Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Vnitřní energie je doménou žen

Vnitřní energie je doménou žen

31.8.2018 - redakce Babinet.cz

Vnitřní energie, „vnitřní síla“, je pojem, který se prodírá do unavených uší dnešních pracujících žen čím dál tím častěji. Nemáme ji, toužíme po ní, slyšíme a mluvíme o ní. O čem vlastně? Co ta záhadná vnitřní energie vlastně je?

Lidské tělo má pět základních smyslů. Souhlasíte? Proč ne, vždyť nás to učili už na základní škole. Máme zrak, sluch, čich, hmat a chuť, kterými vnímáme signály vesmíru a skládáme si z nich podobu lidského světa. Jsme, jako lidské bytosti, „vnímači“.                                                    Ano, souhlasím …… ale zároveň nesouhlasím – vždyť my těch smyslů máme daleko více. Máme i smysly energetického těla, kterými vnímáme vnitřní energii. Dovolil bych si jmenovat především dva nejdůležitější energetické smysly: EMPATII a INTUICI.

 

EMPATIE je smysl, kterým se vciťujeme do jiné živé bytosti. Cítíme její energetický stav, pohyb její energie, její momentální pocit. Vnitřní energie se totiž projevuje právě pocity – v pocitech cítíte její pohyb. Když energie odtéká z životních center, cítíme oslabení, únavu, malomyslnost, malátnost, cítíme se starší, svět je šedivější… když naopak energie přitéká, cítíme radost, život, veselost, máme pocit lepších schopností, naděje, svět je barevný, my jsme mladší…

INTUICE je smysl, kterým cítíme časový tok energetických proudů. To, co se v nejbližší chvíli stane, či to, jaké pocitové následky z právě nastalé události odcházejí. Je to logické, neboť fyzické tělo končí na hranici lidské kůže, ale energetické tělo zasahuje o mnoho metrů dál na všechny strany – stejně tak, jako smysly fyzického, či energetického těla. Už se vám někdy stalo, že jste cítili, jak určitá situace, nebo stav skončí, dřív, než se tak skutečně stalo? Jistě mnohokrát denně. To je právě intuice.

 

Empatie a intuice jsou přirozenou „výbavou“ každého muže i ženy, ale ženy jsou schopny je víc využívat. Jsou pro to dva důvody. Jedním z nich je civilizační role a společenská výchova. Muž je vnější ochránce a bojovník, žije ve fyzickém světě, chrání rodinu a hledá obživu. Žena je vnitřní ochránce, vytváří domov, odpočinek, zázemí a výchovu dětí. Žena více vnímá pocity nejen za sebe, ale i za ostatní členy rodiny. Umí s pocitovými smysly více pracovat.

Proč tedy s nimi téměř nepracujeme, proč je netrénujeme, neposilujeme a neléčíme, jako fyzické tělo? Je to tím, že jsme tak jednostranně zaměřeni na vnímání světa zrakem, že co nevidíme, co jakoby není?

I zrakem přece dokážeme rozlišit pohodového, rozzářeného, rozesmátého, vnitřní silou nabitého člověka, kterému život přímo svítí z očí, od upracovaného, uhoněného, vyčerpaného, vystresovaného a nervního člověka. Co myslíte, který z nich si víc užívá života? Který z nich je zdravější? Který z nich se dožije delšího života? Který z nich si spíš získá přátelství, společnost a lásku jiných lidí? Copak toto není důležité?

 

Pro moderní ženu není život jednoduchý – děti, kariéra, domácnost, společenské postavení, vizáž, móda... To vše je pod povrchem záležitost toho, kolik máte na co sil a jak je rozdělujete.

Ale aby jste „neodešly s prázdnou“, vyzkoušejte si pohyby pro energetické oživení obličeje:

Fotografie č. 1.: Třete dlaněmi o sebe tak silně, aby vzniklo mezi dlaněmi teplo. V dlaních končí energetické dráhy – meridiány – a tímto pohybem z nich „vypudíme“ vnitřní energii.

 

 

Fotografie č. 2.: Teplo z dlaní se současným nádechem vetřeme a vdechneme do celého obličeje – od brady až přes čelo. Opět třeme dlaně a celý magický pohyb opakujeme sedmkrát.

 

 

Fotografie č. 3.: Třeme bříško palce o dlaň, opět do pocitu tepla

 

 

 

Fotografie č. 4.: Teplem – energií – palce přejedeme od kořene nosu přes obočí až ke spánku. Opět s nádechem.

 

 

Fotografie č. 5.: Prostředníčky obou rukou, které jsme třeli o sebe, vetřeme energii do nosu – opět s hlubokým nádechem. Magické gesto pro uvolnění ucpaných dutin – při rýmě zázračné. Každý z pohybů opakujeme sedmkrát.

 

 

 

Autor: Jaroslav Polák, redakčně kráceno

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz