Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Montbrécie: pořádná záplava energie!

Montbrécie: pořádná záplava energie!

25.4.2018 - redakce Babinet.cz

Od žlutooranžové po ohnivě červenou. Montbrécie na zahrádce vám zaručí teplé barvy babího léta. Od srpna – a někdy i dříve – si můžete užívat spoustu jejich výhonků bohatě pokrytých květy. Nádherně také vynikají v kombinaci s dalšími pozdními letními květinami a okrasnými travinami.

Barvy montbrécií

Montbrécie přidají do vaší zahrádky pořádnou porci barev. Původně byly odrůdy montbrécií jen oranžové, ale nyní si můžete vybrat z celé škály barev, od žlutooranžové po šarlatově červenou. Jejich ohnivé odstíny budou na vaší zahrádce přitahovat pozornost. Celý dojem ještě zvýší jejich vysoký, elegantní rozkvět, který se skládá ze spousty květů na jednotlivých latách.

Montbrécie milují sluníčko

Montbrécie (Crocosmia) se řadí mezi cibulky kvetoucí v létě. Jejich cibulky (ve skutečnosti jsou to hlízy) se sází na jaře. Určitě si pro ně vyberte nějaké slunné místo, neboť montbrécie jsou zavilými vyznavačkami kultu boha slunce. No a to je vše. První pupeny se objeví v létě. Jakmile se otevřou, nastane ohňostroj barev.

Montbrécie ve velkolepém stylu

Chtěli byste oslavit léto na své zahrádce skutečně barevnou podívanou? Pak přidejte montbrécie k ostatním letním cibulovinám, které kvetou od poloviny až do pozdního léta, jako jsou například jiřiny a mečíky. Montbrécie můžete použít také k barevnému tónování. Můžete například zasadit ohnivě rudé montbrécie s převážně modrofialovým okrajem. Výsledný efekt je skutečně velkolepý: opravdový výbuch energie!

Kombinace montbrécií

Různorodost vaši zahradu oživí a zapůsobí jako magnet pro oko. Můžete jí dosáhnout nejen střídáním barev, ale i tvarů květin. Dlouhé stonky montbrécií krásně kontrastují s plochými letními květinami, jako jsou řebříček (Achillea) a záplevák (Helenium). Více inspirace a praktických tipů pro pěstování montbrécií a dalších letních cibulovin najdete na stránkách www.bulb.com.

Zajímavá fakta o montbréciích

  • Zasaďte si pár montbrécií navíc ve slunné části zahrady, kde pěstujete květiny do vázy. Řezané montbrécie vám totiž vydrží opravdu dlouho.
  • Po výkvětu lata vytvoří krásné bobule, které vám oznámí příchod podzimu. Ty si můžete užít také!
  • Většina odrůd montbrécií dokáže zimu snadno přežít, pokud máte zahrádku dobře odvodněnou. Takže napřesrok se zase můžete těšit na další záplavu barev.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip