Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Práce z domova

Práce z domova

Jana Šulcová

Myslíte si, že není možné být doma a přitom být zaměstnaná? Pro mnohou ženu je to nesplněný sen. Ale ono je to v dnešní době možné uskutečnit, ale má to i svá úskalí. Dnešní moderní komunikační technologie nám umožňují to, co dříve bylo pro mnohé z nás nepředstavitelný luxus, a tím je práce z domova. Výhodou je, že nemusíte nikam dojíždět a tím ušetříte spoustu času, pracovat můžete tak, abyste zvládala jak rodinu, tak i pracovní činnost. Záleží na vás, jak si vše časově rozvrhnete.

Práce z domova má ale také svá úskalí. Tím je třeba nedostatek sociálních kontaktů, musíte se více soustředit na práci a být disciplinovaná, aby jste opravdu udělala vše co máte udělat pro práci a nerozptylovala se prací v domácím prostředí. Pokud nebudete disciplinovaná, tak se vám může stát, že práce která má trvat tři hodiny, se vám pomalu a jistě protáhne do pozdních nočních hodin, protože jste chtěla ještě stihnout povinnosti pro domácnost.

Aby k tomu nedocházelo, je potřeba si oddělit vlastní „práci“ a péči o domácnost.

Vyčlenění času – naplánujte si, kolik hodin denně budete pracovat pro práci a to také dodržujte, udržíte si tak svou produktivitu práce a splnění zadaných úkolů.

Pokud máte zapotřebí osobní komunikaci, zajistěte si na to určitou hodinu, aby vás jednání nerušilo v práci.

Nutnost styku s klienty - pokud je nutný váš styk s klienty u vás doma, je zapotřebí vaše místo pro práci v bytě oddělit tak, aby nenarušoval chod vaší domácnosti a klienti nenahlíželi do vaší domácnosti. Nejvýhodnějším se jeví mít svoji pracovní místnost, kterou po skončení práce uzavřete a můžete se nerušeně věnovat rodině.

Pokud máte kancelář u svého zaměstnavatele, tak své osobní problémy necháváte doma, ale při práci doma je tomu naopak. Aby se vám práce a starost o domácnost neustále neprolínala, vytvořte si pracovnu v tiché části bytu, nejlepší je samostatná místnost, která bude jen pro vás. Zařiďte si samostatnou „pracovní“ telefonní linku, nebo mobil, který budete zvedat jenom vy a nikdo z rodiny. Dodržujte vyhrazený čas pro práci . Práci a péči o domácnost a soukromým aktivitám se začněte věnovat až po „práci“ a tím si zajistíte, že budete zvládat jak „práci“, tak i starost o domácnost. V opačném případě se vám může stát, že vám jak „práce“, tak starost o domácnost bude přerůstat přes hlavu a začnete tuto práci nesnášet.

(Máte téma, které chcete zveřejnit Pod lupou? Zašlete na info@babinet.cz Stanoviska zde uvedená nemusí vyjadřovat názor Babinet.cz)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz