Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás nepravidelná menstruace? Zkuste se zaměřit na fáze Měsíce!

Trápí vás nepravidelná menstruace? Zkuste se zaměřit na fáze Měsíce!

2.8.2018 - redakce Babinet.cz

Všimly jste si, že když chodíte spát za svítání, nevyspíte se zdaleka tak dobře, jako když do postele uleháte pár hodin po západu Slunce? A teď si představte, jaké následky může mít to, že nerespektujeme prapůvodní princip, který nás provází od puberty až do menopauzy a má obrovský vliv na naši fyzickou i psychickou stránku - tím máme na mysli lunární cyklus.

Pod vlivem Slunce a Měsíce

Když se podíváme například na horoskopy nebo koncept jin – jang, tak zjistíme, že jsou Slunce a Měsíc vnímány jako dva protipóly. Ve skutečnosti se však tyto dvě síly vzájemně potřebují, aby mohly společně utvářet harmonii - stejně tak jako tomu je mezi dnem a nocí nebo muži a ženami. Slunce udává trvání celého roku, zatímco Měsíc jej rozděluje na několik menších cyklů, neboli měsíců. Není žádná náhoda, že náš menstruační cyklus trvá skoro stejně tak dlouho, jako než se prostřídají všechny fáze Měsíce a dostanou se opět na začátek. Dříve jsme dokonce všechny menstruovaly a ovulovaly v tu stejnou dobu. Co se tedy změnilo? Vstoupilo nám do cesty umělé osvětlení. Měsíční světlo bylo totiž původně tím jediným, které jsme po setmění mohly spatřit, a právě to tehdy regulovalo naši periodu.

Novoluní - obraťte se ke svému nitru

Pokud tělo sladěné s měsíčním cyklem, pak by menstruace měla přijít v době, kdy je Měsíc ve fázi novoluní - začíná narůstat a stejně tak roste i produkce estrogenu v našem organismu. V tomto období probíhá detoxikace jater, která běžně chrání naše těla před nebezpečnými toxiny. Tento orgán se v tradiční čínské medicíně pojí s emocemi a vztekem, není tedy divu, že má většina z nás právě v této době silné emocionální reakce, často označované jako symptomy PMS. Stejně jako Měsíc na obloze, i my se během této fáze potřebujeme stáhnout do ústraní a vyhýbat se stresu. Proto je nejlepší si na tuto dobu naplánovat relaxační aktivity jako například návštěvu salónu krásy, dlouho odkládané čtení nebo příjemný večer u filmu s pleťovou maskou a sklenkou dobrého vína. Přílišný stres by mohl vyvolat hormonální imbalanci, mezi jejíž následky se mimo jiné řadí i nepravidelná nebo bolestivá menstruace.

Úplněk - ukažte se navenek

Měsíc přestává narůstat v době, kdy dosáhne úplňku, což platí i pro naše hladiny estrogenu, které v této době dosahují vrcholu, což znamená, že nastává období ovulace. V této době pociťujeme více síly, sebevědomí a elánu a někdy si při pohledu do zrcadla dokonce připadáme krásnější než obvykle. Dostáváme novou chuť do života a tu bychom neměly promarnit, takže nastává ta nejvhodnější doba k realizaci našich nápadů a snů, která trvá až do dalšího novoluní. Jestliže váš menstruační cyklus není v souladu s tím lunárním, nic si z toho nedělejte, i tak jej můžete obrátit na svou stranu. Naprosto stačí, když jej přijmete jako nedílnou součást sebe, budete naslouchat svému tělu a sledovat souvislosti mezi jeho přirozenými procesy a tím, jak se během jednotlivých období cítíte. Až v sobě rozpoznáte určité “vzorce” bude pro vás mnohem jednodušší se s nimi sladit a nechat je přirozeně proběhnout, díky čemuž se můžete každý měsíc o krok přiblížit k pravidelné a bezbolestné menstruaci.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip