Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Začátek porodu? Jak poznáme, že už je to tady?

Začátek porodu? Jak poznáme, že už je to tady?

28.8.2018 - redakce Babinet.cz

Jste prvrodička s blížícím se termínem porodu a nejste si jista, zda-li poznáte, že hodina H udeřila? Přečtěte si, jaké příznaky můžete očekávat se spuštěním začátku porodu.

Krvácení

Pokud žena krvácí jasnou krví ve velkém množství nebo odchází kousky sražené krve tzv.koagula, a to v jakémkoliv týdnu těhotenství, musí okamžitě do porodnice!

Tato situace vyžaduje odborné vyšetření, zda se nejedná o předčasné odlučování placenty.

Hrozí zde nebezpečí z prodlení.

Pokud jde pouze o slabé krvácení tzv. špinění, jako bývá obvyklé na konci menstruace, není důvod k cestě do porodnice.

Většinou je toto slabé krvácení doprovázeno pocity pobolívání v podbřišku a v zádech. A nejspíše dochází k pomalému otevírání děložního hrdla.

Špinění se může vyskytnou 2 až 3 dny před samotným porodem, v den porodu a nebo se neobjeví vůbec.

Odchod hlenové zátky

Mnoho žen ani nezaregistruje odchod hlenové zátky, která po celou dobu těhotenství slouží v děložním hrdle jako bariéra a chrání plod před vstupem infekcí apod.

Některé ženy naopak odchod hlenové zátky zamění za odtok plodové vody a domnívají se, že začal porod.

Avšak tato situace nevyžaduje odjezd do porodnice, jelikož porod může přijít i za několik dní.

Odtok plodové vody

Může k němu dojít samostatně nebo současně s pravidelnými děložními stahy.

Plodová voda by měla být čirá a může jí být různé množství, to záleží kolik jí zůstává v zadní části dělohy, za miminkem.

Při odtoku plodové vody se doporučuje v klidu a po přípravě všech věcí, které žena potřebuje, vyjet do porodnice.

Odtok plodové vody s sebou nese určitá rizika / infekce, výhřez pupečníku /, takže pokud žena nemá možnost zjištění ozev plodu a odborného vaginálního vyšetření, není na místě setrvávat doma déle než je nutné.

Kontrakce děložní

Laiky často nazývány bolesti či stahy.

Pokud začnou být kontrakce děložní pravidelné a jejich intenzita se zvětšuje, pak jde o děložní činnost, která vede k otevírání porodních cest a následnému porodu plodu.

Kontrakce děložní většinou začínají pomalu, mají dlouhé intervaly a také subjektivní pocit ženy není intenzivní.

Jak se porod rozvíjí stahy jsou silnější a častější.

V konečné fázi mohou být kontrakce děložní až po minutě a půl. Tyto jsou již velmi intenzivní a žena jistě využívá psího dýchání, které jí pomáhá od silného pocitu tlaku na konečník.

 

Zdroj publikace: Těhotenství a porod – Průvodce od početí do šestinedělí

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.