Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Chystáte se autem do Chorvatska? Podívejte se, na co si dát pozor a jakou cestu zvolit

Chystáte se autem do Chorvatska? Podívejte se, na co si dát pozor a jakou cestu zvolit

2.5.2018 - redakce Babinet.cz

Do nejoblíbenější zahraniční destinace vyrazí každý rok více než tři čtvrtě milionu Čechů. Drtivá většina z nich pro přepravu volí auto. Pokud k nim také patříte, je nejvyšší čas se na cestu připravit. Když nic nepodceníte, ušetříte nejen čas a peníze, ale také nervy.

Auto i řidič v nejlepší formě

Cestování autem na větší vzdálenosti je tak pohodlné a bezpečné, jak si ho uděláte. Unavený řidič a nepromyšlený plán cesty je nejhorší kombinací. Před odjezdem zkontrolujte velmi pečlivě stav vozu. Zajímat by vás měly pneumatiky, provozní kapaliny, stěrače, povinná výbava, světla, podvozek a výfuk. U starších automobilů si do seznamu přidejte akumulátor a alternátor. Na dovolenou si vemte také náhradní klíč, kdybyste jeden ztratili.

Na řidiče čeká přibližně 10 až 12 hodin za volantem, a proto je důležité, aby měl na cestu dostatek energie. Nezapomínejte na odpočinek před cestou a přestávky s protažením celého těla na čerstvém vzduchu. Únavu a mikrospánek nepřehlížejte. Je skvělé, když se máte s kým vyměnit. Krátký šlofík někde na parkovišti také není nic, čemu byste se měli bránit. Kempy v Chorvatsku a nádherné pláže počkají.

Připravte se na hustý provoz

O výběru trasy ještě bude řeč, ale bez ohledu na to, kudy se vydáte, počítejte s větším provozem. O letních prázdninách a během různých svátků to platí dvojnásob. Silnice v noci může být prázdnější, nicméně řízení za tmy nemusí vyhovovat každému. Pokud jste zvyklí řídit ve dne a v noci jste bez ohledu na množství spánku unavení, nelámejte nic přes koleno. Navíc vznik mnohakilometrové kolony v případě takto dlouhé trasy na hodinky skutečně nekouká.

Kudy vyrazit?

Auto je zkontrolováno a vy připraveni. Cesta do Chorvatska, kterou vám ukáže GPS navigace, nemusí být ideální. Mezi oblíbené trasy českých řidičů patří níže popsané varianty, přičemž každá z nich má určité výhody a nevýhody.

Při odjezdu z Prahy je jasnou volbou cesta Brno - Vídeň - Graz - Maribor – Záhřeb. Rychlá cesta bez tunelů začíná sice na D1, ale její pokračování dokáže být již příkladně svižné. Případně máte možnost zahnout po půlce cesty na Jihlavu, vzít to přes Znojmo a napojit se ve Vídni.

Alternativou bez dálnice D1, ale s placenými tunely, je cesta České Budějovice - Linz – Wels, která se napojí až v Grazu. Pro tuto trasu se rozhodne většina lidí z jihu a západu Čech.

Míříte na Istrii? Zauvažujte nad trasou České Budějovice - Salzburg - Villach - Ljubljana. Je nejkratší, nicméně opět na vás čekají placené tunely. Moraváky by mohla zaujmout cesta přes Slovensko a Maďarsko, konkrétně Brno - Bratislava - Mosonmagyaróvár - Szombathely - Varaždin – Záhřeb.

Zkušenosti se vyplatí

Při cestě nezapomínejte na dálniční poplatky. Známku potřebuje v Rakousku, Slovinsku, Slovensku i Maďarsku. V samotném Chorvatsko se na dálnicích platí mýtné. Pro více zkušeností a zajímavé tipy neváhejte diskutovat s řidiči, kteří jezdí za mořem pravidelně. Když se připravíte, nemusíte mít z cesty autem žádné obavy.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip