Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Linka proti bolesti pro onkologické pacienty

Linka proti bolesti pro onkologické pacienty

Redakce Babinet

Pomocníka pro indikaci bolesti při onkologických onemocněních – INTERAKTIVNÍ TEST BOLESTI - přináší na svých stránkách Linka proti bolesti. Na www.linkaprotibolesti.czsi může kdokoliv jednoduchým způsobem otestovat intenzitu své bolesti. Příběhy lidí trpících chronickou onkologickou bolestí jsou návštěvníkovi průvodcem při diagnostikování jejich problémů.

Interaktivní test bolesti obsahuje příběhy virtuálních pacientů, popisuje jejich diagnózu a jejich subjektivní chápání pocitů bolesti v průběhu různých typů onkologického onemocnění. Napomáhají tak uživateli poznat sám sebe v daném příběhu. Návštěvník stránek si na vizuálním měřítku bolesti určí míru pocitu bolesti a jedním klikem se přenese na hodnocení. To mu umožní převést jeho vlastní subjektivní hodnocení na hodnotu číselnou a bolest tak přesněji zhodnotit. Vyhodnocení testu proběhne na škále od 0 do 10 bodů, ze které vyplyne nejvhodnější doporučení pro léčbu bolesti.

„Bolest je subjektivní pocit a správný odhad intenzity je jedním z klíčových předpokladů úspěšné léčby,“ říká MUDr. Jiří Kozák, primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole a předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti. Spoluautorem testu je renomovaný odborník v oblasti onkologických onemocnění prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., přednosta Interní hematoonkologické kliniky LF FN Brno-Bohunice a předseda České onkologické společnosti.

Projekt vznikl pod odbornou záštitou Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP a České onkologické společnosti ČLS JEP a s mediální podporou Zdravotnických novin, Postgraduální medicíny a Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Na webových stránkách Linky proti bolesti se návštěvník dozví, jak chronické bolesti předcházet, i jak se s ní za pomoci odborníka vyrovnat, případně na koho se obrátit. Součástí testu jsou i statistiky nejčastějších nádorových onemocnění u mužů a žen v ČR a sekce určená pro lékaře a odbornou veřejnost. Lékaři se na stránkách www.linkaprotibolesti.cz dozví, jak s testem pracovat, vyhodnocovat výsledky a také se seznámí s Desaterem léčby chronické onkologické bolesti.

Odhaduje se, že až 70 % pacientů s chronickou bolestí není v České republice léčeno odpovídajícím způsobem. Důsledkem je neplnohodnotný život, narušení rodinných a přátelských vazeb a ztráta lidské důstojnosti. Přitom až 95 % případů je dnes velmi dobře zvládnutelných dostupnou farmakologickou léčbou. Cílem osvětové kampaně Linky proti bolesti je mimo jiné zvýšit povědomí pacientů a jejich rodinných příslušníků o možnostech léčby bolesti a také odstranit nedostatky ve vzájemné komunikaci lékaře a pacienta.

LINKA PROTI BOLESTI - anonymní telefonní linka je určená především pacientům trpícím silnou chronickou bolestí. K nejčastějším potížím patří bolesti zad, kloubů a neuropatické bolesti. Linka je umístěna v Centru pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice v Praze-Motole, které vede primář MUDr. Jiří Kozák. Linka má telefonní číslo 224 435 587 a je v provozu každý všední den od 14 do 19 hodin. Informace o chronické bolesti lze nalézt také na www.linkaprotibolesti.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip