Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Víte, že následky středověkých epidemií nás chrání před AIDS?

Víte, že následky středověkých epidemií nás chrání před AIDS?

29.8.2018 - redakce Babinet.cz

Britští biologové jsou přesvědčeni, že epidemie moru, které pravidelně postihovaly Evropu od starověku do počátku novověku, přispěly k tomu, že zhruba desetina populace našeho kontinentu je odolná vůči nákaze virem HIV.

Již delší dobu je známo, že původce AIDS nedokáže napadnout buňky, obsahující protein CCR5. Záhadou zatím zůstává, proč se tento protein, která vznikl před více než 700 lety, tak dobře zachoval právě u Evropanů.

Biologové Christopher Duncan a Susan Scottová z Liverpoolské univerzity spolu se Stevenem Duncanem z Oxfordu jsou přesvědčeni, že u epidemií takzvané černé smrti, které po staletí sužovaly Evropu, nešlo o morovou nákazu, ale o hemorganické horečky, patřící do skupiny virových infekcí, k nimž patří obávaná ebola a další nebezpečné tropické choroby.

Jak potvrzují výzkumy zmíněných vědců, mutace proteinu CCR5, která před virózami chrání, vznikla zhruba před 2500 lety a v době údajné morové pohromy po roce 1347 jí disponoval jeden z dvaceti tisíc Evropanů.

"Následující epidemie přispěly k tomu, že dnes je jí obdařen již každý desátý obyvatel našeho kontinentu," uvádějí biologové na stránkách Journal of Medical Genetics.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip