Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jakými preparáty posilovat imunitu

Jakými preparáty posilovat imunitu

MUDr. Vendula Papíková

Přípravků s imunostimulačními účinky je dnes na trhu velké množství a není možné vyjmenovat je na tomto místě úplně všechny. Cílem článku je nastínit široké možnosti imunomodulační léčby v kontextu prevence chřipky a dalších respiračních nákaz a dále s ohledem na posílení imunitního systému oslabovaného opakovanými nebo chronickými nemocemi, špatným životním prostředím, nezdravým životním stylem apod. Je uveden přehled vybraných účinných látek, event. (tam, kde je to účelné) i s příklady konkrétních přípravků tak, aby čtenářům usnadnily alespoň základní orientaci v tomto rozsáhlém a spletitém tématu.

Mezi volně prodejné léky upravující imunitní procesy patří některé přípravky ze skupiny enzymů a fytofarmak. V kontextu prevence a léčby infekcí dýchacích cest ať virového či bakteriálního původu je třeba uvést především Wobenzym dražé (směs enzymů štěpících bílkoviny), který je indikován u chronických a opakujících se stavů včetně zánětů v oblasti nosu, uší a krku, horních a dolních cest dýchacích a jako podpůrná léčba při podávání antibiotik. Z fytofarmak (léčiva nebo přípravky obsahující rostlinné drogy) je bez receptu dostupný Immunal kapky. Obsahuje šťávu z čerstvě sklizené kvetoucí nati třapatky nachové (Echinacea purpurea). Posiluje nespecifickou obranyschopnost při běžných infekcích, pomáhá v prevenci nachlazení a chřipky, je vhodný jako pomocný lék při dlouhodobé antibiotické léčbě chronických infekcí. Na rozdíl od ostatních volně prodejných imunomodulačních léků a potravinových doplňků je Immunal registrován pro podávání dětem již od 1 roku.

Velké množství přípravků s imunomodulačními účinky patří mezi potravinové doplňky. V následujícím textu jsou uvedeny alespoň některé z nich.

Vitaminy a minerály

Pravidelný a dostatečný přívod vitaminů a minerálů nezbytných pro lidský organizmus je základem dobré funkce všech systémů včetně imunitního. Zvlášť důležité postavení na tomto místě mají především vitamin C (nejlépe spolu s bioflavonoidy), vitamin A, dále vitaminy skupiny B a - jako spoluhráč selenu - vitamin E. Z minerálů jsou pro správnou funkci imunitního systému nezbytné hlavně zinek a selen.

U všech vitaminů a minerálů jsou s ohledem na co nejlepší biologickou dostupnost doporučovány především přirozené zdroje, ne jinak je tomu i v případě selenu. Při dnešním způsobu hospodaření však půda obsahuje stále méně živin, před čímž především v případě selenu odborníci varují. Dnešní potravinové zdroje bývají na selen mnohem chudší než v dřívějších dobách. Nabízí se tedy možnost využití potravinových doplňků obsahujících selen. V současné době je jich na trhu mnoho a je těžké poznat, který z nich je pro organizmus skutečným přínosem. Podle studií provedených ve Skandinávii jsou některé přípravky na doplňování selenu dokonce úplně nevhodné (především ty s anorganicky vázaným selenem). Nejlepších výsledků v klinických studiích bylo naopak dosaženo pomocí přípravků s organicky vázaným (tj. tzv. bioaktivním) selenem ve formě selenomethioninu, který je pro lidský organizmus nejlépe dostupný. Takovými přípravky jsou např. Bioaktivní SelenoPrecise tablety nebo Bioaktivní Selen+Zinek tablety. Z vhodných vitaminových přípravků v tomto kontextu uveďme např. kombinované přípravky Bioaktivní Influ-Zinek tablety (vitamin C + zinek), multivitaminy a multiminerály Marťánci s oligosacharidy a Marťánci Imunactiv s vitaminem C, zinkem, bioflavonoidy a beta glukanem (viz také níže).

Bakteriální lyzáty

Bakteriální lyzáty obsahují neškodné částečky nejčastějších bakteriálních původců vybraných infekčních onemocnění. Působí imunostimulačně komplexním, doposud ne zcela přesně popsaným mechanismem; jejich podání vede ke zlepšení některých parametrů buněčné i látkové imunity. V popředí je jejich schopnost aktivovat makrofágy, navozují také zvýšení hodnot imunoglobulinu IgA potřebného pro dobrou obranyschopnost sliznic. Jedná se o princip podobný očkování, proto se někdy hovoří o tzv. „očkování v tabletách". Jedná se většinou o pastilky, které se rozpouštějí v ústech. Povzbuzují imunitní systém k tvorbě protilátek především v místě aplikace, tj. na sliznici nosohltanu a dutiny ústní. V českých lékárnách je bez receptu k dispozici např. GS Imunostim tablety.

Enzymy

Na rozdíl od – mezi léky uvedeného – Wobenzymu je Prevenzym (dražé) potravinovým doplňkem. Je určen k podpoře obranyschopnosti a regenerace organizmu při zvýšené fyzické zátěži a psychickém stresu, v období výskytu virových a bakteriálních infekcí, u osob se zvýšeným rizikem vzniku civilizačních chorob a v průběhu stárnutí.

Kolostrum

Kolostrum (mlezivo) je první výživou novorozence po porodu. O síle jeho ochranného účinku svědčí fakt, že novorozenci, kteří jsou od počátku kojeni, stonají jen výjimečně. S ohledem na to, že kolostrum je směsí zcela přírodních látek, nezpůsobuje nežádoucí reakce organizmu a je možné užívat ho dlouhodobě (je vhodným doplňkem výživy zejména od podzimu do jara). Kolostrum podporuje prevenci a léčbu řady nemocí, na tomto místě zmiňme alespoň časté bakteriální a virové infekce, alergie a další nemoci spojené s poruchami imunity. Jako optimální pro posilování lidské imunity se jeví kravské kolostrum, které je také běžně na trhu ve formě kapslí (např. Barny´s Kolostrum, Pharma Activ Colostrum, New Life Colostrum – několik variant) nebo jako prášek (např. Dr. Bojda Kolostrum Klasic). Dětem v předškolním věku se snáze užívá kolostrum prášek – přímo na lžičku nebo rozmíchaný v trošce mléka či jogurtu. Pro tento účel je možné kapsle rozebrat a vysypat nebo raději zakoupit kolostrum v prášku (finančně výhodnější řešení).

Beta glukan

Beta glukan je polysacharid přírodního původu přítomný ve vysokém množství v některých houbách, kvasnicích nebo v buněčných stěnách některých mikroorganizmů. Hlavní mechanizmus jeho účinku spočívá v aktivaci makrofágů, které pohlcují nepřátelské mikroorganizmy a pomocí tzv. cytokinů ovlivňují činnost celého imunitního systému. Navíc působí také antioxidačně. Je doporučován jak pro prevenci, tak pro doplňkovou a podpůrnou léčbu stavů spojených s potřebou povzbudit imunitní funkce. Beta-glukan obsahují například přípravky Imunit nebo Marťánci Imunactiv.

Nukleotidy, aminokyseliny a nízkomolekulární oligopeptidy

Nukleotidy pozitivně ovlivňují funkce lymfocytů a zvláště jsou-li podávány v kombinaci s aminokyselinami, oligopeptidy a dalšími podpůrnými faktory (vitaminy, flavonoidy, stopovými prvky, laktoferrinem) působí jako účinný imunomodulátor. Uvedený komplex látek je mj. indikován u lidí s oslabenou imunitou a u pacientů s chronickými nebo opakovanými infekcemi virovými, bakteriálními nebo myotickými. Směs nukleotidů, oligopeptidů a dalších biologicky účinných látek obsahuje například Preventan a jeho varianty (Preventan Akut, Preventan Quattro a Preventan Junior), dále Juwim a Juwík Junior.

Echinacea

Echinacea purpurea (třapatka nachová) je rostlina pocházející ze Severní Ameriky, dá se však vypěstovat i u nás. Má řadu léčivých účinků, z nichž nejvýznamnější je její vliv na posilování imunity organizmu. Vede k aktivaci granulocytů (druh bílých krvinek), které jsou schopny pohltit a zneškodnit původce infekce. Díky tomu echinacea vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům. Preventivním a pravidelným užíváním třapatky lze docílit zvýšení odolnosti proti běžným infekčním onemocněním. Doporučována je také v průběhu onemocnění a při rekonvalescenci. Extrakt z této velice užitečná byliny je obsažen v celé řadě preparátů (tablety, sirupy, kapky, čaje).

Rakytník

Rakytník řešetlákový je rozložitý keř se stříbřitými podlouhlými lístky a oranžovými bobulovitými plody, který můžeme běžně vidět na ulici jako okrasný strom. Je bohatým zdrojem vitaminu C, navíc obsahuje řadu dalších biologicky aktivních látek, které mimo jiné zlepšují imunitní kondici. Stejně jako u výše uvedené třapatky se i v případě rakytníku uvádí řada dalších pozitivních účinků na lidský organizmus, které ale přesahují rozsah tohoto článku. Z rakytníku se připravuje šťáva, sirup a olej. Jsou k dostání např. v obchodech se zdravou výživou.

Propolis

Propolis neboli včelí tmel je vosková pryskyřice, kterou včely sbírají z pupenů a kůry stromů. V úlu slouží k mnoha různým účelům, například k jeho dezinfekci. Propolis má komplexní složení zahrnující celou řadu flavonoidů (př. quercetin), vitaminy a minerály, mastné kyseliny, těkavé oleje, taniny a pyly. Výzkumy potvrzují, že tyto sloučeniny jsou schopné stimulovat imunitní systém a působit antibakteriálně, antivirově, protizánětlivě a antioxidačně. Na trhu je propolis k dostání v řadě forem (např. kapky, sprej, kapsle).

Mumio

Mumio je hnědošedá hmota, která se vyskytuje ve vrstvách a shlucích ve formě krápníků na skalách pouze na několika místech na světě, kde nastaly specifické geologické, biologické a klimatické podmínky pro jeho vznik. Dnes lze mumio nalézt především na Altaji, Kavkaze, v Pamíru a v jižních oblastech Sibiře. Mumio je bohatou směsí organických i anorganických látek. Obsahuje aminokyseliny, včelí jed, vitaminy B1 a B12, provitamín D, éterické oleje, organické kyseliny a celou řadu prvků (vápník, fosfor, sodík, hořčík, draslík, železo, měď, kobalt, mangan, selen, zinek, molybden). Uvádí se, že mumio je přírodním biostimulátorem, který je, mimo jiné, možné použít v prevenci a doplňkové léčbě akutních i chronických onemocnění horních cest dýchacích. I přes exotický původ mumia můžeme využívat jeho léčebné účinky díky potravinovým doplňkům dostupným i na našem trhu (kapsle, tinktura).

Ve výčtu látek s imunomodulačními účinky by jistě neměly chybět také bioflavonoidy (tzv. vitamin P), které jsou součástí řady kombinovaných přípravků, lze je však zakoupit i samostatně (např. CitroGrep tablety). Dále sem patří koenzym Q10 (např. Bioaktivní Q10 kapsle, Hema Bion Q10 kapsle, GS Koenzym Q10 Forte Plus – kombinace s vitaminem E), zelená sladkovodní řasa chlorella (tablety) a samozřejmě i všeobecně známý česnek (např. Bioaktivní Česnek tablety nebo >Allicor česnek tablety).

Celý článek najdete v časopisu Děti a my č. 1/2006. Zdroj: casopisy.portal.cz/dm

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip