Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Proč si pořídit plastová okna

Proč si pořídit plastová okna

12.6.2018 - redakce Babinet.cz

Podobně jako volba barvy fasády nebo způsob zastřešení je i volba oken rozhodnutím, které určí ráz vašemu bydlení na dlouhou dobu. S takovou investicí jsou namístě i otázky, jaký typ oken je nejvhodnější. Zda máte dát přednost klasickým dřevěným oknům nebo zda jsou lepší plastová okna. Takové rozhodování není jednoduché a my věříme, že vám ho pomůžeme usnadnit.

 Vhodně zvolená okna dokreslí atmosféru vašeho domova

Investici vám usnadní její rychlá návratnost

Pokud se rozhodnete investovat do nových oken a čeká vás výměna v celém domě, je pořizovací cena dřevěných mnohem vyšší, než kolik stojí plastová okna. Navíc, technologie výroby oken pokročila kupředu a tepelně-izolační vlastnosti 5tikomorových profilů u plastových oken jsou skvělé. Proto se zejména u objektů, kde jsou vysoké náklady na vytápění (třeba u samostatně stojících domků), vrátí investice do plastových oken i do 10 let. Ale co pak? Jak dlouho vydrží okna?

Životnost plastových oken? Na desetiletí

Tedy těch, které si koupíte v osvědčeném obchodě. A nedbáte jen na nejnižší cenu oken neznámého původu u neznámého prodejce. Tam se nemusíte, ale na druhou stranu také můžete spálit. Jinak platí, že kvalitní plastová okna s bytelnou konstrukcí vydrží při dobrém zacházení přes 50 let. Pokud máte strach z nutnosti častého servisu a údržby, máme pro vás dobrou zprávu: plastová okna nevyžadují žádnou speciální péči.

Jak pečovat o plastová okna? Snadno…

Věřte, že je to docela jednoduché. Rozhodně vás nečeká pravidelné broušení a lakování rámů potřebné u oken dřevěných. Ale nějakou základní údržbu také potřebují. Je to přeci jen investice na dlouhá desetiletí: na čištění rámů stačí hadřík, hubička a běžné saponáty ředěné vodou – tedy ani benzín, ani drátěnka.

 Péče o plastová okna není náročná, přesto se vyplatí dělat ji správně

Zkontrolujte a případně utáhněte kličky a úchyty. A alespoň jednou za rok promažte kování a těsnění oživte silikonovou emulzí. K pravidelným pracím také patří čistění kanálků. A to je kromě tradičního mytí skel vše – s plastovými okny máte vystaráno. Takže je rozhodnuto?

Máte z čeho vybírat, ale pozor i na rizika

Dalším důvodem, proč volit plastová okna, je jejich variabilita. Díky moderním materiálům snadno seženete požadované rozměry a vzhled. Vyrobit lze totiž prakticky cokoliv. Variabilita vzorníku okenního rámu tak umožňuje nekonečnou řadu kombinací – od dřevěných dekorů po imitaci hliníku. Vše má své ale.

 Každému domu sedí něco jiného. Možností je naštěstí mnoho

I plastová okna mají své malé slabiny. Ne vždy se hodí k charakteru každého domu. Třeba použití základních bílých modelů hyzdí nejednu dřevěnou nebo historickou stavbu. To samozřejmě není chyba oken, ale špatného vkusu majitele. Okna s dřevěnými rámy při poškození snadněji opravíte a jejich povrch také na sebe tolik nepřitahuje prach. A ještě jednou musíme varovat před lacinými nekvalitními okny – jejich rámy začnou brzy stárnout a žloutnout. Ale toho se u našich oken nemusíte bát.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip