Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně zabezpečit vrata proti zlodějům?

Jak správně zabezpečit vrata proti zlodějům?

29.6.2014 - redakce Babinet.cz

Sezóna dovolených je v plném proudu, spoustu z vás jistě zajímá, jak řešit zabezpečení vrat, aby odolaly náporům zlodějů. Podle specialisty Lubomíra Valenty Češi aktuálně s oblibou kombinují elektronické a mechanické prvky, které bezpečný chod vrat zajistí i v případě výpadku proudu. Populární jsou tak pojistky pružin, pádové brzdy, kontaktní lišty nebo infrazávory. Stále častěji však Češi užívají také základní mechanické zarážky.

Kvalitní garážová vrata se dnes poznají mimo jiné podle toho, jaký stupeň zabezpečení poskytují. Renomovaní výrobci proto dnes nabízejí hned několik bezpečnostních prvků, které Češi pro zajištění maximální bezpečnosti rádi kombinují.

Pádová brzda a pojistka přetržení pružin zabrání neštěstí

Jedním ze základních bezpečnostních prvků proti odvinutí a následnému pádu stěny garážových vrat je pádová brzda. Princip tohoto zařízení je poměrně jednoduchý. Při překročení nastaveného počtu bezpečných otáček, zpravidla při přetržení lanka, se aktivuje brzda, dojde k blokaci napájení nebo řídicí jednotky a systém se zastaví. U vrat s výškou nad 2,5 metru a plochou přesahující 11 metrů čtverečních je tento systém nezbytný. Vratové systémy by měly rovněž obsahovat pojistku přetržení pružin, které ulehčují měkký pojezd vrat. A to i přesto, že jsou pružiny pečlivě vybírány a testovány. U renomovaných výrobců by mělo jít o standardně dodávaný bezpečnostní prvek.

Infrazávora zajišťuje volný prostor pod vraty

Velmi užitečný prvek vrat, který hlídá zavírací hranu, představuje kontaktní lišta. Toto zařízení je dodáváno se systémy na elektrický pohon. Najedou-li okraje vrat na překážku, například střechu automobilu, pohon se okamžitě zastaví a následuje vytažení vrat zpět nahoru. Velmi užitečným doplňkem je také takzvaná infrazávora. Toto elektronické zařízení pracuje na základě emise infračerveného záření a zajišťuje volný prostor pod vraty, jsou-li v pohybu. Pokud by zde procházelo dítě nebo zvíře, přeruší se paprsek a pohon vrat nelze aktivovat ve směru zavírání. Vrata pak reverzují ke stropu garáže. Infračervený paprsek je emitován pulzně, čímž se zvyšuje odolnost vůči rušení nebo povětrnostním podmínkám. Zařízení odpovídá stupni krytí IP50.

Mechanická zarážka kvůli výpadku proudu

Češi s oblibou zabezpečují vrata kombinací elektronických prvků a základních mechanických zarážek, které se používají většinou pro ruční ovládání bez zámku. Lze je ovšem umístit i na elektricky ovládaná vrata jako dodatečné zabezpečení nebo prvek, který najde uplatnění při výpadku proudu. Ovládají se z interiéru a dobře poslouží například jako základní mechanické zabezpečení před nenechavostí malých dětí. Velmi důmyslně jsou designovány i jednotlivé panely vrat. Obsahují takzvané zámky proti sevření prstů, což znamená, že tvar lamely při pohybu přispívá k tomu, že jsou prsty odsunuty od mezery.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

petrulec
15.7.2014 13:35

Dnes se nevyplatí nic podcenit se zabezpečením. Naši třeba kupovali na dvoje okna od Sulka bezpečnostní folie. Okna jsou dobrá, ale ta folie je přece jen přidaná bezpečnostní hodnota navíc. Jinak článek doporučím i švagrovi, díky za něj!

osmnactka18
10.1.2018 18:34

Taky děkuju za článek.. mně se ty folie moc nezdají, jak to má jako fungovat? To my jsme si na všechna okna i dveře dali bezpečnostní senzory, které máme napojené na centrální GSM alarm a všechno funguje na jedničku. Pokud vybíráte, zkuste když tak mrknout na https://www.bezpecnydum.cz/bezpecnydum/2-Poradna/7-Vyber-a-druhy-alarmu :)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz