Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Káva škodí aneb Lež jako věž!

Káva škodí aneb Lež jako věž!

20.7.2018 - redakce Babinet.cz

„Káva? Ale fuj. Tak nezdravá a tak škodlivá!“ zaznívá z úst úhlavních nepřátel kávy. Milovníci kávy naopak její povzbuzující a jinak prospěšné účinky vyzdvihují. Jak to ve skutečnosti opravdu je? Studie dokazují, že tábor nekafařů bude muset ze svých kritik slevit a trochu ubrat. Naopak kávoví maniaci mohou začít jásat.

Jedna paní povídala …

Hrnek kávy je spojený s chvílí pohody. Káva lidi přece jen tak nějak sbližuje.

Řeči, které se vedou u kávy, jsou vesměs příjemné a milé. Ovšem řeči, které se už tolik let vedou o kávě a proti kávě … no to je jiný šálek kafe. A dědí se to. Opravdu. Už x let se pořád dokola opakují jedna a ta samá negativa na adresu kávy.

Buďte k sobě ohleduplní a vnímaví. To znamená, že pokud vám káva nedělá dobře, prostě si ji (bohužel) nedáte. Pokud na ni ale máte chuť, žádné fatální účinky na sobě nepozorujete a je pro vás požitkem, neodpírejte si ji a buďte v pohodě. I psychicky. Ostatně jako vždy, i dnes mluvíme o přiměřeném množství. Za den si klidně i ty 4 šálky kávy můžete dopřát bez naprostých výčitek.

Co se říká, ale pravda to není

To, že káva někomu nechutná, je samozřejmě v pořádku. Co v pořádku není, je věčné papouškování polopravd o škodlivosti. Podívejme se na letité mýty pěkně podrobně.

V těhotenství kávu nesmíte!

Působí to přece velice špatně na plod. To jste zodpovědná matka? Klid. Jste.

2-3 šálky kávy denně obsahují kolem 150 g kofeinu. Příjem takového množství kofeinu nemá na plod absolutně žádné negativní dopady.

Je celkově škodlivá pro zdraví!

Jistě. Žloutnou po ní přece zuby, lačný žaludek vám rozleptává na kaši a ten vysoký tlak? Raději nemluvit.

Patříte k těm, kteří se těmito tvrzeními rádi ohání? Tak bohužel. Nejsou pravdivá.

  • Italské studie dokládají, že káva obsahuje naopak látku, která ničí bakterie a může zabránit tvorbě kazů.
  • Kofein sice nabudí trávící ústrojí a proto je dobré se po kávě najíst, ale pokud jste zdravý člověk, nic se neděje. Lidé se žaludečními obtížemi, vředy, nebo záněty jsou samozřejmě úplně jinou kapitolou.
  • Pokud je váš tlak v pořádku, nevyletí vám po jednom hrnku nahoru. Pokud jste pravidelný konzument kávy v rozumném množství, s tlakem to ani nehne.

Nezapomínejte, že káva není jen o kofeinu. Obsahuje také prospěšné minerály a antioxidanty, o kterých už byla řeč v souvislosti s vínem. Napomáhá tak prevenci proti Alzheimerově, či Parkinsonově chorobě.

Zahráváte si s dehydratací!

Taky ne. Zase je to trochu jinak. Bavíme li se o rozumném množství (do půl litru kávy denně), pak káva nedehydruje, ale dá se naopak přičíst k dennímu příjmu tekutin.

Pokud mez překročíte, už je to malér. Vylučujete tak potřebné látky a proto musíte doplnit vodu.

Přistupujte ke kávě rozumně a obavy můžete hodit za hlavu, nohy nahoru a hrnek do ruky.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip