Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak na křišťálově čistou vodu v bazénu?

Jak na křišťálově čistou vodu v bazénu?

9.7.2018 - redakce Babinet.cz

Průzračná voda je chloubou každého majitele bazénu. K jejímu docílení je však potřeba dodržovat určitá pravidla a dbát na pravidelné kontroly pomocí testerů, ne každá nečistota je totiž vidět na první pohled.

Filtrace

Jedním z nejdůležitějších příslušenství jakéhokoliv bazénu je filtrace. Bazénová filtrace je nezbytná pro udržení bezpečné a kvalitní vody v bazénu. Její funkce spočívá v tom, že mechanicky nasává nečistoty porézním prostředím filtru a zachycuje je v něm. Výsledkem je pak křišťálově čistá voda. Pro bazény do 5 000 litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.

Mechanické nečistoty

V průběhu sezóny je potřeba odstraňovat nečistoty, které klesly ke dnu, nebo se drží na hladině vody a stejně tak usazeniny ze stěn bazénu. K tomuto účelu dobře poslouží různé druhy vysavačů a sítěk. Znečištění tohoto typu lze předejít pomocí krycích plachet a bazénových zastřešení.

Testovací soupravy

Všechny nečistoty v bazénu nelze odhalit pouhým okem. Stojatá voda v bazénu vytváří ideální prostředí pro různé mikroorganismy, které je nutné odstraňovat pomocí desinfekčních prostředků. Ke zjištění stavu vody v bazénu pomáhají různé testovací soupravy a proužky. Díky nim lze zjistit koncentraci chloru i pH vody a zavčasu tak zabránit nechtěným řasám, tvorbě zákalů či dokonce podráždění pokožky. Kontrola prostřednictvím testerů by se měla provádět jednou týdně, v období vysokých teplot dokonce dvakrát do týdne. Tato opatření jsou nutná pro zajištění hygienické nezávadnosti vody.

Vyvážená hodnota pH

Hodnota pH vyjadřuje kyselost či zásaditost vodních roztoků. Pohybuje se v rozsahu od 1 do 14. Neutrální roztok má pH 7, přičemž ideální hodnota pro bazény je 6,8 až 7,2. Nižší hodnoty vyjadřují kyselost vody a způsobují korozi kovových povrchů, blednutí barev a podráždění kůže. Naopak vyšší hodnoty pH ukazují na zásaditost vody a vedou k tvorbě různých minerálních zákalů, vodního kamene a jiných sraženin. Zároveň se zvyšuje obsah škodlivého vázaného chloru a voda je po něm intenzivně cítit. Vyvážení výsledného pH se koriguje přípravky pH- a pH+. Správně vyvážené pH dokáže také ušetřit značnou část nákladů na další desinfekční prostředky v průběhu celé koupací sezóny.

Chlorování

Chlor se v bazénu může vyskytovat ve dvou podobách. Prvně jako chlor volný, který se do vody uvolňuje rozpouštěním chlorových přípravků za účelem dezinfekce. Typickými příklady takových produktů jsou Chlor Triplex 3v1, Chlor Komplex 5v1 anebo Minitabs. Hodnota chloru by se měla udržovat v rozmezí 0,3 až 0,6 mg/l. Při koncentraci do 3 mg/l není pro lidský organismus nebezpečný. Teprve jeho reakcí s organickými nečistotami (například potem) vzniká další forma chloru, označovaná jako chlor vázaný, která nepříjemně zapáchá, dráždí oči, pokožku a sliznice. Jeho odstranění se provádí pomocí superšokového přechlorování. Jinými slovy je potřeba do vody dostat desetkrát vyšší koncentraci chloru volného než vázaného. Docílíme toho použitím přípravku Shock Chlor. Tím se vázaný chlor rozloží zpět na chlor volný a dusík, který z vody vyprchá.

První pomoc

Ve chvíli kdy nestihneme odvrátit pohromu v podobě řas, či zákalů včas, přicházejí na řadu přípravky první pomoci. Zákaly vzniklé z nevyvážené hodnoty pH lze eliminovat použitím prostředků pH- a pH+. Nashromáždí-li se velké množství takových nečistot, spolehlivě je odstraní Vločkovač anebo Projasňovač. Tyto přípravky na sebe umí navázat malé částečky a vytvořit z nich větší celky, jež spolehlivě pohltí filtrace. Navíc matné vodě dodají jiskru. Jakmile barva vody zezelená a stěny bazénu pokryje kluzká vrstva, je jasné, že se v bazénu zabydlely řasy. Vyzrát na ně lze přípravky Algaestop, anebo Shock Chlor. Na ty nejodolnější použijeme dvousložkový přípravek Super Shock, ten reakcí obou složek uvolní bublinky, které nečistoty strhnou ze stěn a vynesou je na hladinu vody, kde se o ně postará filtrace.

Zaměřeno na bazénovou dezinfekci

Bližší informace o bazénové chemii a jejím používání najdeme na www.marimex.cz. V poradně se dočteme, jak řešit konkrétní krizové situace ohledně bazénové vody a volně dostupná brožura nás seznámí s různými řadami bazénové dezinfekce, jejich vlastnostmi i aplikací. Veškeré produkty zmiňované v článku lze na výše uvedených webových stránkách zakoupit jak jednotlivě, tak i ve formě výhodných setů. 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip