Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Zahradnictví: Nápadník

Filmová recenze: Zahradnictví: Nápadník

17.11.2017 - redakce Babinet.cz

Nacházíme se v období poválečných padesátých let. Názory předválečné a poválečné generace se tříští jako sklenice při nárazu. Jak by také ne! Každá nová generace se přece odlišuje od té předchozí. Nemá čím být zatížena, je svěží, mladá, plná síly a ideálů. Jde vpřed, netáhne s sebou bolesti z minulosti.

Romantická komedie Nápadník je třetím snímkem trilogie Zahradnictví režiséra Jana Hřebejka a scénáristy Petra Jarchovského. Již název napovídá, že hlavním tématem je výběr životního partnera. Rodiče mají jednu představu a jejich potomci druhou. Jejich názory se zcela odlišují.

Hlavní hrdinkou je studentka Daniela (Anna Fialová), holka z Prahy, která během letních prázdnin, trávených v zahradnictví své tety a strýce (Lenka Krobotová, David Novotný), potká svoji životní lásku. Mirek je sice chlapec k pohledání, slušný, zdravý a za své činy zcela zodpovědný, nicméně pražskému tatínkovi Daniely se Mirek (Ivan Lupták) vůbec nezamlouvá. Je přece z maloměsta! Není dostatečně vzdělaný! A navíc určitě nebude schopný Daniele zajistit život na odpovídající úrovni. Tyto a podobné hlášky se linou dějem filmu. Co linou! Otec Jindřich (Martin Finger) vůbec neváhá svoje názory neokázale a  bez filtru řvát na celý kinosál!

Stotřináct minut sledujeme boj mladších proti starším. V duchu jim držíme palce a nad reakcemi otce Jindřicha se smějeme. Upřímně řečeno, často se chová jako psychopatický trotl. Ani jeho přátelé s ním nesouhlasí a mladší před ním brání.

Nový snímek Nápadník občas vybalí tzv. pelíškovinu. Jde o notoricky známé hlášky, kterým jsme se kdysi tak smáli. Tady působí již ne tak svěže. Ostatně opakovaný vtip již přestává být vtipem. I když je založený na pravdivém či opravdu vtipném základu.

Velmi mě zaujala role maminky Daniely, kterou výborně ztvárnila Aňa Geislerová. Milující, empatická matka na jedné straně a manželka, respektující svého muže, na druhé. Brání jak svoji dceru, tak svého muže. Ale ne pokaždé. Dostává se do hraničních situací, kdy se neubrání vzpomínkám na období mládí a své skutečné lásky. Svojí rolí připomíná, že ne vždy myslíme srdcem. Mozek a racionálno nám dokáží zcela zničit život s naší skutečnou láskou.

Nová romantická komedie Jana Hřebejka a Petra Jarchovského je spíše milá ve své opravdovosti, než cokoliv jiného. Její půvab se odráží v zamilovaném a posléze milujícím se mládí. Bojuje za ideály a za skutečný život, prožitý po boku milovaného člověka. Nápadník nekompromisně odhaluje smutek z promrhaných životních lásek. Proběhly životem a nikdo je nebyl schopný zastavit.

V dalších rolích se vám představí například Klára Melíšková, Sabina Remundová, Miroslav Táborský a Gabriela Míčová. Jejich role jsou sice spíše kratší, ale ve svém ztvárnění velmi působivé.

Pokud máte v současné podzimní náladě chuť se schoulit v sedačce vašeho oblíbeného kina a nechat se jemně a nenásilně provést obdobím poválečných padesátých let, Nápadník bude vaším průvodcem. Budete se smát, možná uroníte slzu. Třeba uvidíte sami sebe ve chvílích, které nejsou vůbec příjemné, ale vaše srdce si je stále pamatuje. Příjemný divácký zážitek.

 

ČR / Slovensko / Polsko, 2017

Žánr: romantická komedie

Režie: Jan Hřebejk

Scénář: Petr Jarchovský

Hrají: Anna Fialová, Ivan Lupták, Tereza Hladíková, Aňa Geislerová, Martin Finger, Filip Březina, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Vendula Svobodová, Miroslav Táborský, Jáchym Kučera, Kryštof Michal, Jan Kalina, Zdeněk Pecháček, Rozálie Peřinová a další

V kinech od:16. 11. 2017

Trailer: http://www.cinemart.cz/filmy/zahradnictvi-napadnik/

Zdroj foto: www.cinemart.cz

Napsala: Hana Kasalová

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip