Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nejen stará matrace, ale také děti a zvířata v posteli ovlivňují kvalitu spánku!

Nejen stará matrace, ale také děti a zvířata v posteli ovlivňují kvalitu spánku!

6.8.2018 - redakce Babinet.cz

V dnešní rychlé době se zdá, že největším nepřítelem kvalitního spánku je nedostatek času na odpočinek a regeneraci. Stává se ale, že ani lidé, kteří pravidelně spí osm hodin denně, nejsou po probuzení fit a ve své kůži. Na vině může být nekvalitní matrace nebo sdílení postele s dětmi a domácími mazlíčky.

Víte, v čem spíte?

Jedním z faktorů, který se může podepsat na kvalitě spánku, je stáří a stav matrace a lůžkovin. Téměř 72 % dotazovaných v průzkumu týkajícím se kvality spánku přiznalo, že na jednu a tu samou matraci uléhají již déle než deset let a jejich polštáře a peřiny jsou více než osm let staré. To je však špatně. Proč? Nejen v matracích, ale také ve veškerých lůžkovinách se během noci usazuje pot, odumřelé buňky a vlasy, čímž se vytváří dokonalé klima pro roztoče. Ti jsou posléze jedním z mnoha důvodů, proč lidé čím dál častěji trpí alergiemi, ekzémy a dalšími zdravotními obtížemi.

„Někteří výrobci slibují záruku na matraci až 25 let, ta se ale většinou vztahuje pouze na případy, kdy matraci každodenně nevyužíváte a nemůžete ji tak opotřebit. Při pravidelném používání vám může kvalitní matrace sloužit bez úhony až 15 let, z hygienického hlediska je však ideální vyměnit matraci zhruba po osmi až deseti letech,“ říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum, a dodává, že polštáře by se měly měnit po třech a peřiny maximálně po šesti letech.

Děti v posteli – ano, nebo ne?

80 % dotázaných jednou za čas sdílí s dětmi vlastní postel, a to i přesto, že v necelých 72 % případů mají děti již samostatný pokoj. Podělit se občas o rodičovské lože s ratolestmi samozřejmě neškodí, obzvláště v případě, jsou-li děti v kritickém období předškolního věku, kdy se mohou z různých důvodů bát usínat sami – častý je strach z bouřky, tmy nebo třeba strašidel. Ani v takových případech by se ale ze společného usínání neměla stát běžná praxe a dítě by mělo dobře vědět, že se jedná o výjimečnou situaci.

„Dlouhodobé spaní rodičů s dětmi není vhodné nejen z hlediska psychologického – ať už jde o zdravý vztah mezi rodičem a dítětem, tak mezi rodiči jako partnery –, ale také z hlediska fyziologického. Dítě totiž potřebuje pro kvalitní a zdravý spánek zcela jiný typ matrace než jeho rodič, protože se na lůžku často ‚stěhují‘ do různých poloh a rostou. Zatímco pro dospělého je velice vhodná zónová matrace, pro děti je naopak ideální pevnější typ konstrukce matrace, ideálně pak ve střední tvrdosti,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Eva Čermáková.

A co domácí mazlíčci?

V otázce týkající se čtyřnohých miláčků v posteli se respondenti rozdělili na dva podobně velké tábory. 57 % dotázaných své domácí mazlíčky do postele nikdy nepouští, 43 % přítomnost zvířete při spánku nevadí.

„Pro spoustu lidí je zvíře právoplatný člen rodiny stejně jako partner či děti, a proto mu spaní v posteli dovolují. Nicméně je zde opět problém hygienický. Zvířata často pelichají a mohou také přenášet různé roztoče a parazity, kteří se v teplém prostředí matrace rychle rozmnoží,“ uzavírá Lukáš Novotný a dodává, že pokud si milovníci zvířat svého čtyřnohého miláčka do postele přeci jen pustí, měli by používat matracový chránič a ten pravidelně prát. Domácím mazlíčkům v posteli by se potom měli zcela vyvarovat především astmatici a lidé trpící alergiemi.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.