Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě nenechají trpět

Jak ochladit panelákový byt aneb 6 tipů, které vás v létě nenechají trpět

1.6.2018 - redakce Babinet.cz

V těchto vypečených dnech byste určitě dali za klimatizaci v bytě cokoliv. Klidně i půl princezny a celé království k tomu. Úmorné vedro a vysoké teploty jsou nesnesitelné. Obzvláště v bytě, kde se můžete sotva nadechnout. Nemůžeme vás rozhodně nechat se koupat ve vlastním potu celé léto. Proto je dnes na seznamu 6 chladících fíglů.

Rychle a hlavně rychle, rychle, rychle

Když vedra udeří, v panelákových bytech je jako v troubě. Doma se to nedá vydržet a venku to vlastně není o nic lepší. V noci nemůžete spát a ve dne se sebejednodušší činnost stává hororem. Nic nepomáhá.

Jistě, klimatizace je ideál. Není však standart a ne každý si ji může dovolit.

(A nemyslete si. Já, coby Klímová, mám doma Klímu celé léto a umírám vedrem úplně stejně jako ti, kteří klimatizaci nemají. Nejenže nechladí, dokonce hřeje a nikdy neuklízí boty. Asi ze zásady.)

Co tedy bez spásné klimatizace dělat? Co nás nešťastlivce bez chlazení zachrání?

Trvalé bydliště: MRAZÁK

Těžko se všichni začátkem května odstěhujeme do mrazáku. I když chuť by rozhodně byla.  Jak si ale od tepla v bytě opravdu odpočinout?

1) Všechno komplet zmáčet

Jistě, že si nevytopíte byt, jen abyste se ochladili. Ale co velmi pomůže, je namočení záclon a závěsů. Pravidelně je pomocí rozprašovače vlhčete studenou vodou. Sami ihned ucítíte, jak se vám v bytě lépe dýchá. Na svetr to sice nebude, ale citelně se vám uleví.

2) Ledovat a znovu ledovat

Vhoďte pár pořádně velkých kostek ledu do vysoké sklenice a tu doplňte vinným střikem. Sklenku si v klidu vypijte a pak jděte znovu pro led. Pro hodně ledu. Ten nasypte do plastových misek. V každé misce se může počet kostek lišit. Ledové misky pak rozmístěte do každého rohu místnosti. Klidně i na další jiná místa. Už cítíte ten chlad?

3) Okno dokořán? V létě ne

Když v létě otevřete okno dokořán, ničemu nepomůžete. Jen pouštíte teplo blíž k sobě. Teplo do svého bytu takhle přímo zvete. Vydržte to a přes den se oknům dokořán vyvarujte. Naopak v noci se pořádnému větrání meze nekladou.

4) Ponožky na nožky? NE

Ano, je příjemné zachumlat se v měkoučkých ponožkách do ušáku a sledovat komedii. To jsme ale myšlenkama v prosinci. Teď se denně potýkáme s teplotami asi okolo stopadesáti stupňů, takže ponožky dolů. Podlaha, na které neleží koberec, vás příjemně ochladí. I ty nejzarputilejší nosiče ponožek.

5) V létě a vařit? Ne, děkuju

Když máte svůj režim, možná vás ani nenapadne z něj sem tam vybočit. Ale v létě se opravdu vyplatí dát padla troubě a sporáku. Nenuťte rodinu do teplých obědů a připravte studený těstovinový salát. Vy se neupečete v kuchyni, byt se neprohřeje víc, než je nutné a žaludky rodinných příslušníků si i tak přijdou na své.

6) Vytírat? V tom horku? Přesně tak.

Je naprosto pochopitelné, že se vám do vytírání nechce, když je vám horko i při mrkání. Ale podlaha, kterou budete během horkých dnů často vytírat studenou vodou, přinese okamžitou úlevu. A navíc budete mít čisto, jako nikdy.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip