Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak vybrat chladničku

Jak vybrat chladničku

29.8.2016 - redakce Babinet.cz

Přestala vám fungovat vaše stará chladnička a nutně potřebujete novou? Nebo zařizujete domácnost a hledáte kvalitní spotřebiče, na které se budete moct spolehnout? Kritérií, nad nimiž byste se měli při výběru zamýšlet, je hned několik, ať už se jedná o objem lednice, typ, energetickou třídu nebo doplňkové funkce, které vám užívání lednice značně zpříjemní. Nevíte si rady, na co se při nákupu zaměřit? Poradíme vám v tomto článku.

Jaký vybrat typ?

Na trhu najdete chladničky různých typů - existují lednice kombinované, side by side neboli americké, monoklimatické i lednice s malým mrazicím boxem. Podívejme se blíže na jednotlivé typy.

Kombinovaná lednice

Tento typ lednice je díky svému objemu vhodný pro čtyřčlennou rodinu. Kombinuje chladicí prostor s mrazákem a významně tak šetří místo v kuchyni. Mrazicí oddíl je nejčastěji umístěn ve spodní části spotřebiče a chladicí část v úrovni očí.

Chladničky side by side

Tento typ také známe také pod názvem “americká lednice”. Úložný prostor bývá často až dvakrát větší než u lednice kombinované. Také u tohoto typu často nalezneme různé komfortní doplňky v podobě dávkovače ledu, domácího baru či nápojového automatu. Americká lednice je díky velkým rozměrům a otevírání dvířek do stran vhodná do větší kuchyně a pro rodinu čítající pět a více členů. Pořizovací cena těchto lednic je ovšem vyšší.

Lednice monoklimatická

Tato lednice je ideální v případě, že chcete mít mrazák řešený odděleně, monoklimatická lednice má totiž pouze chladicí část. Výhodou těchto chladniček je větší prostor pro uskladnění chlazených potravin. Pokud tedy máte oddělený mrazák například ve sklepě, je monoklimatická lednice skvělou volbou. Tato lednice je vhodná také na chaty a rekreační objekty, kde není třeba potraviny dlouhodobě zamrazovat.

Malá lednice s mrazícím boxem

V menších bytech a garsonkách často nezbývá prostor pro objemné lednice a pro menší počet osob žijících v bytě ani není třeba. Řešením jsou malé chladničky vysoké 50 až 80 cm s malým mrazákem, které výborně plní svůj účel a zároveň zabírají v kuchyni minimum prostoru. Navíc se díky malé výšce mohou využít pro odkládání kuchyňských potřeb nebo jiných věcí.

Vestavné lednice

Pokud plánujete svoji lednici umístit do dekoru kuchyňské linky, zvolte vestavnou chladničku. U vestavných lednic hraje menší roli design, je ale důležité si pohlídat potřebné rozměry tak, aby do vybraného prostoru dobře zapadla. Jejich výhodou je také menší hlučnost díky umístění v boxu kuchyňské linky.

TIP: Přečtěte si více tipů o správném výběru lednice.

Jak velkou lednici?

Vhodně vybraná velikost lednice je velmi důležitá. Potřebujete aby se do lednice vše vešlo, ale zároveň nechcete chladit prázdné police. Jenže jak na to?

●       Výpočet objemu: na jednu osobu v domácnosti se doporučuje zvolit objem chladicí části 60 litrů a mrazáku 25 litrů. Například pro čtyřčlennou rodinu bude vhodná lednice o objemu 180–240 litrů v chladícím prostoru a 75–100 litrů v mrazáku.

●       Přeměření kuchyně: důkladně přeměřte místo pro lednici, nezapomínejte také na prostor u dveří a zvolené otevírání. Americká lednice zabere při otevření mnohem více místa, než lednice jednokřídlá.

TIP: Jak správně nasvítit kuchyňskou linku si přečtěte v článku o správném osvětlení bytu.

Spotřeba lednice

Provoz každého spotřebiče samozřejmě něco stojí. Proto je výhodné vybrat vhodnou energetickou třídu (vždy naleznete na štítku spotřebiče). Ačkoliv může být počáteční investice vyšší, v řádu měsíců se vrátí a určitě nebudete koupě litovat. V případně lednic se dnes většinou setkáváme s označením energetické třídy “A”, tedy vysoce úspornou. Tato třída se dále doplňuje symbolem  “+” přičemž počet těchto symbolů se zvyšuje v přímé úměře s úsporou (+/++/+++). Podívejme se na ilustrační přehled spotřeby energie podle energetických tříd:

●       Lednice třídy A+++ má roční spotřebu 160 kWh

●       Lednice třídy A++ má roční spotřebu 219 kWh

●       Lednice třídy A+ má roční spotřebu 274 kWh

●       Lednice třídy A má roční spotřebu 305 kWh

TIP: Udržujte svou kuchyni i lednici čistou a předejděte tak zbytečným problémům - jak čištit kuchyňské spotřebiče.

Doplňkové funkce

Pokud jste již vybrali typ lednice, její velikost i energetickou třídu, budou vás zajímat různé speciální funkce, které zpříjemní jejich užívání. Podívejme se blíže na některé z nich.

Technologie IonAir

Technologie IonAir vytváří v lednici přírodní prostředí tím, že do prostoru lednice neustále dodává záporně nabité ionty. Tyto ionty jsou přirozenými čističi vzduchu, odstraňují zápachy a významně prodlužují čerstvost a trvanlivost potravin.

MultiFlow 360°

Jedná se o ventilační systém, který funguje díky čtrnácti vstupům pro cirkulaci vzduchu. Ventilací docílíte stabilní a rovnoměrné teploty v celém prostoru vaší lednice.Tento systém je velmi účinný ve spojení s předchozí zmíněnou technologií IonAir a zajišťuje, aby se záporné ionty neustále rozptylovány po celém vnitřním prostoru lednice.

AdaptTech

Vždy, když otevíráte vaši lednici, narušíte závanem teplého vzduchu vnitřní teplotu, čímž se urychluje proces kažení uložených potravin. Tato technologie zabraňuje výkyvům teploty tím, že po dobu sedmi dnů zaznamenává časy otevírání dveří chladničky a koordinuje vnitřní teplotu s tím, kdy ji nejčastěji používáte. Stabilizací teploty uvnitř lednice se prodlužuje trvanlivost potravin a snižuje riziko šíření bakterií.

CrispZone s HumidityControl

CrispZone je velká zásuvka sloužící pro uložení ovoce a zeleniny. S pomocí systému HumidityControl můžete seřizovat vlhkost uvnitř této zásuvky tak, aby vaše ovoce a zelenina zůstaly čerstvé.

Funkce SuperCool

Pokud si domů nosíte velké nákupy, tuto funkci jistě oceníte. Velké množství potravin s vyšší teplotou, které uložíte do vaší chladničky naráz, významně naruší stabilní teplotu v chladničce. Díky této funkci můžete nárazově snížit teplotu na 3 °C a udržovat ji dalších 6 hodin, dokud se potraviny nevychladí.

Nyní máte přehled o základních parametrech i funkcích a můžete se pustit do samotného výběru lednice. Na trhu je nepřeberné množství a typů a s těmito znalostmi by neměl být problém vybrat lednici tak, aby její užívání bylo pohodlné a aby vám dělala jen radost.

TIP: V době od 20. 5. 2016 do 31. 8. 2016 dostanete ke koupi chladničky Gorenje malý spotřebič zdarma!


 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip