Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Bolest zad je nejčastější civilizační chorobou

Bolest zad je nejčastější civilizační chorobou

20.5.2015 - redakce Babinet.cz

Pokud také patříte mezi ty osoby, které většinu dne prosedí v kanceláři, nesportují a ještě navíc zcela ignorují rady pro správné držení těla, jistě vás už navštívila nepříjemná bolest zad. Tu alespoň jednou za život okusí až 80% z nás. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se z ní stane chronická záležitost. Bohužel si za to můžeme sami.

Bolest zad je častou příčinou pracovní neschopnosti

Nekonečný kontakt se židlí je jedním z hlavních strůjců mnoha zdravotních potíží. Kvůli ochablosti zádového a břišního svalstva z nedostatku zdravého pohybu, nejsme schopni udržet naše tělo ve správné poloze. Drobnosti jako špatně nastavené opěradlo u naší pracovní židle a nevhodné nastavení výšky monitoru tyto potíže jen prohlubují.

Fakta jsou alarmující: 70% zaměstnanců v ČR má sedavé povolání a skoro všichni sedí nesprávně. Až 60% dospělých má potíže s bolestmi zad způsobenými vadným držením těla, sezením v kanceláři a prací u počítače. IT revoluce nám sice v mnohém zjednodušila život, ale zároveň nás žene do velmi nezdravého způsobu zacházení s naší tělesnou schránkou.

Vytvořte si pro vaše tělo zdravé pracovní prostředí

Sedací maraton si usnadníte správným usazením a dobře změřeným pracovním prostorem. Pracovní stůl by měl být asi 80 cm vysoký, k němu přibližně 50 cm vysoká židle, jejíž opěradlo je v devadesátistupňové svislé poloze vůči sedadlu. Horní hrana obrazovky musí být v úrovni vašeho čela. Přizpůsobte nastavení židle a počítače vaší výšce. Při práci se nehrbte, permanentně zasunutá hlava mezi rameny a sevřený hrudník mohou vyvolat migrény, závratě, ztuhlost šíje či zhoršené dýchání.

Většinu našeho aktivního života prosedíme

Každé ráno začínáme tím, že si sedneme ke snídani. Následuje cesta do práce, ať už v autě nebo v hromadné dopravě, opět většinou vsedě. V práci si posedíme dalších několik hodin a následuje stejná cesta domů. Pokud si vyrazíme s přáteli, opět si sedneme nad dvojkou vína. Doma si pak většinou ještě sedneme k televizi a pak jdeme spát. Za život prosedíme desetitisíce hodin. Abyste se udrželi fit, musíte zdravý postoj k životu udržovat po celý den a při všech aktivitách. Na negativní následky dlouhodobého sezení nemá totiž pouhá hodina tréninku žádný vliv.

Pomozte vašemu tělu najít správný řád

Většina z nás tiší bolest v zádech analgetiky, ale ty nevyřeší příčinu bolesti. Navíc s sebou nesou negativní vedlejší účinky. Aby vás záda přestala bolet, musíte se jim začít více věnovat. Začněte tím, že je narovnáte. Fyzioterapeut vám sice záda jednorázově srovná, ale pokud se vrátíte ke starým zlozvykům, nepomůže vám ani svěcená voda. Aby se vaše tělo srovnalo, pokud možno co nejvíce přirozenou cestou, musíte se v průběhu celého dne více hýbat.

Vstaňte od televize, vystupte z auta, uvolněte místo seniorům v městské hromadné dopravě. Pravidelný pohyb je velmi důležitý, přesto vás hodina chůze či cvičení denně nespasí. Zkuste s přáteli místo do vinárny jít na menší procházku do parku. Nejen že si na čerstvém vzduchu lépe pročistíte hlavu, ale zároveň si tak protáhnete celé tělo. Při sledování televize si zase místo lenošení na sedačce můžete udělat pár cviků na posílení zádových a břišních svalů. Právě tyto svalové partie totiž drží vaši páteř, a tím pádem celé tělo, pohromadě.

Kvůli nesprávnému držení těla se naše svaly dostávají do nerovnováhy a postupně se zkracují. To má za následek, že začneme některé části našeho těla přetěžovat. Dlouhodobé vychýlení našeho tělo do nezdravé polohy má také vliv na naše klouby. Ty kvůli nesprávnému postavení degenerují a mění se jejich struktura. Pokud se dostanete do tohoto stádia, není již často cesty zpět. Z toho důvodu je nutné naše tělo nepřetržitě fixovat do správné polohy, abychom ho nepřetěžovali.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

klarkamelecki
19.6.2015 14:43

Bolívají mě z práce záda, přijdu domů a někdy se nemůžu ani hnout bolestí, ale už jsem na to vyzrála, koupila jsem si v lékárně konopné mazaní Mentholka, manžel mě natře a do rána jsem zase jako rybička, moc to konopí pomáhá. Doporučuji vyzkoušet.

deniska01
1.7.2015 12:31

Od doby co mi známá poradila na záda a kolena mazání Mentolku s konopím tak jsem opravdu šťastný člověk. Bolest odchází rychle a můžu říct že ta paní přede mnou má pravdu. Opravdu je to zázrak.

jarekmarek
9.7.2015 09:35

Dobrý den, na doporučení mé manželky jsem vyzkoušel konopnou Mentholku na kolena a i když jsem tomu nevěřil, cítím změnu.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip