Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Ponorka na dovolené? Letos ne!

Ponorka na dovolené? Letos ne!

25.7.2018 - redakce Babinet.cz

Víte, jak to bývá že? Celý rok se upínáte k jedné velké dovolené. Malujete si, jak to bude všechno fajn. Ve vašich představách nemá tento společný oddych jedinou vadu na kráse. Počasí je nádherné, jídlo výtečné, váš lak na nehtech brilantní a euforie ze změny prostředí svádí k romantice a prožívání i těch nejobyčejnějších momentů naplno. Ale realita nemusí být vždy totožná s tím, co jsme si naplánovali.

Místo noblesní královské rodiny dorazili Homolkovi

Představy jsou většinou i tom, že se vše v pohodě vejde do auta, průběh cesty bude víc, než hladký, pokud máte děti, tak ony jízdu prospí, dorazíte včas, zaparkujete, vezmete jen to nejnutnější a jdete zdobit pláž, Máchovo jezero, nebo jakoukoliv přehradu.

A ejhle … všechno je jinak. Cesta byla příšerná, ostatní řidiči bezohlední, doma jste nechali ručníky, děti musely mít za každou cenu ty nejdražší nanuky z benzínek, vypadají po cestě jako malí čuníci, samozřejmě nekonečné fronty na záchod a vůbec všechno to bylo dlouhé a náročné.

Na místě začal chaos a zmatek. Pobíhání, dohadování o tom, co kdo odnese a vybalí, probíhají hlučné dohady o naprostých malichernostech, práskání dveřmi auta, všichni dovnitř, ven, dovnitř, ven, jeden druhému se plete pod nohy, vysypaná taška s jídlem, šampony komplet vylité, děti unavené a otrávené, manžel, coby řidič zralý tak akorát do postele. Romantika se tedy odkládá a ponorka už je během prvních pár hodin na spadnutí.

A jako třešnička na dortu ten krásný bouřkový mrak na nebi. Trůní si tam, jako generální potvrzení toho, že dovolená je definitivně v háji.

Ale ona není.

Nerentgenujte sociální sítě

Opravdu ne. Je to zbytečné a zavádějící. Fotky, které si lidé připlácnou na své profily, vždy vypadají jako ze žurnálu, nebo z katalogu na rodinné štěstí. Kam se podíváte, tam samá idylka. Vzorné děti, tropické počasí, luxusní hotely a bazény, a humři na zlatém podnose, a božsky opálená pokožka, a exklusivní zařízení pokoje, a romantické procházky, a růžová srdíčka, sluníčka, polibky a už chybí jen hodinky s vodotryskem.

Opravdu si myslíte, že tohle je zachycení skutečnosti? Můžete si být jisti, že není. Sociální sítě svádí k tomu, abychom přidávali jen ty nejlepší kousky. Nikomu se nechce podělit o fakt, že zrovna jeho dítě provřískalo celých osm hodin jízdy, nebo o to, že večeře nestála za nic a navíc jste měli zácpu.

Prostě se chceme veřejně ukazovat v tom nejlepším světle. Tohle jednoduše musíte brát s nadhledem a rezervou. Nenechávejte na sebe tyhle momentky působit. A už vůbec se je nesnažte kopírovat. Tohle je vaše dovolená.

Tento rok bez očekávání

Je jasné, že člověk si dopřává zaslouženou dovolenou proto, aby si odpočinul. Těší se. Odpočinek se ale snadno promění na tlačení na pilu. Všechno chcete mít alespoň na dovolené dokonalé.

To zřejmě ale není úplně reálné. Vždycky se může něco zkomplikovat. Komplikuje se toho dost i ve všedních dnech, jen tomu nepřikládáme takový význam. Protože tohle je přece dovolená.

A je tady kámen úrazu. Máme pocit, že teď se všechno musí povést. Když ne, máme po náladě. Obzvláště my ženy se na dovolené lehce necháme vykolejit úplnými prkotinami. Otrávíme tak sebe, i zbytek rodiny. Pokud vás čeká letos ještě nějaká dovolená, zkuste to jinak.

  • Když nejde o život, nejde o nic.
  • Neřešte, neplánujte, nemalujte si.
  • Berte věci tak, jak jsou. Děláte to za mnohem horších podmínek i doma, tak proč ne na dovolené?
  • Nechtějte na dovolené všechno stihnout. Dělejte prostě to, co je vám, i ostatním příjemné.
  • Buďte tolerantní. Vůči svým potřebám, ale respektujte také přání druhých.
  • Nechtějte se rozkrájet pro ostatní.
  • Užívejte si každou chvilku!

A co vy? Podělíte se s námi o zaručený recept na to, jak si užít dovolenou?

Napsala Bára Klímová

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip