Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Čekáte miminko. Je partner u porodu dobrý nápad?

Čekáte miminko. Je partner u porodu dobrý nápad?

3.9.2018 - redakce Babinet.cz

Dnešní doba přeje i tzv. přirozeným způsobům porodu. Znamená to, že pokud je vše v těhotenství i za porodu v pořádku, není důvod, proč k ženě přistupovat jako k nemocné.

Znamená to také ale aktivně přistupovat k těhotenství již od začátku, zjišťovat informace a učit se praktickým dovednostem k porodu. Protože pokud žena má spoustu správných informací o těhotenství, ale především o porodu samém, sama může být za porodu aktivní. Vaším největším trumfem, který držíte v ruce ve chvíli, kdy jdete k porodu, jsou vaše informace.

Tím, že k porodu vezmete někoho blízkého, a dále budeme hovořit o porodu v porodnici, vytváří to pro vás jistý způsob samostatnosti a možnosti být si stále s někým blízká. Zdravotnický personál vám nemůže poskytnout permanentní přítomnost po celou dobu porodu. Jelikož hlavní úlohou jiné osoby u porodu je především psychická podpora a povzbuzení, je dobré, pokud si k porodu s sebou vezmete někoho, komu opravdu důvěřujete, a kdo vás zná a rozumí vám.

Dnes se jednoznačně preferuje otec dítěte, váš partner. Právě partner ale nebývá vždy tím nejlepším průvodcem vašeho porodu. Stává se totiž, že muž jde často k porodu jen proto, že si to žena přála, nebo že ho k tomu nutí okolnosti. Hlavní úlohou vašeho blízkého u porodu (nastávajícího tatínka) je jeho psychická podpora. Porodní děj je jistý mechanismus, který se přítomností dalších lidí na porodním sále nikterak nezmění. Ale právě váš pocit, že je vám někdo stále na blízku, že si můžete s někým kdykoliv promluvit a sdělit mu své pocity, je k nezaplacení.

Je přirozené, že žena si své nejintimnější chvíle a přání raději poví se svým mužem, než s porodní asistentkou, kterou vidí poprvé v životě. Je to přirozené. Její muž je jí blízký a jemu důvěřuje. Miminko je jejich společné. Proto by se muž neměl bát, že svou úlohu „ partnera u porodu“ nezvládne! Je to mnohem jednodušší a přirozenější, než si v průběhu těhotenství může myslet. Tatínci domluvte se se svou ženou ještě teď, když je porod daleko, co si ona i vy od vaší přítomnosti u porodu slibujete a co si přejete. Jistě se dohodnete, jak jít vašemu děťátku co nejlépe vstříc.

 

Každý porod, ať už je veden jakýmkoliv způsobem, je porod vašeho dítěte, proč by se ho partner tedy nemohl účastnit? Existuje na to spousta názorů, nicméně když se situace komplikuje, je žena vždy ráda, když je u ní v této tíživé situaci právě někdo blízký. Je i správné a dobré, že i partner vidí, jak se situace vyvíjí. Že lékaři a zdravotnický personál dělají vše, co mohou. Muž může být po celou dobu u své ženy i u porodu císařským řezem, především pokud je císařský řez veden v epidurální anestezii. Žena nespí, a tak je vhodné, že ji partner rozptyluje a uklidňuje. Také porod kleštěmi není důvodem, proč vyhánět partnera z porodního sálu. Jeho přítomnost situaci nezhorší, ba naopak. Může ženě pomoci udržet klid a vyrovnanost. Je však na zvážení, zda partner psychicky unese, že jeho dítě bude taženo kleštěmi.

Záleží také na muži tatínkovi jak se na porodním sále prosadí. Samozřejmě to neznamená, že se bude hádat s lékaři nebo se sestrami a bude zhoršovat situaci, že se bude dožadovat něčeho až příliš. Pokud si ale hned na začátku oba s personálem pohovoříte, jak si porod představujete, a že byste rádi byli spolu za každých okolností, lze v této věci hodně udělat.

Nejlepším způsobem je správná příprava v těhotenství, na porod i na novou úlohu maminky a tatínka. Nebojte se vyzkoušet různé metody, které ovšem musíte trénovat již před a během těhotenství. Například hypnózu u porodu, akupunkturu, vizualizaci. Nebo se připravte i s vaším partnerem v předporodním kurzu, nejlépe takovém, který nabízí komplexní přípravu během celého těhotenství. Navštěvujte pravidelně cvičení pro těhotné a také hodně relaxujte a myslete na své miminko, jak vy, tak i váš muž.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Ivanaa
20.9.2018 14:02

je to obrovská podpora pro rodící ženu.Teda pokud nerodí císařem.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip