Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jaké mají vaše děti zuby?

Jaké mají vaše děti zuby?

Redakce Babinet

Tato otázka pálí nejednoho rodiče. Protože co v mládí zanedbáš... a o chrupu to platí dvojnásob. Nejde jen o to, odstranit zubní kazy, narovnat zuby do správné polohy, ale především naučit děti se o svě zoubky starat již odmalička. Dočasné zuby mají důležitou úlohu nejen při žvýkání, při tvoření slov, ale hrají i významnou roli ve vzhledu dítěte. Dočasné zuby ovlivňují vývoj čelistí a postavení stálých zubů. Proto je třeba o dočasné zuby pečovat a zabraňovat jejich předčasné ztrátě, jinak může dojít k závažným problémům v zubním vývoji dítěte. Kořeny dočasných zubů se po skončení vývoje začínají zkracovat, protože na jejich místo se začínají tlačit zuby stálé. Když dočasný zub vypadne, nebo jej odstraní zubní lékař, má krátký nebo žádný kořen.

Stálé zuby začínají prořezávat kolem pátého až šestého roku dítěte. Jako první stálý zub prořezává první stálá stolička, a to hned za dočasnými stoličkami. Nazývá se „ŠESTKA“, protože je šestá v zubním oblouku. Většina rodičů se mylně domnívá, že jde ještě o dočasný zub.

K tomu, aby se děti naučily o své zuby správně pečovat, přispívá též Výukový program "ZDRAVÉ ZUBY". Tento program obdrží všechny základní školy u nás zdarma, a to již šestým rokem. Distribuční období právě začalo, tak jako v předešlých letech. Program je podorován MŠMT ČR - doporučení pro zařazení do běžné výuky na I. stupni ZŠ a Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Jedná se o program, který se bude realizujovat na I. stupni ZŠ za podpory značky Orbit a bude pokračovat i v dalších letech.

Získal již 3x ocenění na výstavě SCHOLA NOVA v Praze, kde byl vyhodnocen jako jedna z nejlépe zpracovaných metodických pomůcek.

Od školního roku 2000 / 2001 probíhají regionální metodické semináře ZDRAVÉ ZUBY, akreditované MŠMT ČR v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. (k červnu 2005 proběhlo 52 seminářů a proškoleno bylo 1930 pedagogů.)

V minulém školním roce proběhl čtvrtý ročník soutěže ZDRAVÉ ZUBY, jejímž cílem je přivést do stomatologických ordinací co nejvíce dětí na preventivní vyšetření. Soutěže se dosud zúčastnilo 76 974 dětí.

V letošním školním roce obdrží opět všechny základní školy v ČR pracovní listy, diplomy a soutěžní karty pro žáky prvního stupně a plakát s tématikou Prevence úrazů zubů.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Krista.s
27.6.2013 23:39

Souhlas, už u malých dětí je třeba důslednost. Nám v tomhle pomohl dětský elektircký kartáček.

Další z magazínu

Náš tip