Babinet.cz  /  Recepty  /  Diety  /  Bezlepkové bratislavské rohlíčky

Bezlepkové bratislavské rohlíčky

16.12.2015 - AndreaP.

Tento týden zde máme miniseriál o bezlepkovém cukroví. Co si o celiakii můžeme ještě říct, než přejdeme k samotnému dalšímu receptu?

V současné době jediná jistá možnost, jak nemoc léčit, je dodržovat doživotní bezlepkovou dietu. Střevo se opět uzdraví a riziko dlouhodobých následků se sníží. Z jídelníčku se musí vyloučit všechny druhy obilí s vysokým obsahem lepku (pšenice, ječmen a žito). Zvlášť u zpracovaných potravin a hotových výrobků je třeba dávat velký pozor, jestli nebyly použity žádné přísady obsahující lepek. Protože lepek bývá často používán jako emulgátor, k želírování a jako nositel aromatických látek, není to vždy na první pohled zřetelné.

Jako alternativa k obilninám obsahujícím lepek je povoleno používat proso, kukuřici, rýži, laskavec, pohanku, sojové boby, kaštany. Stejně tak je povolena zelenina včetně brambor, ovoce, maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky. Speciální bezlepkové výrobky bylo dříve možné koupit pouze ve speciálních obchodech, zabývajících se zdravou výživou. Dnes je možné některé z těchto potravin (bezlepkové sušenky, piškoty, aj.) koupit i v mnohých běžných obchodech s potravinami, zvláště pak v obchodních řetězcích. Nicméně jejich cena bývá mnohem vyšší než u normálních výrobků.

A teď už samotný recept, tak tady jsou .... bratislavské rohlíčky :

  • 400 g mouky Rytinová (nebo Mantler)
  • 1 lžička Xantanové gumy
  • 1 Hera
  • 1 kelímek zakysané smetany
  • vajíčko na pomazání
  • vanilkový moučkový cukr na posypání

oříšková náplň:

  • 250 g mletých ořechů
  • 100 g krupice cukru
  • 1 dcl vařícího mléka

 

Ze surovin zpracujeme hladké těsto, které rozdělíme na 6 bochánků a necháme alespoň 2 hodiny v lednici odpočinout. Bochánky rozválíme na kola, které rozdělíme na 1/ 8. Na okraj každého klínku dáme oříškovou nádivku a zarolujeme do tvaru rohlíčku a potřeme vajíčkem. Pečeme v předehřáté troubě při 180°C dozlatova. Po upečení posypeme vanilkovým curkem.

Oříšková náplň: mleté ořechy smícháme s cukrem a spaříme vařícím mlékem.

Předcházející recepty :

 

A co nás čeká příště? Těšit se můžete na bezlepkové myslivecké knoflíky.

 

(zdroj : Wikipedie*ilustrační fotografie)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další recepty

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz