratele nezapomenutelných pohledů do úchvatné krajiny.

A to, že se téměř na každém kroku dobře najíte, i napijete, je v tomto kraji naprostou samozřejmostí. Příjemná obsluha vás v Rožnově pod Radhoštěm vždy velice ráda přivítá.

Napsala Bára Klímová

zdroj foto: mistopisy.cz

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip