Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jedlá soda, holka pro všechno: 5 tipů na její použití. Netradičně, ale užitečně

Jedlá soda, holka pro všechno: 5 tipů na její použití. Netradičně, ale užitečně

22.7.2018 - redakce Babinet.cz

Když se podíváte do svého pečícího arzenálu, určitě se tam někde bude povalovat také jedlá soda. Vedle všech ostatních profíků v líbivém balení, se tam určitě povaluje také omšelá, zapadlá a napůl spotřebovaná chuděrka jedlá soda. Jen tak ležet v šuplíku si určitě nezaslouží. Víte, co všechno umí?

Šedá myš šuplíku?

Vidím v živých barvách, jak se jedlá soda třepotá v záhybu mezi dvěma šuplíky. Vyhodit ji nechcete, protože se třeba jednou bude hodit, ale jinak ji nepoužíváte. Leží tam jako chudá příbuzná.

Vymakané prášky do pečiva, pudinky všech chutí a duchových barev, sypání na dorty v líbivých odlescích. Všechny tyhle pečící potřeby ji jednoduše zastíní. Ale jedlá soda jim ještě ukáže.

Ne, hvězda šuplíku!

Zvládne věci, o kterých se kypřícímu prášku ani nesnilo.

1) Žádný zápach v lednici

Samozřejmě, že bychom měli lednici čistit pravidelně. Ale někdy se k tomu holt nedostaneme, nestihneme, nebo přiznejme si, nechce se nám. Pokud se z lednice line nepříjemný zápach a čištění je v nedohlednu, pomůže jedlá soda. Stačí do mističek jedlou sodu nasypat a rozmístit různě v prostoru lednice. Za pár chvil není po zápachu ani památky.

2) Když si odtok postaví hlavu

Stojíte u dřezu a myjete nádobí. Voda má odtékat, ale neděje se tak. Voda se ve dřezu hromadí, zbytky jídla plavou po hladině, jako by se nechumelilo, všechno je mastné a voda pořád stoupá. Na takové mytí s ucpaným odtokem se můžete rovnou vykašlat. Spolehlivá pomoc je na dosah vaší ruky. Zasypte odtok jedlou sodou a prolejte octem. Pak už si jen dejte pozor, aby odtok nevcucl i vás, jak bude čistý.

3) Hedvábně jemné nohy

Dopřejte nohám sodovou lázeň. Taková lázeň vám pomůže od bolesti chodidel a případného pnutí. Ale to by nebyla jedlá soda, kdyby neuměla něco navíc. Když budete pravidelně podstupovat tuto proceduru, vaše chodidla budou úžasně jemné, hladké a bez ztvrdlé kůže, nebo popraskání. Budete mít podstatně méně práce s broušením pat. Po nějaké době nebudete muset obrušovat vůbec.

4) Zapomněli jste hojivé masti doma?

Jste na dovolené, všechno je fajn, ale chybička se vloudila. Na jistotu jdete pro kosmetickou tašku s repelenty a hojivými mastmi po poštípání, jenže ona nikde. Zůstala hezky doma v koupelně. Nevadí. Skočte do kuchyně, smíchejte jedlou sodu se studenou vodou, tak, aby vznikla kaše. Pastovitou kaši naneste na štípance a je okamžitě po svědění.

5) Čistého stříbra není nikdy dost

Šperk odvede pořádný kus práce, když má povýšit outfit o něco výš. Ne nadarmo se říká VYŠPERKOVAT. Se zašlým stříbrem ale moc parády nenaděláte. Proto všechno své stříbro vhoďte do kastrůlku, jehož dno vyložíte alobalem. Dolejte vodou a dosypte jedlou sodou.  Na mírném plameni přivádějte k varu a pak odstavte. Opláchněte své cenné kousky pod tekoucí vodou a prosušte ubrouskem.

 

Napsala Bára Klímová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip