Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Užijte si léto ve vlastním bazénu

Užijte si léto ve vlastním bazénu

30.6.2018 - redakce Babinet.cz

Bazén se stává neodmyslitelnou součástí zahrad. Důvodů může být hned několik. Například soukromí při koupání, snadná dostupnost či příznivé pořizovací ceny některých typů bazénů. Poradíme, kde sehnat bazén, který vám nezruinuje rozpočet na léto i jak správně bazén vybrat, a třeba i na poslední chvíli.

Vybudovat zapuštěný bazén není snadné a zároveň je takové rozhodnutí poměrně nákladnou záležitostí. Alternativou plnohodnotného koupání se mohou stát nadzemní bazény. Nenechme se však zmýlit, nejedná se o nafukovací brouzdaliště pro děti, ale o důstojnou náhradu zabudovaného bazénu. Na trhu aktuálně najdeme nadzemní bazény s bytelnými konstrukcemi, plechovými dílci a pevnými foliemi v rozličných provedeních i velikostech.

Proč právě nadzemní bazén?

Mezi hlavní klady patří jednoduchost a rychlost montáže. Na svůj pozemek si můžeme nadzemní bazén bez obav umístit bez stavebního povolení. Není potřeba provádět žádné složité stavební úpravy pozemku, stačí, aby podloží bylo rovné. Každou sezónu navíc můžeme bazén postavit na jiné místo. Jakmile je z něho vypuštěná voda, lze jej libovolně přesouvat.

Dalším podstatným aspektem je cenová dostupnost těchto bazénů. Oproti zapuštěným bazénům zde odpadají náklady na výstavbu a materiál. Ceny nadzemních bazénů se pohybují maximálně v řádech stovek či tisíců korun.

Vodu v nadzemním bazénu je také snadnější prohřát, ať už s pomocí solárních panelů, či plachet, anebo jen díky okolní teplotě. Bezpečnou, čistou a průzračnou ji udržíme díky připojené filtraci a průběžnému doplňování bazénové chemie stejně jako u zapuštěných bazénů.

Jaký typ bazénu zvolit?

První a zásadní otázkou při výběru bazénu je, zda chceme mít bazén na zahradě celý rok, anebo jej budeme instalovat pouze na období teplých dnů. Sezónně užívané bazény se musí na zimu vypustit, vyčistit, složit a uklidit. Celoroční bazény stačí pomocí speciálních dezinfekčních přípravků zazimovat a voda v nich vydrží do další koupací sezóny.

Pro sezonní provoz jsou určeny bazény typu Florida a Tampa. Právě Tampa je dlouhodobě jedním z nejžádanějších a nejoblíbenějších bazénů v rámci České republiky. Vyniká velmi snadnou instalací, stačí nafouknout prstenec, který dodává bazénu tvar, a začít napouštět. Stoupající sloupec vody už sám vypne stěny bazénu. Díky absenci kovových prvků je i vysoce bezpečný.

Bazén Florida oproti tomu tvoří stabilní ocelová konstrukce, na kterou je zavěšena bazénová folie. Existují jak kruhové, tak i obdélníkové varianty bazénu Florida.

K bazénům stojícím venku napříč ročními obdobími patří Orlando. Sestává z bytelných ocelových plátů, které jsou zevnitř potaženy folií.

Větší nebo menší?

Při volbě rozměrů bazénu je potřeba zaměřit se na prostorové možnosti zahrady. Přesněji na to, kolik místa jsme ochotni bazénu vyčlenit. Musíme u toho myslet také na pohodlí. Tedy prostranství, na které umístíme schůdky, lehátka, nebo slunečník.

Důležitým atributem je hloubka vody, a to zejména v případě, že bazén budou využívat děti. Pro malé dítě je dostačující mělký bazének, dospělý člověk si zaplave v hloubce 80 až 90 centimetrů. Výběr parametrů tedy závisí zejména na určení cílového uživatele bazénu. Na trhu jsou k dostání bazény o hloubce od 50 do 130 centimetrů a o průměrné šířce od 2 až do 7 metrů.

Na co nezapomenout?

Jedním z nejdůležitějších příslušenství jakéhokoliv bazénu je filtrace. Její funkce spočívá v tom, že mechanicky nasává nečistoty porézním prostředím filtru a zachycuje je v něm. Výsledkem je pak bezpečná a křišťálově čistá voda. Pro bazény do 5 000 litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.

Kde vybírat?

Nejvýhodnější je vybírat z bazénů, které se již prodávají v setu včetně filtrace. Taková nabídka bývá finančně příznivější než samotný bazén bez příslušenství. Výhodné bazénové sety najdeme například na e-shopu společnosti Marimex.

www.marimex.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip