Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Shazujeme 12 kilo - Plánování a informace

Shazujeme 12 kilo - Plánování a informace

MUDr. Martin Vaněk

Dnes pokračujeme v našem miniseriálu Pojďme shodit 12 kilo. Minule jste se dozvěděli, v čem vám při snižování hmotnosti pomůže odborník, kam se na něj obrátit a co vás nejspíše čeká při jeho návštěvě. V dnešní části se dozvíte více o nutnosti reálného plánováni a očekávání. Také zde najdete důležité internetové adresy, na kterých můžete najít mnoho informací o hubnutí.

PÁTÉ KILO: PLÁN

Zlatým pravidlem při stanovování plánů pro hubnutí je stanovit si reálný a dosažitelný cíl. Je třeba si uvědomit, že v prvních týdnech jsou váhové úbytky většinou vyšší, a že tak hladce to s hubnutím nepůjde každý týden.

Během snižování hmotnosti si tělo zvyká na menší přísun energie a na vyšší energetický výdej. Váhové úbytky, odbourávání nadbytečné tukové tkáně, které jsou v počátku vyšší, se většinou postupně snižují. Tento průběh může hubnoucí demotivovat a odradit v pokračování redukčního programu.

CO JE DŮLEŽITÉ?

V průběhu redukce hmotnosti zhruba po šesti měsících dochází k tzv. plató – fázi, kdy zůstává váha po nějakou dobu beze změny. Jedná se však jen o dočasný a tělu vlastní jev, kdy váha sice zůstává neměnná, ale mění se její kvalita a struktura. Dochází k odbourávání tukové tkáně a naopak přibývá svalová hmota, která více váží. Tvorba svaloviny je podmíněna i vhodnou pohybovou aktivitou. K dosažení vytyčeného cíle je třeba pokračovat v dodržování redukčního režimu, a umožnit tak tělu zvyknout si na nové podmínky, kterým je vystaveno. Další problém může nastat tehdy, když se tělo začne přizpůsobovat nižšímu příjmu energie. K pohybu potřebuje hubnoucí člověk náhle méně energie a k dosažení dalšího váhového úbytku tak musí být mnohem aktivnější. Takový jedinec by rozhodně neměl být rozčarován, pokud jeho váha neukáže po aktivně prožitém dni žádný váhový úbytek. Určitě nemá smysl vážit se denně, směrodatné jsou pouze úbytky hmotnosti dosažené v za několikatýdenní období. Sledovat váhu stačí v týdenním intervalu.

Častou chybou je stanovení si nereálného a tím i nedosažitelného cíle. Jedinec, který se rozhodl zhubnout, sice svoji hmotnost sníží, ale nesplní si svůj cíl. Místo, aby byl na sebe pyšný, tak podléhá negativním emocím a v hubnutí začne „polevovat“. Platí, že při snižování váhy je dobré stanovovat si cíle pro kratší časové období, třeba na tři měsíce. Je lepší vždy se soustředit na každý jednotlivý den a nikoli se upínat ke vzdálené budoucnosti. Dlouhodobého cíle lze dosáhnout právě prostřednictvím dílčích cílů, které jsou snadněji splnitelné. Za každý splněný dílčí cíl by měla následovat „motivační odměna“; prostě si něčím udělat radost, a tím se motivovat v pokračování. Určitě je možné povolit si i změny v cílech – ty by měly být modifikovány podle situace, pod heslem: „Postupně jsem nabíral, postupně budu hubnout“. Hubnutí není sprint, ale běh na dlouhou trať.

Zdroj: Málková: Jak hubnout pomalu ale jistě, Avicenum 1991

ŠESTÉ KILO: INFORMACE A KDE JE ZÍSKAT

K hubnutí je třeba zvolit rozumný postup a k tomu aktivně využívat důvěryhodné zdroje informací.

Existují poměrně bohaté internetové informační zdroje, týkající se hubnutí. Problémem někdy může být objektivita poskytovaných rad i jejich solidnost. Jestliže některé stránky propagují volně prodejné přípravky, koktejly, čaje, potravinové doplňky apod., pak jsou jejich doporučení zaměřena především na používání konkrétního produktu s cílem zvýšení prodeje.

CO JE DŮLEŽITÉ?

Rady, jak rozumně hubnout, lze najít jednak na internetu nebo v brožurkách či ve specializovaných ambulancích a poradnách na hubnutí. Velice snadný první krok lze udělat i konzultací po telefonu. K tomu slouží bezplatná poradenská linka Merrylinka (tel. 800 116 116), kde je každý všední den od 9 do 18 hodin připravená odborná konzultantka. Lze se poradit o nejčastějších chybách ve stravovacím režimu a pohybových aktivitách, anebo se dohodnout na pomoci při sestavení individuálního plánu hubnutí „šitém na míru“. Merrylinka podporuje koncepci komplexního programu snižování hmotnosti, která je založena na posilování motivace pacienta při snižování váhy. Pro členy Klubu Merrylinka (více na www.merrylinka.cz) je k dispozici odborný poradenský a informační servis a nabízen systém slev ve vybraných zařízeních, která jsou tématicky výhodná z pohledu zdravého životního stylu.

V současnosti skýtá internet řadu možností, jak získat informace o snižování váhy. Z domácích webových zdrojů uvádíme například:

* www.merrylinka.cz – stránky poradny snižování hmotnosti Merrylinka.

* www.stob.cz – stránky Společnosti STOB (stop obezitě), která vznikla v roce 1991 a sdružuje asi 300 psychologů, lékařů, dietních sester, cvičitelek a dalších odborníků, kteří bojují proti nadváze.

* www.spolvyziva.cz – stránky Společnosti pro výživu, která byla založena už v roce 1945 jako občanské sdružení odborníků a pracovníků v oboru lidské výživy.

* www.obesitas.cz – stránky České obezitologické společnosti.

Z nepřeberného množství zahraničních serverů, které se věnují obezitě a jejím důsledkům vybíráme

* www.nightscribe.com/Medical/Obesity_Resources.htm – důležitý rozcestník amerických vědeckých a pacientských zdrojů o nadváze.

* www.obesity.org – stránky Americké asociace pro obezitu.

* www.nalusda.gov/fnic/dga/dguide95.html – výběr z amerických dietologických doporučení.

PŘÍŠTĚ: STRAVOVACÍ NÁVYKY & DIETA

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip