Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Jihomoravský kraj  /  Výstava Mechanické a technické hračky v Letohrádku Mitrovských v Brně

Výstava Mechanické a technické hračky v Letohrádku Mitrovských v Brně

3.5.2017 - redakce Babinet.cz

Jednoduché hračky z papíru, dřeva, textilií, slámy, vosku nebo cínu se vyráběly už ve středověkých řemeslných dílnách a byly předmětem výměnného obchodu nebo se prodávaly na trzích a jarmarcích. Technický pokrok sebou přinesl nové druhy materiálů i výrobních technologií. Od poloviny 19. století vznikaly firmy specializující se přímo na výrobu mechanických hraček a konstruktivních či tvořivých stavebnic. Mnohá technická novinka byla poměrně brzy přístupná také jako hračka. Technické a vzdělávací hračky i naučné pomůcky zprostředkovávaly dětem nové informace – uveďme např. malé parní strojky, vláčky, vzducholodě, autíčka, letadélka a další hračky pomáhaly dětem pochopit, jak funguje svět dospělých. Často se představovaly vynálezy jako např. gramofon, šicí stroj, sporák, pračka, mixér a další předměty denního života. V polovině 20. století se začaly při výrobě hraček používat plasty a to byl další výrazný milník, který přinesl řadu změn do vzhledu, funkce, funkčnosti i odolnosti hračky.

Naše výstava prezentuje hračky, které v době dávné (ale i nedávné) dětem přibližovaly vědecké a technické novinky nejrůznějšího charakteru. Návštěvníci uvidí atraktivní a dnes sběratelsky vyhledávané plechové hračky z počátku 20. století, ale také výrobky poválečných československých firem jako byly Kovodružstvo Náchod, Směr, Igla, Zbrojovka Vsetín, Igra, Drukov a mnoho dalších. Zajímavostí jsou i dobové ceníky a historické nabídkové katalogy.

Mechanické hračky mapují zejména vývoj automobilismu, ale i stavebních strojů, vlaků a letadel. Laterna magika z počátku 20. století i o padesát let mladší promítací přístroj spolu s dalšími optickými hračkami ukazují vývoj kinematografie. Naučné a vzdělávací hračky, ke kterým patří i elektronické stavebnice z doby nedávné.

Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit také na velké hračky jako drezínu, bagr, šlapací auto a panel s vláčky. Zpestřením jsou videoukázky se záznamem pohybu nejzajímavějších hraček, který s ohledem na muzeální povahu exponátů, nelze jinou cestou vidět. Všechny exponáty zapůjčili manželé Pecháčkovi z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

KDE: brněnský Letohrádek Mitrovských

KDY: 2. května až 26.června 2017 od 10:00 do 16:00 hod., kromě pondělí

ZA KOLIK: 65 Kč – dospělí; 55 Kč – senioři a VŠ studenti; 50 Kč – studenti SŠ; 40 Kč – děti ZŠ; 25 Kč – děti MŠ; sleva pro všechny držitele ZTP/P = -20% z každé kategorie – platí jak držitel průkazu, tak doprovod; sleva 20% po předložení platné denní jízdenky IDS JMK /3 a více zón = alespoň 1 mimobrněnská zóna/

Více na www.letohradekbrno.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip